«احساس می‌کنم ایران به بمب هسته‌ای دست پیدا کرده و سخنان خرازی مقدمه‌ای برای اعلام رسیدن به سلاح هسته‌ای است»

سایت رویداد 24، زینب غبیشاوی:
احمد بخشایش اردستانی، نماینده مجالس نهم و دوازدهم، در تحلیل صحبت‌های اخیر کمال خرازی به رویداد۲۴ می‌گوید ایران بمب هسته‌ای دارد. او معتقد است حمله ایران به اسرائیل به دلیل داشتن بمب هسته‌ای بوده است و فکر می‌کند چین و روسیه از ایران هسته‌ای حمایت خواهند کرد.

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، روز گذشته اعلام کرد که ایران توانایی ساخت بمب هسته‌ای را دارد اما «اگر مجبور شویم دکترین هسته‌ای خود را تغییر خواهیم داد.» این سخنان انتقادات و البته بازتاب‌های گسترده‌ای به همراه داشت. احمد بخشایشی اردستانی عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق، نماینده دوره‌های نهم و دوازدهم مجلس و عضو سابق کمیسیون امنیت ملی، در این رابطه به رویداد۲۴ می‌گوید: فارغ از تحلیل جناب آقای خرازی، احساس می‌کنم زمانی که ایران مواضع امریکا در عراق را تهدید و با ۱۹ موشک مورد حمله قرار داد و زمانی که ایران ۳۰۰ موشک به سمت اسرائیل روانه کرد، معمولا در فرهنگ سیاسی اینطور برداشت می‌شود حتما در محاسبات خودش از یک قدرتی برخوردار است.

مهمترین بخش های این گفتگو را در ادامه بخوانید:

*به نظر می‌رسد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کرده که توانسته با این اطمینان اسرائیل را مورد تهاجم قرار دهد و قبل از آن هم پایگاه آمریکا در عین‌الاسد را مورد تهاجم قرار دهد.

* به نظرم ما به سلاح هسته‌ای رسیده ایم، اما اعلام نمی‌کنیم. یعنی سیاست اعمالی ما داشتن بمب هسته‌ای است، اما سیاست اعلامی ما فعلا حرکت در چارچوب سیاست‌های برجام است. به این دلیل چرا که زمانی که کشور‌ها می‌خواهند مقابله کنند باید هماورد باشند، هماورد ایران با آمریکا و اسرائیل مفهومش این است که ایران باید هسته‌ای داشته باشد.

*زمانی که ایران اسرائیل را مورد تهاجم قرار داد، داشت به امریکا ضربه می‌زد، چرا که مکمل اسرائیل، آمریکا، انگلیس و فرانسه هستند و آمریکا نیز خودش صاحب بمب هسته‌ای است و ایران هم معمولا بی‌گدار به آب نمی‌زند اگر بمب هسته‌ای نداشته باشد، زیرا ممکن است اگر جنگ شعله‌ور شد طرف مقابل از بمب هسته‌ای استفاده کند.

*نیازی نیست که به آژانس اعلام شود که ما بمب هسته‌ای داریم، یک جا‌هایی ایران جملاتی را گفته و بعد آژانس متوجه این موضوع شده است و گاهی ایران خودش اعلام می‌کند که اژانس بازدید داشته باشد. در فضایی که روسیه به اوکراین و اسرائیل به غزه حمله کرده است و ایران هم حامی سرسخت جبهه مقاومت است، طبیعی است که نظام بازدارندگی اقتضا کند که ایران بمب هسته‌ای داشته باشد، اما حالا اینکه ایران اعلام کند، یک بحث دیگر است.

*آژانس اگر بداند ایران بمب هسته‌ای دارد به سرعت اعلام می‌کند، اما حدسیات خود از میزان پیشرفت ایران را بیان می‌کند که ایران فلان زمان نیاز دارد تا به بمب هسته‌ای نزدیک شود و اگر اراده کند که بمب هسته‌ای بسازد، مثلا دو ماه زمان نیاز دارد.

*من از باب رفتار ایران در قبال آمریکا و اسرائیل احساس می‌کنم به بمب هسته‌ای دست پیدا کرده است، اما اعلام نمی‌کند. مگر بازرسان آژانس به آن جایی برده می‌شوند که ایران در حال ساخت بمب هسته‌ای است؟ ایران کشور بزرگی است و ۱ میلیون و ۶۴۸ هزار کیلومتر مربع است؛ مگر آژانس را به جایی که در حال ساخت هست می‌بریم؟ نه به آژانس می‌گویم فلان مراکز را بازدید کنید یا خود آژانس اعلام می‌کند که کدام مراکز را می‌خواهد بازدید کند.

*الان هم به عنوان کارشناس و تحلیلگر دارم این سخنان را مطرح می‌کنم و هنوز سمت رسمی نمایندگی ندارم که به خاطر حرف‌های من اقدام به بازرسی از سایت‌ها را بگیرند. من به عنوان یک تحلیلگر، با توجه به رفتار ایران در رئالیسم تهاجمی که می‌گوید که ایران زمانی می‌تواند شب‌ها آسوده بخوابد که بمب هسته‌ای داشته باشد، چرا که رقیب ایران که اسرائیل است، بمب هسته‌ای دارد، این تحلیل را ارائه می‌دهم.

*اگر یک روزی ایران نخواهد که بمب هسته‌ای داشته باشد، معنایش این است که رقیبش یعنی اسرائیل هم نباید داشته باشد.

*فتوای رهبری درباره حرام بودن بمب هسته‌ای، کنشگری است، یعنی ما در بدو امر به سمت این مسئله حرکت نمی‌کنیم، معنایش این است که در سیاست‌های دفاعی خودمان جایی برای بمب هسته‌ای نداریم، اما گاهی مواقع شما مجبور می‌شوید و از حالت کنشگری به حالت انفعالی می‌رسید. در واقع فتوای رهبری شامل کنشگری ایران است، ولی وقتی رقیب شما در منطقه بمب هسته‌ای دارد و همواره شما را آزار می‌دهد، دیگر از حالت کنشگری به واکنشی تبدیل می‌شویم. واکنش ایران به بحث هسته‌ای یعنی دارا بودن آن، یعنی دیگر می‌خواهیم راحت بخوابیم.

*ایران در حمله اخیر به اسرائیل باید یک پشتوانه داشته باشد، چون اسرائیل بمب هسته‌ای دارد ماهم باید بمب هسته‌ای داشته باشیم که بخواهیم ۳۰۰ بمب به آن‌ها پرتاب کنیم.

*آمریکا و اسرائیل می‌دانند که ایران به ساخت بمب هسته‌ای نزدیک شده است، اما شاید ندانند که بمب هسته‌ای را درست کرده است، اما می‌دانند ایران توانایی آن را دارد از همین رو ایران را مدام تحت فشار قرار می‌دهند و بازرسان آژانس را به ایران می‌فرستند، ولی باز هم این به معنای این نیست که ایران همه سایت‌های خود را در اختیار بازرسان قرار می‌دهد.

*اینکه برخی از افراد از جمله آقای خرازی از احتمال تغییر دکترین هسته‌ای صحبت می‌کنند، مقدمه اعلام رسیدن به بمب هسته‌ای است، در واقع ما می‌خواهیم اعلام کنیم که ما آرام آرام به این دکترین رسیده‌ایم و نمی‌خواهیم یک دفعه اعلام کنیم و جهان را بترسانیم.

*ما نمی‌خواهیم روسیه و چین را بترسانیم. به هر حال اگر روسیه متحد استراتژیک ما باشد، اگر متوجه شود که ما به سلاح هسته‌ای دست پیدا کرده‌ایم باید در شورای امنیت از حق وتوی خود به نفع ما استفاده کند، اما فکر نمی‌کنم روسیه علاقه داشته باشد که ما سلاح هسته‌ای داشته باشیم. ایران آرام آرام مقدمات اعلام رسیدن به بمب هسته‌ای را فراهم می‌کند.

*من فکر نمی‌کنم این موضوع تبعات چندانی برای ما در جامعه بین‌الملل داشته باشد، به هر حال ایران در منطقه و جهان بعد از حمله به اسرائیل محبوب است. بعد از جنگ غزه، ایران یک سر و گردن بالا می‌آید و به نظرم ایران مسائلش با آمریکا را حل می‌کند و رابطه آن‌ها نه استراتژیک بلکه یک حالت رسمی پیدا می‌کند.

*بعد از اعلام رسیدن به بمب هسته ای، اینکه تحریم‌ها علیه ما بیشتر می‌شود یا نه را باید بگویم که ما همه نوع تحریم را دیده‌ایم. یعنی یک هیاهویی علیه ما شکل می‌گیرد، اما این هیاهو بیش از حمله ایران به اسرائیل نخواهد بود. من امیدوارم اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کرده است و شورای امنیت بخواهد قطعنامه‌ای را علیه ایران داشته باشد، روس‌ها این‌بار برخلاف، ۱۸۱۴ و ۱۸۲۸ و برخلاف تمام سیاست‌های گذشته خودشان، از حق وتو خود به نفع ایران استفاده کنند. حالا که قرارداد ۲۰ ساله با روس‌ها و ۲۵ ساله به چینی‌ها داریم، آن‌ها نیز در اینجا از ما حمایت کنند تا محکوم نشویم.

*اما معتقدم هسته‌ای‌بودن ایران آرام آرام مورد پذیرش قرار می‌گیرد. زمانی که شما وارد باشگاه هسته‌ای شدید، آن‌ها نیز مجبورند شما را بپذیرند. همین بازدارندگی باعث می‌شود جهان به این فهم برسد که سهم ایران را رعایت کنند. الان خرد جمعی در آمریکا متوجه شد که نمی‌توانند ایران را نادیده بگیرند.
+20
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  حکومت علما در "اوج قدرت" بغتتاً سقوط خواهد کرد! در جواب همه تان!
  7
  52
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  اونایی که احساس ولی هنوز شک دارند، به یاد ال‌احساس مشاهدتو بیافتند.
  49
  12
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  یک مشت ابله بیسواد،مگه قضیه فقط ساختن بمب هست،آزمایش میخواد که نمیشه مخفی اش کرد و بعد تکنولوژی سوار کردن کلاهک روی موشک.جای دیگه هم گفتم سوا از اسرائیل که دلیل دفاعی موجه دارد و نیز آمریکا که این رژیم آرزوی مرگش شعارسه،حتی چین و روسیه هم نمیگذارند رژیم بمب هسته ای بسازه..روسیه میدونه اینها رفتنی هستند و حکومت بعدی دموکرات و متمایل له غرب و نمیخواد متحد غربی در همسایگیش اتمی باسه.چین هم بقایش به واردات نفت عربستان وابسته هست و بحرانی شدن منطقه برای اقتصادش ویرانگره.برای همینه هر دو اینها به قطعنامه های اتمی بر علیه رژیم رای مثبت دادند.
  12
  45
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  Munchen - مونیخ، آلمان
  دقیقا
  4
  19
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  Munchen - مونیخ، آلمان
  متشکرم. چون انچه را من میخواستم بنویسم شما اشاره فرمودید. اضافه کنم اگر ایران به بمب اتم نزدیک شود اول کشوری که ان را نابود می کند روس ها هستند
  5
  23
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  tabatabayi - آلمان، آلمان

  آخه بگو احمق که اسم خودت را گذاشتی استاد دانشگاه، داشتن بمب هسته ای به چه دردی می خورد در حالی که نه هواپیما دارید که جایی را با آن هدف قرار دهید و نه موشک های عقب افتاده شما قادر به حمل آن هستند و در هوا به راحتی شکار می شوند؟ نکند می خواهید مردم بدبخت را بمباران هسته ای کنید و بعدا بگویید که آمریکا کرد؟ یا نکند می خواهید فاجعه چرنوبیل برای مردم رقم بزنید و شهید و جانباز برای اهداف پلیدتان درست کنید؟
  4
  24
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  اظهارات چند روز گذشته مقامات‌ ایرانی بیانگر دارا بودن سلاح هسته‌ای است اما همانند اسرائیل نیازی به اعلان علنی آن نیست چون زورگویان جهان به این نکته‌ پی برده‌اند که ایران دست بزن داره و بزنن میخورن. ایران هیچوقت کشور متجاوزگری نبوده ولی بخوبی واقفه که دوربرش دشمنان‌ قسم خورده ای داره که فقط با مشت آهنین آدم میشن برای همین سالهاست خود را از هرگونه تهدید محصن کرده. زنده باد ایران و ایرانی .
  10
  2
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.