درز فایل صوتی از خاتمی درباره انتخابات مجلس: گدایی می‌کردیم سه کرسی هم به ما بدهید

بی بی سی: در آستانه دومین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران، یک فایل صوتی از صحبت‌های محمد خاتمی منتشر شده که او رویکرد پیشین اصلاح‌طلبان نسبت به انتخابات را به نقد می‌کشد و می‌گوید آنها «گدایی» می‌کردند تا سهم ناچیزی از کرسی‌های مجلس را بگیرند.

آقای خاتمی در این فایل صوتی می‌گوید: «تا حالا گدایی می‌کردیم، عجز و التماس می‌کردیم، سه تا کرسی هم به ما بدهید تو مجلس. عجز و التماس می‌کردیم که بیایید یک خرده رفتارتان را عوض کنید.»
اما رئیس جمهور پیشین ایران می‌گوید این شیوه بی‌فایده بود و بنابراین اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیدند که در انتخابات شرکت نکنند. او می‌گوید: «ما هم کنار مردم قرار می‌گیریم، حرف‌هایمان را می‌زنیم، می‌گوییم راه مملکت این است.»

به نظر می‌رسد که این فایل صوتی به جلسه‌ پیش از دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی مربوط است و منبع درز آن مشخص نیست.

محمد خاتمی پیشتر هم صحبت‌هایی عمومی با مضمون «در کنار مردم بودن» بیان کرده است. او گفته بود در انتخابات اسفند ماه شرکت نکرد تا دروغ نگفته باشد.
«من می‌گفتم نباید صندوق را رها کرد»دور اول انتخابات مجلس پایین‌ترین نرخ مشارکت را داشتدر فایل صوتی درزکرده آقای خاتمی می‌گوید: «من کسی بودم که می‌گفتم ما صندوق را نباید رها بکنیم. سال ۹۰ که ضدانقلاب می‌گفت ما باید تحریم بکنیم من رفتم رای دادم.»

در اینجا صدای فرد دیگری شنیده می‌شود که می‌گوید: «دماوند».

در سال ۱۳۹۰ و تنها دو سال پس از انتخابات جنجالی ۱۳۸۸، محمد خاتمی در شهر دماوند در انتخابات شرکت کرد، اقدامی که واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت. شورای نگهبان در آن سال انتخابات دماوند را باطل اعلام کرد.

با تشدید اعتراضات سراسری در ایران در سال‌های اخیر، محمد خاتمی برای اصرارش بر شرکت در انتخابات و همچنین موضع او نسبت به حکومت، مورد انتقادهای شدیدی بوده است.

او در این فایل صوتی درزکرده می‌گوید: «من دارم می گویم اگر حالا کل انتخابات دگردیسی پیدا کرد، دیگر انتخابات نبود، آیا بازهم باید برویم انتخابات، فقط به نفع کسانی که ضد انتخاباتند کار بکنیم؟ یا در کنار ۶۰ درصدی از مردم قرار بگیریم که تصمیم گرفته‌اند در انتخابات شرکت نکنند؟»

او می‌گوید که شورای نگهبان و دیگر نهادهای محافظه‌کاران حاکم، اصلاح‌طلبان را به مجلس راه نمی‌دهند. آقای خاتمی می‌گوید: «بر فرض، چهار تا صندوق هم به چهار تا شاخ شکسته بدهند، که حالا چه دردی را دوا می‌کند؟»

او نتیجه می‌گیرد: «یک بار هم ما در کنار مردم قرار بگیریم.» البته تاکید می‌کند «نه در کنار ضدانقلاب و تحریم» و منظورش را این طور روشن می‌کند که «بگوییم ما تا این مجلس است و این شورای نگهبان است دیگر اصلا در انتخابات شرکت نمی‌کنیم.»

اصالت فایل درزکرده تکذیب نشده است و جواد امام، مدیرعامل بنیاد باران و نزدیک به محمد خاتمی، در شبکه ایکس این پرسش را مطرح کرده که «چرا قبل از هر انتخابات یک فایل صوتی یا یک مطلب درِ گوشی از آقای خاتمی منتشر می‌شود یا لو می‌رود؟» او تاثیرگذاری آقای خاتمی در فضای سیاسی را دلیل آن دانسته است.

دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز جمعه ۲۱ اردیبهشت برگزار می‌شود. بنا به آمار رسمی دور اول این انتخابات پایین‌ترین نرخ مشارکت رای‌دهندگان را داشت.

پیش از این در سال ۱۴۰۰ هم ابراهیم رئیسی در انتخاباتی با پایین‌ترین نرخ مشارکت و بدون حضور رقیبی جدی به قدرت رسید.
+7
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  عقاب ابادان - پاریس، پولینزی فرانسه
  این هم یک حیله حکومتی دیگری است روباه مکار وارد کنند
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.