سبز پسته‌ای می‌‌خواهید یا آبی مدیترانه‌ای؟ ناقابل ۲۵۰ میلیون تومان؛همه آنچه باید درباره بازار جدید تغییر رنگ چشم باید بدانید

سایت رویداد 24:فاطمه کریم خان
 به تازگی جراحی برای تغییر دائمی رنگ چشم در ایران هم مُد شده است.

صفحه‌ای است شبیه همه صفحات انگیزشی اینستاگرام، در مورد روانکاوی و قدرت ذهن و ناهوشیار می‌نویسد و از این که انوشه انصاری به فضا رفته نتیجه می‌گیرد که با « قدرت اراده» می‌توانید هر کاری که مایل هستید انجام دهید، حتی «تغییر رنگ چشم» و خوب، چندان هم بی‌راه نمی گوید. دست‌کم مشتری‌هایی که فیلم‌هایشان را بعد از جراحی در این صفحه می‌بینند اعتراف می‌کنند که «خواستن توانستن است».

صفحه‌های مشابه این صفحه در اینستاگرام کم نیستند. از وبلاگ‌نویسان زیبایی گرفته تا پزشکان متخصص چشم با هشتگ‌هایی از قبیل «زیباجویی»، «اعتماد به نفس»، «خودشناسی» و «سلامتی» مشغول تولید محتوا در مورد یک جراحی نه چندان رایج و بسیار گران‌قیمت هستند که «زندگی شما را متحول می کند» آن هم به سادگی با «تغییر رنگ چشم».

رنگ چشم در واقع عبارتی است که برای رنگ عنبیه استفاده می‌شود. عنبیه می‌تواند سبز یا آبی باشد اما در نتیجه تولید ماده‌ای به نام ملانین که همان رنگ‌دانه پوست و مو هم هست، به قهوه‌ای تا سیاه بیشتر دیده می‌شود تا سبز و آبی. حالا تکنولوژی لیزر به این جا رسیده که می‌تواند با از بین بردن سلول‌های تولید‌کننده ملانین در چشم باعث شود آن رنگی که زیر ملانین قرار دارد آشکار شود. این روش جراحی تغییر رنگ چشم زمان‌بر است و به دلیل عوارض جانبی که دارد کم‌تر توسط بیمارستان‌های چشم و پزشکان شناخته‌شده توصیه می‌شود در صورتی که بیشتر آگهی‌های تغییر رنگ چشم در اینستاگرام و جاهای دیگر همین روش را توصیه و اجرا می‌کنند.

به دلیل برخی مقاومت‌هایی که در مورد از بین‌بردن سلول‌های تولید ملانین در چشم وجود دارد، روش‌های دیگری برای تغییر رنگ چشم اختراع شده تا حتی اگر وسواسی و نگران هستید باز هم از تغییر رنگ چشم منصرف نشوید. اسمش را گذاشته‌اند «تتوی چشم»، با لیزر یک سوراخ در قرنیه ایجاد می کنند و از طریق آن رنگ مشابه رنگ‌دانه‌های چشم را داخل عنبیه تزریق می‌کنند. با این روشن دست شانس از مسیر تغییر رنگ چشم شما کوتاه می‌شود.

یک بروشور به شما می‌دهند که در آن می‌توانید بین رنگ‌هایی که وارد ایران می‌شود انتخاب کنید که مثلا چشم‌هایتان سبز باشد یا سبز زمردی، یا لاجوردی یا سدری، پسته‌ای یا عسلی، یا آبی مدیترانه‌ای!
روش‌های تغییر دائمی رنگ چشم
در حال حاضر، به غیر از استفاده از لنز‌های تماسی اقلا چهار روش برای تغییر رنگ چشم وجود دارد. تغییر رنگ چشم با قطره، به این صورت که با مصرف طولانی‌مدت یک قطره چشم رنگی می‌توانید رنگ چشم را برای مدت دوازده تا بیست و چهار ماه به رنگ قطره‌ای که استفاده می‌کنید تغییر دهید. اقلا شانزده رنگ مختلف قطره تغییر رنگ چشم در بازار وجود دارد. انواع سبز و آبی آن بیشتر رایج است اما رنگ‌هایی مانند قرمز هم برای طالبانش فروخته می‌شود. قیمت این قطره‌ها متفاوت است، بسته به این که از کجا و چگونه وارد کشور شده باشند و در کجا فروخته شوند می‌توانند تا چند میلیون تومان هم قمیت بخورند. اما صفحات اینستاگرامی آنها را تا بسته‌ای ۶۰۰ هزار تومان می‌فروشند. بعد از این بین رفتن تاثیر قطره، باید یک بار دیگر برای مدتی از قطره استفاده کنید تا رنگ چشم دوباره عوض شود.

روش دوم، استفاده از عنبیه مصنوعی است. این عنبیه‌ها که به رنگ‌های مختلفی در بازار وجود دارند با جراحی روی عنبیه اصلی قرار می‌گیرند و مشابه لنز کار می‌کنند با این فرق که تنها عنبیه را می‌پوشانند.

مدرس‌زاده، نایب رییس انجمن چشم پزشکان ایران می گوید این جراحی به دلیل عوارض زیادی که دارد کمتر برای اهداف زیبایی در ایران استفاده می‌شود. با این وجود در آگهی‌های اینترنتی که برای این جراحی داده می شود می‌گویند هزینه انجام آن بین پنج تا ده میلیون تومان است، برخی از آگهی‌ها قیمت‌های بالاتری تا ۲۵ میلیون تومان را هم برای این جراحی ذکر کرده‌اند.

روش سوم، تغییر رنگ چشم از طریق از بین‌بردن سلول‌های تولید‌کننده ملانین است. زمان‌بر بودن تغییر رنگ چشم و نامشخص بودن رنگی که در نهایت از زیر لایه ملانین ظاهر می‌شود باعث محبوبیت کمتر این عمل شده است، برای انجام این جراحی هم بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان هزینه دریافت می‌شود.

کیلینک‌های مشهور چشم در تهران زیر بار جراحی‌های کار گذاشتن عنبیه مصنوعی و تغییر رنگ چشم با تاباندن لیزر به داخل عنبیه نمی‌روند. در این کلینیک‌ها تنها جراحی تزریق رنگدانه انجام می‌شود. این جراحی پیگیری کوتاه‌تری دارد و گفته می‌شود که خطر آن از جراحی‌های دیگر تغییر رنگ چشم کم‌تر است. هزینه این جراحی در حال حاضر بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است اما از آنجا که تعداد بسیار کمی از جراحان چشم حاضر به انجام آن هستند صف درخواست آن طولانی است و از آنجا که برای انجام این جراحی‌ها لازم است که چشم هیچ عیب انکساری نداشته باشد، از بین تعداد زیادی از متقاضیان شمار اندکی در نهایت موفق به انجام این جراحی می‌شوند
+4
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.