مرگ سه پرستار ایرانی در خواب طی یک ماه «بر اثر کار زیاد»

بیمارستانی در زمان کرونا در ایراندویچه وله: دبیرکل خانه پرستار ایران گفت، طی یک ماه گذشته سه پرستار در خواب فوت کرده‌اند. به گفته او، علت مرگ آن‌ها "سندروم کاروشی" بوده که مرگ بر اثر کار زیاد است.

دبیرکل خانه پرستار ایران در مصاحبه‌ای با روزنامه اعتماد به اشاره به مرگ سه پرستار در یک ماه گذشته در اثر کار زیاد، مشکلات این شغل در ایران را برشمرد.

محمد شریفی مقدم در این مصاحبه علت مرگ این سه پرستار در یک ماه گذشته را "سندروم کاروشی" عنوان کرد که مرگ بر اثر کار زیاد است.

او گفت: «امروز پرستاری که در بیمارستان‌های ما کار می‌کند، یک پرستار خسته و بی‌انگیزه و فرسایش داده شده است که اگر مهاجرت نمی‌کند، ترک کار می‌کند و تغییر شغل می‌دهد. من در جایگاه توصیه نیستم ولی مهاجرت پرستاران با شرایط فعلی اجتناب‌ناپذیر است. من هم اگر شرایط پرستاران را داشتم، از ایران می‌رفتم.»

دبیرکل خانه پرستار ایران سپس به مقایسه تعداد پرستاران در ایران با استانداردهای جهانی پرداخت. به گفته او، استاندارد سازمان جهانی بهداشت حداقل سه پرستار به ازای هر هزار نفر جمعیت است که این رقم حتی در کشورهای گرجستان و ارمنستان رعایت می‌شود در حالی که در ایران در سال ۲۰۱۸ این رقم ۱.۶ پرستار به ازای هر هزار نفر جمعیت بوده است، یعنی نصف حداقل استاندارد جهانی.
حقوق ناچیز پرستاران در ایران
دبیرکل خانه پرستار ایران درباره حقوق ناچیز این قشر گفت: «امروز حقوق پرستاران رسمی و استخدام شده ۱۶ میلیون تومان و حقوق پرستار شرکتی و پیمانی حدود ۱۲ میلیون تومان است.»

در آلمان حداقل درآمد ناخالص پرستاران برای ۵۰ ساعت کار در هفته ماهیانه ۳۷۰۰ یورو است.

به گفته محمد شریفی مقدم، کم بودن حقوق پرستاران در ایران باعث می‌شود که آن‌ها در چندین شیفت کار کنند. او می‌گوید: «وقتی در شیفت شب، مسئولیت ۲۵ بیمار به یک پرستار سپرده می‌شود، طبیعی است که بیمار می‌میرد چون پرستار شیفت شب، همان پرستاری است که در شیفت صبح و عصر بیمارستان دیگری مشغول کار بوده است.»

در فروردین ماه نیز رسانه‌های ایران خبر خودکشی یک پرستار به نام "ساسان" در کرمانشاه را منتشر کردند. بنا بر گزارش‌ها، او تا چند ماه پیش از مرگش در بخش مسمومیت بیمارستان خمینی کرمانشاه کار می‌کرده و دوستان و همکارانش گفته‌اند که بعد از عدم تمدید قراردادش به دلیل فشارهای روحی به زندگی خود پایان داد.
+3
رأی دهید
-14

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.