توافق مخفیانه نیجر برای فروش «۳۰۰ تن کیک زرد به ارزش ۵۶ میلیون دلار» به ایران

 علی لامین زین نخست وزیر نیجر بهمن سال گذشته با ابراهیم رئیسی در تهران دیدار و گفت‌وگو کردرادیو فردا: روزنامه لوموند چاپ پاریس گزارش داده است که حکومت نظامی نیجر همچنان قصد دارد در توافقی با تهران صدها تن اورانیوم تصفیه شده یا همان «کیک زرد» را به ایران بفروشد.

نیجر به طور رسمی چنین قصدی را انکار کرده، اما این موضوع نگرانی‌هایی در واشینگتن و پاریس ایجاد کرده است.

روزنامه لوموند روز جمعه، ۲۱ اردیبهشت، اطلاعاتی را که حدود یک ماه و نیم پیش از یک وب‌سایت به نام «اطلاعات آفریقا» درباره توافق مخفی نیجر و جمهوری اسلامی بر سر فروش اورانیوم منتشر کرده بود، به نقل از چند منبع رسمی کشورهای غربی و نیجر تأیید کرد.

اواخر ماه آوریل وب‌سایت اطلاعات آفریقا فاش کرد مذاکرات مخفیانه‌ای میان نیجر و ایران برای خرید ۳۰۰ تن کیک زرد در جریان است. این موضوع با حساسیت زیادی از سوی دولت جو بایدن مورد بررسی قرار گرفته، و همین شرکت فرانسوی اورانو را که در حال استخراج اورانیوم در نیجر است، در موقعیت حساسی قرار داده است.

ارزش این میزان از کیک زرد ۵۶ میلیون دلار برآورد شده است.

در مرداد سال گذشته گارد ریاست‌ جمهوری نیجر با شورش علیه محمد بازوم، رئیس‌ جمهور این کشور، دست به یک کودتای نظامی زد و از آن زمان، روابط نیجر با کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا و فرانسه رو به وخامت گذاشت.

علاوه بر نگرانی‌ها در زمینه تروریسم، وضعیت کنونی نیجر و دیگر کشورهای آفریقایی منطقه که به تازگی دستخوش کودتا شده‌اند، به نگرانی‌ها در زمینه پرونده هسته‌ای ایران نیز دامن زد.

پیش از رسانه‌های فرانسوی، وال استریت جورنال گزارش داده بود که در ماه‌های اخیر مقامات ارشد آمریکا و دیگر کشورهای غربی اطلاعاتی را به دست آورده‌اند که نشان می‌دهد حکومت نظامی نیجر در حال بررسی مخفیانه توافقی با ایران است که به جمهوری اسلامی اجازه دسترسی به برخی ذخایر عظیم اورانیوم نیجر را می‌دهد.

اورانیوم محصول اصلی صادراتی نیجر است و، بر اساس گزارش انجمن جهانی هسته‌ای مستقر در بریتانیا، نیجر در سال ۲۰۲۲ با تولید حدود ۲۰۲۰ تن اورانیوم، هفتمین تولیدکننده بزرگ اورانیوم در جهان بود.

شرکت فرانسوی اورانو که از اوایل دهه ۱۹۷۰ اورانیوم را از معادن شمال نیجر بهره‌برداری می‌کند، به نوشته لوموند، وعده داده که تحریم‌های بین‌المللی را که فروش اورانیوم به ایران را ممنوع می‌کند رعایت کند.

هرگونه خرید و فروش اورانیوم باید به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برسد، اما این آژانس اعلام کرده که هنوز از وجود توافقنامه فروش اورانیوم از نیجر به ایران مطلع نشده است.

بیش از ده سال پیش که محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت ایران، به نیجر سفر کرده بود، گزارش‌های مشابهی منتشر شد.

در آن زمان، به دلیل حساسیت‌های زیادی که فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در جامعه جهانی برانگیخته بود، مقامات نیجر تلاش ‌کردند هرگونه اتهام مرتبط با همکاری هسته‌ای با تهران را رد کنند.

با این حال، تلاش جمهوری اسلامی برای خرید اورانیوم از نیجر باز هم به قبل از دوره احمدی‌نژاد بازمی‌گردد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات نیجر گزارش داده که در سال ۱۹۸۴ جمهوری اسلامی از حکومت نظامی سینی کنچه - افسر نظامی که علیه اولین رئیس‌جمهور نیجر کودتا کرده بود - خواسته بود که اورانیوم بخرد.
+16
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۴
  Butler - سیدنی، استرالیا
  نقل قول . زمان شاه هزارا ن نفر از اینها در شرکت پرزسیون /پرسسیون برای ساختن هوانیروز مسجد سلیمان بعنوان کرگر مهمان مشغول به کار بودن من در تعطیلات تابستانی مدارس بعنوان راننده مشغول به کار در ان شرکت بودم .یکبار برای انها یک محموله ای بود که بایستی تحویل می دادم موقع نهار بود که من انجا رسیدم و مرا برای غذا خورد به کانتین بردند غذایی بود با گوشت و سبزیجات و برنج خیلی هم خوشمزه و چسبید هم بعد از نهار ان شخصی که مرا به غذا دعوت کرده بود پرسید که خوشمزه بود یا نه من هم واقعیت را گفتم خیلی خوشحال شد و گفت میدانی چه گوشتی بود گفتم مطمئناً گوشت گوسفند جواب خیر داد و گفت گوشت سگ بوده .نتیجه اینها گوشت تمام جنبنده ها را می خورند .کله پاچه جزء غذاهای سطح بالاست
  3
  2
  یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.