پاپ سال ۲۰۲۵ را «سال مقدس» اعلام کرد

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در مراسم موسوم به عید عروج در کلیسای سنت پیتر رمدویچه وله: پاپ فرانسیس روز پنجشنبه در مراسم مسیحی موسوم به عید عروج در کلیسای سنت پیتر رم، سال ۲۰۲۵ میلادی را سال مقدس اعلام کرد. انتظار می‌رود این رویداد بیش از ۳۰ میلیون ایمان‌دار مسیحی را به سفر زیارتی به شهر رم جذب کند.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز پنجشنبه ۹ مه (۲۰ اردیبهشت) در جریان مراسم مسیحی موسوم به عید عروج در کلیسای سنت پیتر رم، سال ۲۰۲۵ میلادی را سال مقدس برای کاتولیک‌های سراسر جهان اعلام کرد.

انتظار می‌رود این رویداد که هر ۲۵ سال یکبار اتفاق می‌افتد، بیش از ۳۰ میلیون ایمان‌دار مسیحی را به سفر زیارتی به شهر رم جذب کند.

برخی از ناظران می‌گویند که زیرساخت‌های پایتخت ایتالیا در حال حاضر در وضعیت نامناسبی قرار دارد و هجوم حجم عظیمی از مسافران به این شهر ممکن است ایتالیا را با چالشی پیش‌بینی نشده روبرو کند.

بر اساس اعلام پاپ، این رویداد در شب کریسمس آتی در ۲۴ دسامبر ۲۰۲۴ آغاز می‌شود و تا مراسم خاج‌شویان یا جشن اپیفانی یا اصطلاحا جشن تجلی، در ۶ ژانویه ۲۰۲۶ ادامه خواهد یافت.

پاپ فرانسیس در فرمان رسمی خود محور این مراسم را جشن "امید" خواند و از کشورهای ثروتمند خواست تا بدهی‌های کشورهای فقیرتر را که هرگز قادر به پرداخت آن نیستند ببخشند.

پاپ همچنین در پیام خود به "بدهی‌های مرتبط با محیط زیست" به دلیل "بهره‌برداری نامتناسب کشورها از منابع طبیعی در دوره‌های زمانی طولانی" اشاره کرد.

مراسم سنتی اعلام سال مقدس از زمان پاپ بونیفاس هشتم در سال ۱۳۰۰ میلادی شکل گرفت. در گذشته نیز پاپ فرانسیس از ۸ دسامبر  ۲۰۱۵ تا ۲۰ نوامبر ۲۰۱۶ را "سال مقدس" با شعار "رحمت" اعلام کرده بود.

در آیین کلیسای کاتولیک "سال مقدس" یا سال "یوبیل" یک سالگرد ویژه به شمار می‌رود که طی آن پاپ به مومنان در صورت برآورده کردن شرایط تعیین شده، وعده رهایی کامل یا جزئی از مجازات گناهانی را که شخص برای بخشش آن توبه کرده، می‌دهد.

پیش‌تر پاپ قبلی یعنی پاپ ژان پل دوم سال ۲۰۰۰ میلادی را سال مقدس اعلام کرده بود و بر اساس آمارها نزدیک به ۲۵ میلیون زائر در جشن آن سال شرکت کردند. سازمان دهندگان مراسم امسال انتظار دارند که این تعداد این بار بین ۳۰ تا ۳۲ میلیون نفر باشد.
پاپ فرانسیس در فرمان رسمی خود محور مراسم سال مقدس را جشن "امید" خواند و از کشورهای ثروتمند خواست تا بدهی‌های کشورهای فقیرتر را که هرگز قادر به پرداخت آن نیستند ببخشنداگرچه حجم عظیم گردشگران برای کلیسا و شهر به عنوان یک فرصت شناخته می‌شود اما بسیاری از این موضوع ابراز نگرانی می‌کنند و تردید دارند که با وجود زیرساخت‌های فرسوده و قدیمی رم بتوان از این تعداد گردشگر پذیرایی کرد.

شهر رم به شدت شلوغ است و در حال حاضر دائما در آن ساخت و ساز صورت می‌گیرد. رم قرار است حدود ۴ میلیارد یورو برای تکمیل و مدرن‌سازی جاده‌ها، حمل و نقل عمومی، مترو و سیستم‌های مخابراتی هزینه کند.

انجام این پروژه‌ها، به‌ویژه پروژه‌هایی که شامل کارهای زیرزمینی هستند، به دلیل نیاز به حفاظت از میراث غنی باستان‌شناسی این شهر بسیار دشوار خواهد بود.

در حال حاضر، تنها دو پروژه از ۲۳۱ پروژه شهر تکمیل شده است، با این حال، روبرتو گوالتیری شهردار رم می‌گویند که "پروژه‌های اساسی" را می‌توان تا پیش از ورود زائران به پایان رساند.

به گفته گوالتیری، سقوط دولت ماریو دراگی در سال ۲۰۲۲، شروع این پروژه‌ها را با مشکل مواجه کرده است. او در عین حال تاکید می‌کند که در حال حاضر، شرایط تاخیر اولیه  جبران شده است.

اسقف اعظم رینو فیسیکلا که از سوی پاپ فرانسیس، به عنوان مامور هماهنگی برنامه‌ریزی برای سال مقدس واتیکان انتخاب شده است می‌گوید: «شما در یک شهر زیبا، بهتر زندگی خواهید کرد.» او افزود: «رم به شهری زیباتر تبدیل خواهد شد، چرا که بیش از پیش در خدمت مردم، زائران و گردشگرانی خواهد بود که به اینجا خواهند آمد.»

پاپ فرانسیس از ابتدای بدست گرفتن زمام کلیسای کاتولیک در سال ۲۰۱۳ تا بدین‌جا نشان داده که در مقایسه با پیشینیانش افکاری بازتر و به دور از تعصب در مورد مسائل مذهبی دارد.
+3
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  غلط کرد. یعنی بیشتر بچه پسر می...
  2
  1
  شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.