روایت یک مادر ۴۲ساله از بازداشت به‌خاطر حجاب اجباری جلوی درِ خانه‌اش

 خیابانی در تهران، جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳رادیو فردا: رویا ملکی
«جلوی خانه یک دستم وسایلم بود، یک دستم هم کلیدم را درآورده بودم که در را باز کنم. شالم هم افتاده بود. یک موتوری رد شد گفت خانم شالت را بگذار. گفتم نمی‌گذارم. دوباره گفت ولی من توجهی نکردم. گوشی‌اش را درآورد و از من عکس گرفت. بلافاصله پشت سرش ون گشت ارشاد آمد و حتی نگذاشتند من در را باز کنم و وسایل را داخل حیاط بگذارم...»

این شروع روایت خانم هما، مادر و همسری ۴۲ ساله، است از بازداشتش به‌خاطر آن‌چه حکومت ایران آن را «بی‌حجابی» می‌خواند.

با بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها تحت عنوان حجاب‌بان‌ و با ون‌های اغلب سفید، تقریباً هر روز گزارش‌ها و تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود از بازداشت‌های همراه با خشونت و ضرب‌وشتم زنان مخالف حجاب اجباری.

یکی از این بازداشت‌شدگان اخیر خانم هما (نام مستعار) است که در گفت‌وگو با رادیوفردا جزئیات نحوه بازداشت و همچنین وقایع پس از آن داخل ون گشت ارشاد، بازداشتگاه و دادسرا را شرح داده است که در فایل زیر می‌توانید کامل آن را بشنوید.
گفت‌وگو با یک شهروند که به‌خاطر حجابش بازداشت شد
خانم هما می‌گوید در پرونده‌ای که پس از بازداشت برایش تشکیل شد، اتهامش را «جریحه‌دارکردن عفت عمومی» ذکر کرده‌اند.

گرچه قانون مجازات اسلامی در ماده ۶۳۸ «جریحه‌دار کردن عفت عمومی» را جرم‌انگاری و برای آن مجازات تعیین کرده است، اما به‌گفته وکلا و حقوقدانان، قانون هیچ تعریف روشنی از مفهوم «جریحه‌دار شدن عفت عمومی» ارائه نکرده و مشخص نکرده عفت عمومی در این قانون به چه معنا است؟

خانم هما می‌گوید تعداد بازداشتی‌ها آن‌قدر زیاد بود که در ون نیروی انتظامی جا برای نشستن نبود و او مجبور به نشستن روی دسته صندلی شده است.

هما با روایت داستان زنان و دخترانی که در ون مشاهده کرده، می‌گوید مادر و دختری را دیده که از داخل رستوران هنگام صرف ناهار بازداشت شدند و نیروهای امنیتی حتی اجازه نداده‌اند غذایشان را تمام کنند.

به‌گفته این شهروند، نیروهایی که از آن‌ها به‌عنوان «آمران به معروف» یاد می‌شود و در کنار نیروهای انتظامی مشغول‌اند، جوان بودند و در تمام مراحل بازداشت تا تشکیل پرونده و ارجاع به دادگاه، زنان بازداشت‌شده را مسخره می‌کردند.

خانم هما درباره روند رسیدگی به پرونده‌های دختران و زنان بازداشتی در دادسرا نیز جزئیاتی را با رادیوفردا در میان گذاشته که در فایل صوتی می‌توانید بشنوید.

او همچنین می‌گوید نیرو‌های ‌لباس‌شخصی به‌صورت تک‌نفره در خیابان‌ها زنان بی‌حجاب را تعقیب می‌کنند و بعد از شناسایی خودرو آن‌ها، شماره پلاک خودرو را برای جریمه «بی‌حجابی» و توقیف خودرو به نیروی انتظامی ارسال می‌کنند.

به‌گفته خانم هما، حکومت با سخت‌گیری‌ها و فشار زیاد به‌خصوص از طریق جریمه‌های سنگین برای رفع توقیف خودرو به علت «بی‌حجابی» و رفت‌وآمد به دادگاه‌ها و دادسراها درصدد است تا از دیگر اعضای خانواده‌ به‌عنوان اهرم‌های فشار بر زنان مخالف حجاب اجباری استفاده کند.

این شهروند ۴۲ساله که متأهل و مادر دو فرزند هم هست، می‌گوید پیش از این بازداشت دو بار نیز خودرو او به دلیل «بی‌حجابی» توقیف شده بود و به همین دلیل همسر و پدرش بارها از او خواسته‌اند وقتی در خودرو می‌نشیند، حجابش را رعایت کند.
+5
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  هیچ نتیجه ای نخواهند گرفت. یک عده شغلشون این شده خوب ایراد نداره نون حرام خوردن اینها قطعا باعث حرامخوار شدن بچه های اینها خواهد شد و هیچ برکتی نداره چون از آزار و اذیت مردم نون در میارن ولی همانطور که ماهوار و ویدئو و سی دی و آستین کوتاه و شلوار لی و زدن موی سر و. به هیچ کجا نرسیدن این هم قطعا باعث پخش شدن و لج کردن بیشتر مردم خواهد شد. دادگاه رفتن برای عمده مردم ایران دیگه عادی شده و کسی وجود نداره که پاسگاه و دادگاه نرفته باشه پس این موج بلندتر خواهد شد شک نکنید.
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.