پارلمان کانادا طرح قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی را تصویب کرد

 عکس از آرشیورادیو فردا: مجلس عوام کانادا روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت با اتفاق آرا طرح قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی را تصویب کرد.

نمایندگان مجلس عوام با ۳۲۷ رای موافق و بدون هیچ رای مخالفی این طرح را تصویب کردند. این طرح که با پیشنهاد کمیته دادگستری مجلس نمایندگان ارائه شد از دولت کانادا خواسته است تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یک نهاد تروریستی در کانادا معرفی کند.

دولت کانادا در ماه‌های اخیر با فشارهای فزایند‌ه‌ای روبه‌رو بوده است تا سپاه پاسداران را بر اساس قانون کیفری به عنوان یک گروه تروریستی معرفی کند.

ماه گذشته، احزاب مخالف دولت جاستین ترودو پس از حمله هوایی ایران به اسرائیل درخواست‌های خود را برای افزودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست سازمان‌های تروریستی تشدید کردند.

انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراینی نیز اواخر فروردین ماه سال جاری خواستار قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی شد.

این انجمن در بیانیه‌ای تاکید کرده بود: «لازم است جهان در برابر سیاست‌های جنگ‌طلبانه‌ جمهوری اسلامی بایستد و سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی بگذارد.»

انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ همچنین از جامعه جهانی خواسته بود، «در پیگرد حقوقی تمام کسانی که علیه مردم ایران جنایت می‌کنند بکوشد و از جامعه‌ مدنی ایران برای فایق آمدن بر این حکومت حمایت کند.»

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین بامداد هجدهم دی‌ماه ۹۸ کمتر از سه دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف دو موشک سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۹ و در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سپاه پاسداران را فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» این کشور قرار داد.

آمریکا و کشورهای غربی، سپاه پاسداران را نیروی بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه می‌دانند و تعدادی از محافظه‌کاران در پارلمان بریتانیا از دولت این کشور خواسته‌اند تا سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام کند.

وزیر خارجه بریتانیا در واکنش به این درخواست‌ها ۱۱ اردیبهشت گفت که افزودن نام سپاه پاسداران به فهرست «سازمان‌های تروریستی» به نفع این کشور نیست.

دیوید کامرون تاکید کرده بود که بریتانیا تاکنون گام‌های کافی برای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی برداشته است و «تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران» می‌تواند به قطع روابط دیپلماتیک با ایران منجر شود.
+165
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  هر وقت دولت و‌کشور کانادا، اموال همه روسری به سر های ایرانی را و‌کلیه مفعولینی که در کانادا فرزند‌دارند، هم خودشان و هم فرزندان مفعولین و کل کسانی که اختلاس کرده اند را، دارائیشان را مصادره کرده به نفع دولت مطبوع آینده ایران و آنها را اخراج کرد، بعد میشود گفت گام مثبتی برداشته شده. وگرنه دولت هر کشوری میتواند روی ورق یا حتی تو اخبار هر چه اعلامیه علیه سپاه تروریستی میخوان، اعلام کنند یا پخش کنند. چه فایده داره!
  0
  59
  ‌پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  سپاهیان پولدار ، هر تعدادی آدم ( چه در ایران و چه در دنیا ) کشته باشند جهت ورود به کانادا مشکلی نخواهند داشت .
  2
  50
  ‌پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  احتراز - دورف، آلمان

  شما بچهاشون از کشورت بیرون کن بقیش پیشکش-
  0
  61
  ‌پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  آرش ایران نژاد - تبریز، ایران

  جنگ زرگری با صهیونیستهای داخل منتها به نام سپاه . کانادا بخش بزرگی از ثروت خود را به صهیونیستهای داخل حکومت ابله ایران بده کاره چند تریلیون دلار تا به حال به صورتهای مختلف از ثروت مردم مظلوم ایران توسط صهیونیست زاده های داخلی به کانادا انتقال داده شده است . بچه دزد صهیونیستشون بود خاوری .
  2
  30
  ‌پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  الان روز عزای اون مردک فرصت طلب و ریاکار حامد اسماعیلیون است
  10
  25
  ‌پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  امیدوارم اجراش آبکی نشه
  0
  16
  ‌پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  PROMETOSS - ایران، ایران
  zavareh - رودسر، ایران
  حامد اسماعیلیون مردی است که تمام زندگی اش را در فاجعه جنایت سرنگونی عامدانه پرواز اوکراینی از دست داده!. حامد اسماعیلیون پدری دادخواه است که هر لحظه از زندگی اش با یاد جگر گوشه اش سپری شده و عمیقاً درد می کشد!..چرا باید یک پدر داغدار از گنجاندن سپاه در لیست تروریستی عزا بگیرد ؟!. منظور شما از کامنت مضحک و تهوع آوری که نوشتید چه بود ؟!. آیا اصلاً درک می کنید چه بر زبان آورده اید ؟!.. وقاحت و بی شرمی هم حدی دارد!
  13
  12
  ‌پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  PROMETOSS - ایران، ایران
  داداش اخبار رو نمیخونی؟ حامد اسماعیلیون یکی از کسانی بود که مخالف تروریستی اعلام کردم سپاه پاسداران بود این هموطن هم منظورش به همون خبر از زبون خود اسماعیلیون بود
  1
  19
  ‌پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  PROMETOSS - ایران، ایران
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  من چنین اظهار نظری از جانب حامد اسماعیلیون نشنیده ام!!...چرا باید مردی که خانواده اش به فجیع ترین صورت ممکن توسط سپاه ضحاک سلاخی شده مخالف قرار گرفتن این سازمان جنایتکار در فهرست گروه های تروریستی باشد ؟!...از زمانی که فاجعه شلیک عامدانه به پرواز اوکراینی رخ داد و انجمن خانواده های دادخواه شکل گرفت ،چهار درخواست مهم توسط این انجمن که حامد اسماعیلیون زمانی سخنگوی آن بود ،همواره مطرح بوده و هست! که مهمترین آنها قرار دادن سپاه در لیست سازمان های تروریستی و ارجاع پرونده این جنایت به دادگاه بین‌المللی کیفری است. حامد اسماعیلیون چه زمانی که سخنگوی این انجمن بوده و چه اکنون که در انجمن سمتی ندارد ، در تمامی مصاحبه ها و اظهار نظر هایی که انجام داده همواره بر قرار گرفتن سپاه ضحاک در لیست سازمان های تروریستی تاکید داشته و هرگز جز این از پدر داغدار ری را نخوانده و نشنیده ام!
  10
  3
  ‌پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  PROMETOSS - ایران، ایران
  عزیز بزرگوار همون موقع که جنبش مهسا صورت گرفت ایشون خودش گفت که مسولین دولت کانادا باهاشون صحبت کردند و ایشون هم گفت که این بی انصافی در حق کسانی هست که مجبور بودند دوران سربازی رو در سپاه خدمت کنند از این رو ایشون موافق نیست که به کسی نا حق اجحاف بشه در اینترنت جستجو کنید البته در ماه های اخیر دوباره نظرش عوض شده
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  PROMETOSS - ایران، ایران
  هم میهن گرامی، مهر ورزیده و به مصاحبه ها و نوشته های متعدد شاهین مقدم که خودش همسر و پسر خردسالش را در این فاجعه هولناک از دست داده و از تشکیل دهندگان ارشد انجمن خانواده قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲ میباشد توجه فرمایید. شما با یک سرچ ساده متوجه خواهید شد که بیانیه درخواست تروریست خواندن سپاه آدمخواران اسلامی از دولت کانادا را تنها چهار خانواده دادخواه امضاء کردند. عدم امضاء دیگر خانواده های قربانیان پیروی از تحریک های حامد اسماعیلیون که همواره اسرار داشت که این حرکت نباید سیاسی شود بود. بهانه دیگر ایشان، تحریم شدن و عدم صدور و تمدید ویزا و مسافرت خانواده هایی بود که بنوعی با سپاه پاسداران آدمخوار وابستگی خانوادگی داشتند. و با سپاس فراوان از هم میهن گرامیم سیمرغ ایران از برلین...
  0
  5
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.