مراسم آغاز دوره جدید ریاست‌جمهوری پوتین؛ غیبت نمایندگان غرب

پنجمین دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین در روسیه روز سه‌شنبه هفتم مه (۱۸ اردیبهشت) با ادای سوگند او آغاز شد. در مراسم تحلیف او در کاخ کرملین شمار زیادی از نمایندگان کشورهای غربی حضور نداشتند.
ولادیمیر پوتین روز سه‌شنبه هفتم مه (۱۸ اردیبهشت) با برگزاری مراسم تحلیف و ادای سوگند در کاخ کرملین وارد پنجمین دوره ریاست جمهوری خود شد. پوتین که ۷۱ سال دارد از سال ۱۹۹۹ به عنوان ر‌ئیس‌جمهور یا نخست‌وزیر روسیه در قدرت بوده است.

او اکنون می‌تواند بر اساس اصلاحات قانون اساسی در سال ۲۰۲۰ شش سال دیگر حکومت کند و حتی مجدادا نیز نامزد ریاست جمهوری روسیه شود و تا سال ۲۰۳۶ در راس قدرت بماند.

پوتین در جریان مراسم تحلیف خود گفت که رهبری روسیه یک "وظیفه مقدس" است.

او همچنین افزود: «مسکو گفت‌وگو با غرب را رد نمی‌کند اما چنین گفت‌وگویی باید در شرایط مساوی باشد. ما با هم پیروز خواهیم شد و روسیه از این زمان دشوار، قوی‌تر بیرون خواهد آمد.»
یولیا ناوالنایا: پوتین ظالم و قاتل است
یولیا ناوالنایا، رهبر اپوزیسیون روسیه در تبعید و بیوه الکسی ناوالنی، با انتشار ویدئویی قبل از مراسم تحلیف ریاست جمهوری در شبکه یوتیوب، پوتین را "ظالم و قاتل" خواند و از حامیان خود خواست که "به مبارزه علیه پوتین ادامه دهند."

او تاکید کرد: «کشورمان در حال حاضر توسط یک دروغگو، دزد و قاتل رهبری می‌شود، اما این به پایان خواهد رسید.»
تحریم مراسم تحلیف
مراسم ادای سوگند پوتین در کاخ کرملین در حالی برگزار شد که ایالات متحده آمریکا و اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا، این تشریفات را تحریم کردند و از آن دور ماندند.

با این حال، دولت‌های کشورهای اتحادیه اروپا ظاهرا در مورد نحوه برخورد با این موضوع توافق نداشتند.

به گزارش خبرگزاری آلمان و به نقل از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، برخی از کشورها مانند فرانسه، مجارستان و اسلواکی برای "ادامه برقراری کانال‌های ارتباطی" خود با مسکو،  نمایندگانی به مراسم تحلیف پوتین فرستادند.

اما بسیاری از کشورهای دیگر، از جمله آلمان حضور در این مراسم را با توجه به جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین، "نامناسب" دانسته‌اند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز دوشنبه ششم ماه مه (۱۷ اردیبهشت) اشاره کرده بود که کشورش "در این رویداد شرکت نخواهد کرد."

در عین حال سفیر آلمان در روسیه، الکساندر گراف لامبسدورف نیز در حال حاضر در مسکو نیست. دولت آلمان اخیرا او را برای بررسی موضوعات مربوط به حملات سایبری منتسب به روسیه به حزب سوسیال دموکرات آلمان (SPD) و چندین شرکت آلمانی، به برلین فراخوانده است.

پیشتر یک سخنگوی امور خارجه اتحادیه اروپا نیز گفته بود که هیچ نماینده رسمی از اتحادیه اروپا در مراسم مذکور در مسکو حضور نخواهد داشت.

پیش از برگزاری مراسم تحلیف پوتین، متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در این مورد گفته بود: «ما در این تشریفات نماینده‌ای نخواهیم داشت و قطعا انتخابات ریاست جمهوری در روسیه را آزاد و منصفانه نمی‌دانیم. اما پوتین رئیس‌جمهور روسیه است و به این سمت ادامه خواهد داد.»

ولادیمیر پوتین در انتحابات ریاست جمهوری روسیه در ماه مارس، رسما با بیش از ۸۷ درصد آرا پیروز شد. این انتخابات به علت حذف شمار زیادی از مخالفان پوتین از لیست کاندیداها، با انتقاد گسترده‌ای مواجه شد.
+13
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.