اسناد سودهای «رویایی» وام‌های میلیاردی شهرداری تهران به مدیرانش منتشر شد

 علیرضا زاکانی، شهردار تهرانصدای آمریکا: یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار، در پی ادعای علیرضا زاکانی، شهردار تهران، درباره پرداخت وام بانکی با بهره متداول به مدیران زیرمجموعه‌اش، اسناد مربوط به سود «رویایی» این وام‌های میلیاردی را منتشر کرد.

این روزنامه‌گار روز شنبه ۲۲ اردیبهشت، با انتشار جدول‌های تسهیلات وام‌های بانکی اعطاشده به برخی مدیران شهرداری تهران نوشت: «زاکانی اخیرا ده‌ها میلیارد وام اجاره مسکن از بانک شهر به مدیران خود با سود ۶ درصد پرداخته است.»

به نوشته یاشار سلطانی، این سود «برای مردم عادی و حتی کارمندان خود شهرداری هم یک رویاست و این وام تنها وام پرداختی به مدیرانش نیست!»

بانک شهر از جمله بانک‌های خصوصی در ایران است که شهرداری تهران و چند کلان‌شهر دیگر از سهامداران عمده آن محسوب می‌شوند.

آقای سلطانی در شبکه اجتماعی «ایکس» درباره نهادینه‌بودن فساد و رانت در جمهوری اسلامی نوشت: «زاکانی در دوران نمایندگی مجلس و ریاست بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، در حالی شعار ضدفساد و رانت می‌داد که امروز در جایگاه شهردار تهران همان راه قالیباف را طی می‌کند.»
علیرضا زاکانی پیشتر دلیل ارائه این وام‌های میلیاردی به برخی مدیران شهرداری تهران را «کمک هزینه مسکن» خوانده و در دفاع از آن‌ گفته بود: «ما به جای آنکه برخی از زمین‌ها و املاک شهرداری را در اختیار مدیران قرار دهیم به آنان وام با درصد سود بانکی دادیم.»

این استدلال شهردار تهران با انتقاد برخی رسانه‌ها و نهادهای کارگری مواجه شد. از جمله روزنامه «سازندگی» در گزارشی در روز ۲۰ اردیبهشت، وام‌های میلیاردی شهرداری تهران به مدیرانش را «ودیعه نجومی به جای املاک نجومی» توصیف کرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران هم در بیانیه‌ای، «کمک هزینه غیرقانونی» به مدیران شهرداری، از جمله مهدی علیزاده، مدیر عامل شرکت واحد، را در تضاد با وضعیت کارگران شرکت واحد دانست که «سال‌هاست برای دریافت مطالبات قانونی خودشان از جمله مسکن و طرح طبقه بندی مشاغل فریاد می‌زنند.»

در پی افزایش انتقادها به عملکرد علیرضا زاکانی در مقام شهردار تهران، از جمله طرح احداث مسجد در پارک قیطریه و تخریب فضای سبز و حصارکشی در پارک لاله، کارزاری برای «برکناری شهردار تهران» به راه افتاد.

در این کارزار، از شهردار تهران به عنوان شخصی نام برده شد که «به جای توسعه فضای سبز پارک‌ها، میل وافری به تراکم‌فروشی و پارک‌خواری و تغییر کاربری فضای سبز پارک‌های موجود به مسجد و هتل و برج و رستوران و شهربازی و فضاهای اداری و تجاری و کسب درآمد از پارک‌ها دارد.»

این مطالبه عمومی که روز شنبه ۲۲ اردیبهشت به پایان می‌رسد تاکنون از سوی بیش از ۴۴ هزار تن امضا شده است.
+39
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  باز یه .. دارن میخورن سر مردم رو به این اعداد ارقام گرم کردن. مثلا حالا فرض کن رائفی عرفات ٣٠٠ میلیون هم داده به ج..ه اومده گفته من شیعه هستم، کلش میشه ٤٠٠٠ دلار، در مقابل دزدی اینها و اینکه با این ٤٠٠٠ دلار چقدر ذهن ها رو منحرف میکنن هیچه
  0
  12
  شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.