از اینجا رانده از آنجا مانده؛ آوارگان گرفتار فلسطینی در مرکز نوار غزه به دنبال سرپناه می‌گردند

یورونیوز: از زمان آغاز جنگ در ماه اکتبر، بسیاری از اهالی نوار غزه را از شمال به جنوب پیمودند. اما پس از اینکه اسرائیل از آوارگان در رفح خواست به مناطق «امن» تعیین شده بروند،‌ آن مناطق به شدت شلوغ شدند و خیلی‌ها دوباره به سمت شمال رفتند.

خانواده‌های آواره فلسطینی روز چهارشنبه در کنار آب‌های شهر دیرالبلح در مرکز غزه تجمع کردند و گفتند که برای یافتن غذا و آب در تلاش هستند اما جایی برای رفتن ندارند.

یکی از این آوارگان ام عصام است که با ۵۵ نفر از بستگانش در ساحل دیرالبلاح اردو زده است. او می‌گوید که هیچ امکاناتی در نوار کوچک خط ساحلی که شب را در آن گذرانده‌اند، وجود ندارد.

او که اصالتاً اهل بیت حانون است می‌گوید: «ما اینجا اردو زدیم ولی به خاطر نزدیکی جاده و دریا، برای بچه‌های کوچک نگران هستیم. به همین دلیل دوست داریم به منطقه‌ای که دورتر از ساحل باشد برویم.» اما او نمی‌داند که به کجا می‌توانند بروند.

یک زن آواره دیگر به نام سوسان الحلو با ۳۰ نفر از بستگان خود آواره است و نمی‌داند کجا پناه بگیرد. آنها در زمینی چادر زده بودند اما مالکان آن زمین از آنها خواستند جابجا شوند. او که اصالتا اهل غزه است، تعریف می‌کند: «ما تمام شب از سگ‌ها ترسیده بودیم. و چون در کنار آب هستیم، هوا سرد است و همانطور که می‌بینید، بی‌خانمان هستیم.»

ورود تانک‌های اسرائیلی در روز سه‌شنبه به منطقه رفح، به نگرانی‌ جهانیان نسبت به امنیت جان بیش از یک میلیون غیرنظامی فلسطینی آواره که در آنجا پناه گرفته‌اند، دامن زده است.

حدود ‍۱،۳ میلیون فلسطینی، یعنی بیش از نیمی از جمعیت غزه، در رفح گرفتار شده‌اند و سرپناه مناسبی ندارند. در این شرایط، احتمال تخلیه منطقه بسیار بالاست. اسرائیل روز دوشنبه دستور داد محله‌های شرقی رفح، که پذیرای حدود ۱۰۰ هزار نفر بود تخلیه شود.

اسرائیل تخلیه‌شدگان را تشویق کرد که به مواسی، که آن را «منطقه امن»‌ خوانده است بروند. اسرائیل می‌گوید قرار است این منطقه امن گسترش یابد و به بیمارستان‌های صحرایی، پناه‌گاه و سایر امکانات مجهز شود.

به گفته آژانس آوارگان فلسطینی سازمان ملل متحد، مواسی اکنون بیش از ۴۵۰ هزار آواره را در خود جای داد است. بسیاری از این آوارگان در ماه‌های اخیر با تشدید حملات زمینی اسرائیل به مرکز و جنوب غزه به مواسی پناه برده‌اند.

این اردوگاه یک نوار زمینی تقریبا ۸ کیلومتری است در امتداد خط ساحلی که از رفح تا خان یونس، دو شهر جنوبی نوار غزه امتداد دارد. لشکرکشی اسرائیل یکی از مرگبارترین و مخرب‌ترین حملات در تاریخ اخیر بوده است و بخش بزرگی از غزه را به ویرانه تبدیل کرده است.
+9
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  مگر این ها ادم نیستند. پس چرا به حماسی ها نمی شورند؟
  2
  10
  ‌چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  یک خانواده را بفرستید پیش فاطی و دیگری را پیش مصدق روحت شاد ، دوتا مشکل حل میشه
  6
  7
  ‌چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  اون بی ناموس هایی که مبالغ کلان را برای تظاهرات و اغتشاش و تحریک دانشجو های عالم خرج میکنند اگر واقعاً دلشان برای این مردم سوخته بود مشکل این ها حل شده بود.
  2
  9
  ‌چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.