نخست وزیر بریتانیا: رؤسای دانشگاه‌ها از دانشجویان یهودی محافظت کنند

 نخست وزیر بریتانیا در دیدار با برخی از مدیران دانشگاه‌های سرشناس این کشوررادیو فردا: ریشی سوناک، نخست‌ وزیر بریتانیا،‌ در پی اعتراضات علیه عملیات ن‍ظامی اسرائیل در غزه در دانشگاه‌های این کشور، از رؤسای دانشگاه‌ها خواست تا از دانشجویان یهودی در بریتانیا محافظت کنند.

آقای سوناک روز چهارشنبه، ۲۰ اردیبهشت‌ماه، در جمع برخی از مدیران این دانشگاه‌ها اعلام کرد که باید از این دانشجویان در برابر «تعرض و یهودستیزی از سوی یک اقلیت پر سر و صدا»، حفاظت شود.

نخست وزیر بریتانیا که مدیران برخی از معروف‌ترین دانشگاه‌های بریتانیا را به دفتر خود دعوت کرده بود، گفت که باید رویکردی بدون مدارا در قبال حوادث یهودی‌ستیزانه و هر نوع تبعیض دیگری داشته باشند.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، موارد گزارش‌شده از رویدادهای ضد یهودی در ۱۴۲ دانشگاه بریتانیا طی سال گذشته سه برابر شده است و شماری از دانشجویان یهودی این دانشگاه‌ها از این روند ابراز نگرانی کرده‌اند.

دانشجویان برخی دانشگاه‌های بریتانیا در روزهای اخیر کمپ‌های کوچکی را در این دانشگاه‌‌ها در اعتراض به ادامه جنگ غزه برپا کرده‌اند اما تاکنون ناآرامی و درگیری‌های مشابه با آنچه که در دانشگاه‌های آمریکا در این زمینه رخ داد، دیده نشده است.

اعتراضات دانشجویی در بریتانیا و اروپا به دنبال اقدامات مشابه در دانشگاه‌های ایالات متحده در روزهای گذشته گسترش بیشتری یافته است.

پلیس هلند نیز روز چهارشنبه در برخوردهایی که در برخی موارد خشونت‌آمیز گزارش شده، تظاهرات فعالان طرفدار فلسطینی‌ها در دانشگاه آمستردام را بر هم زد.

مشخص نیست که آیا افرادی در این درگیری‌ها مجروح شده‌اند یا خیر و چه تعداد معترض توسط پلیس بازداشت شده‌اند.

این دانشجویان خواستار پایان یافتن جنگ در غزه و همچنین قطع همکاری دانشگاه‌های هلند با اسرائیل هستند.

در دانشگاه اوترخت، واقع در شهر اوترخت در جنوب شرق آمستردام اما دانشجویان معترض به وضعیت غزه، ساختمان دانشگاه را اشغال کردند.

در روزهای اخیر دانشگاه‌های متعددی در فنلاند، دانمارک، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، بریتانیا و آلمان شاهد برگزاری اجتماعات اعتراضی و اردو زدن معترضان به جنگ غزه بوده‌اند.
+10
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران
  چشم
  2
  3
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.