آغاز حمله اسرائیل به رفح هم‌زمان با اعلام پذیرش آتش‌بس از سوی حماس

در اطلاعیه ارتش اسرائیل آمده که نیروهای آن در حال انجام «حملات هدفمند» علیه حماس هستند.کاخ‌سفید می‌گوید تمرکز خود را روی جلوگیری از یک عملیات گسترده در رفح خواهد گذاشت
ساعتی بعد از اعلام ارتش اسرائیل مبنی بر آغاز حملاتی در شرق رفح، کاخ‌سفید می‌گوید تمرکز خود را بر پیشگیری از شکل‌گیری یک عملیات بزرگ در این منطقه خواهد گذاشت.

رفح در جنوب غزه و مرز این نوار باریک ساحلی با مصر، میزبان حدود یک میلیون آواره فلسطینی است که طی ۷ ماه گذشته بارها از شمال غزه به مرکز و جنوب آن جابجا شده‌اند.

اسرائیل می‌گوید به رفح به عنوان آخرین محل تجمع و استقرار حماس نگاه می‌کند.

بنیامین نتانیاهو با وجود تقاضاهای بین‌المللی برای اجتناب از حمله به رفح، بارها از تصمیم جدی خود برای عملیات در این منطقه که به لحاظ جمعیتی یکی از پرتراکم‌ترین مناطق جهان شده، سخن گفته است.

همزمان گزارش‌های مخابره شده از رفح حاکی از آنند که حملات امروز ارتش اسرائیل به شرق رفح «حدود ۳۰ دقیقه» طول کشیده است.

ارتش اسرائیل گفته اینها «حملات هدفمند» علیه حماس در شرق رفح است.
انجمن خانواده‌های گروگان‌ها خطاب به فرستاده اسرائیل به مذاکرت با حماس: «بدون توافق بازنگرد»
همان طور که ساعتی پیش برایتان گزارش کردیم دفتر نخست وزیری اسرائیل ضمن رد مفاد آتش‌بس موقت مورد قبول حماس، گفته نماینده‌ای به قطر اعزام خواهد کرد تا در مذاکرات برای آتش‌بس در غزه شرکت کند.

اکنون انجمن متشکل از اعضای خانواده‌های گروگان‌ها به دولت بنیامین نتانیاهو هشدار داده که باید برای آزادی حدود ۱۳۰ گروگان باقی مانده در دست حماس هرگونه اقدامی که لازم است را انجام دهد و به نمایندگان اعزامی اسرائیل به قطر هشدار داده که «بدون توافق بازنگردید».

این انجمن گفته هیات اعزامی اسرائیل نباید بدون در دست داشتن توافقی امضاء شده که در‌آن آزادی عزیزان آنها تضمین شده باشد به این کشور بازگردد.

همان طور که گزارش کردیم امروز حماس از موافقت خود با مفاد آتش‌بس موقت پیشنهادی خبر داد اما دفتر بنیامین نتانیاهو گفت که مفاد این آتش‌بس با مطالبات اسرائیل بسیار فاصله دارد و به همین علت دولت اسرائیل آن را نخواهد پذیرفت اما هیاتی برای حضور در ادامه مذاکرات به قطر اعزام خواهد کرد.

آن طور که گزارش شده آزادی گروگان‌ها از سوی حماس در برابر اجازه یافتن بازگشت صدها هزار فلسطینی به مناطق مسکونی خود در نوار غزه، یکی از مفاد اصلی آتش‌بس بوده است.

قطر، مصر و آمریکا به عنوان میانجیان اصلی مذاکرات میان حماس و اسرائیل هستند.
اسرائیل همزمان با حمله به شرق رفح، هشدار تخلیه این منطقه را تشدید کرد
همزمان با حملات اسرائیل به شرق رفح که ارتش این کشور از آن تحت عنوان «حملات هدفمند» علیه حماس یاد کرده، هزاران جنگ‌زده و آواره فلسطینی در رفح هشدار تخلیه فوری و حرکت به سمت مناطقی که اسرائیل توصیه کرده، دریافت کرده‌اند.

دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل امشب در کنفرانس خبری خود گفت که مردم غزه باید به مناطقی در ال موسوی و خان یونس که تحت عنوان «مناطق انسان‌دوستانه» تعیین شده‌اند، حرکت کنند.

این مناطق در ۱۰ کیلومتری شمال رفح قرار دارند که در جنوب نوار غزه و مرز مصر واقع شده است.

اسرائیل از رفح به عنوان آخرین پایگاه حماس در غزه یاد می کند. این منطقه همچنین میزبان صدهاهزار غیرنظامی جنگ زده است که طی ۷ ماه گذشته بارها از شمال به مرکز و جنوب غزه متواری شده‌اند.

آغاز حملات به رفح امشب در حالی گزارش شد که جامعه بین‌المللی در چند ماه گذشته بارها از اسرائیل خواسته بود که برای جلوگیری از کشته شدن گسترده غیرنظامیان در رفح، از حمله به این منطقه اجتناب کند.

آمریکا که بزرگترین حامی سیاسی و تسلیحاتی اسرائیل است هم مخالف حمله به رفح است و امروز گفته شد که جو بایدن همزمان با اعلام پذیرش آتش‌بس از سوی حماس با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، تنها دقایقی پیش از آغاز حملات به شرق رفح، تلفنی گفتگو کرده است.

نهاد امدادگر سازمان ملل متحد در زمینه آوارگان فلسطینی بارها هشدار داده که حمله به رفح می تواند به یک فاجعه بزرگ انسانی ختم شود چرا که حدود یک میلیون آواره و جنگ‌زده در آنجا ساکن شده‌اند.

ساعتی پیش هم آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از اسرائیل و حماس خواست که «فراتر از توان خود» برای شکل‌گیری آتش‌بس تلاش کنند.
شاخه نظامی حماس می‌گوید به سمت اسرائیل راکت پرتاب کرده استقدس، شاخه نظامی جهاد اسلامی می‌گوید شبه‌نظامیان آن از داخل غزه به سمت جنوب اسرائیل راکت شلیک کرده‌اند.

این گروه می‌گوید این حمله راکتی در پاسخ به حملات هوایی اسرائیل به مناطق فلسطینیان بوده است.

شاخه قدس جهاد اسلامی در اطلاعیه این گروه که خبرگزاری فرانسه می‌گوید دریافت کرده گفته: «ما سدیروت، نیرعام و دیگر مناطق در حومه غزه را با راکت هدف قرار دادیم».

«حومه غزه» در اطلاعیه این گروه به مناطق جنوبی اسرائیل اشاره دارد.

شبه‌نظامیان شاخه قدس یکی از دو یگان مسلح بزرگ حماس در غزه هستند که از سوی اسرائیل، بریتانیا و چند کشور دیگر به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شوند.

همزمان با اعلام این اخبار از جنوب اسرائیل صدای شلیک ضدهوایی و فعال شدن سیستم گنبد آهنین این کشور در برابر حملات راکتی، گزارش می‌شود.
آژیر خطر در جنوب اسرائیل به صدا در آمدسیستم ضدهوایی گنبد آهنین در جنوب اسرائیل فعال شده استدقایقی پیش آژیر قرمز در چند منطقه جنوب اسرائیل به صدا درآمد که حاوی هشدار شلیک راکت بود و بلافاصله پس از آن سیستم ضدهوایی موسوم به گنبد آهنین در این مناطق فعال شد.

سدیروت، نیر عام، گوین و سپیر کالج مناطقی بودند که ساعتی پیش آژیر قرمز در آنها به صدا در آمد.

این در حالی بود که ساعتی پیش ارتش اسرائیل از آغاز حملات هدفمند نیروهای خود علیه حماس در شرق رفح خبر داده بود.
گوترش خواستار «تلاش حداکثری» حماس و اسرائیل برای توقف درگیری شد
آنتونی گوترشهمزمان با اعلام خبر موافقت حماس با آتش‌بس و مخالفت اسرائیل با آن، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از طرفین خواسته «فراتر از توان خود» تلاش کنند تا بلکه درگیری و «مصیبت» در غزه پایان یابد.

آقای گوترش همزمان از تحرکات گسترده نظامی ارتش اسرائیل در رفح ابراز نگرانی شدید کرده است.

رفح آخرین ارودگاه صدها هزار فلسطینی است که از زمان ورود ارتش اسرائیل به غزه که ۷ ماه پیش ابتدا از شمال این نوار ساحلی آغاز شد، در آنجا اسکان داده شده‌اند و اکنون نهادهای انسان‌دوستانه نگرانند که حمله ارتش اسرائیل به رفح جان صدها هزار غیر نظامی به ویژه زنان و کودکان در این منطقه نزدیک به مرز مصر را تهدید کند.
اسرائیل می‌گوید نماینده‌ای برای ادامه مذاکرات آتش‌بس به قطر گسیل خواهد کرد
در حالی که ساعتی پیش ارتش اسرائیل از انجام «حملاتی هدفمند» و درگیری با حماس در شرق رفح خبر داد، دولت بنیامین نتانیاهو اعلام کرده نماینده خود را برای حضور در مذاکرات آتش‌بس به قطر اعزام خواهد کرد.

این در حالی است که دفتر نخست‌وزیری اسرائیل امروز و همزمان با اعلام پذیرش مفاد آتش‌بس از سوی حماس، گفته بود آنچه حماس با آن موافقت کرده با تقاضاهای اسرائیل «بسیار فاصله دارد» و به همین علت این کشور از پذیرش آن سر باز می‌زند.

روز گذشته اعلام شد که مذاکرات دو روزه طرفین در قاهره به سرانجام رسیده و نماینده حماس همچون ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا که از اصلی‌ترین میانجیان مذاکرات بوده، به قطر بازگشته‌اند.

پس از آن بود که حماس اعلام کرد مفاد آتش بس را پذیرفته اما اسرائیل آن را ناکافی خواند. هنوز معلوم نیست که حماس با همه مفاد مرتبط با آزادی گروگان‌ها موافقت کرده است یا نه اما آن طور که گزارش شده حماس با آزادی گروگان‌ها در برابر اجازه یافتن صدها هزار جنگ زده در غزه به محل سکونت و شهرهای خود، توافق کرده است.
اسرائیل به غزه حمله کرد
ارتش اسرائیل می‌گوید نیروهایش در شرق رفح با حماس درگیر شده‌اند.

در اطلاعیه ارتش اسرائیل آمده که نیروهای آن در حال انجام «حملات هدفمند» علیه حماس هستند.

ارتش اسرائیل گفته به زودی اطلاعات بیشتری در این باره منتشر خواهد کرد.
نتانیاهو: عملیات رفح ادامه می‌یابد
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می‌گوید کابینه جنگ این کشور تصمیم گرفته که عملیات رفح را به منظور فشار بر حماس برای آزادی گروگان‌ها ادامه دهد.

او درباره پیشنهاد توافق آتش‌بس در غزه گفته است با اینکه پیشنهاد ارائه شده خواسته‌های اسرائیل را برآورده نمی‌کند، اما یک هیئت کاری برای مذاکره اعزام خواهد شد.

پیشتر بعضی رسانه‌های اسرائیلی به نقل از مقام‌های این کشور گزارش کردند که مفاد طرح پیشنهادی مورد توافق اسرائیل نیست و از همین رو این کشور نمی‌تواند با آن موافقت کند.
+83
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران
  ..... بسیجی وًعرزشی حالا بروید بجنگید ،مفعول های ترسو ،
  4
  22
  ‌سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Butler - سیدنی، استرالیا

  این حـ... ها همشون همین شکلند روزی که جمهوری اسلامی سقوط کنه میفتند زیر دست پای مردم ایران میگن ....خوردیم ما را ببخشید بعد از ۷ اکتبر چگونه می‌توان به حماس اعتماد کرد حماس برای احقاق حقوق کسی مبارزه نمی‌کند این سازمان تروریستی برای نابودی اسرائیل تلاش می‌کند و برایش مهم نیست که از مردم غزه به عنوان سپر انسانی استفاده کند هرچه بیشتر مردم بمیرند، حماس بیشتر راضی و خوشنود می‌شود چرا که می‌داند اسرائیل این بار این سازمان را رها نخواهد کرد پس به قول معرف اگر برای من نجوشد بگذار بر سر سگ بجوشد غزه بدون حماس ویران شود برای حماس اهمیتی نخواهد داشت
  0
  24
  ‌سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۳
  خداوند - آسمان، ایران
  طرح و آرزوی اسرائیل اینه که غزه رو بگیره و مال خودش بکنه اونوقت میتونه یه کانال از دریای سرخ به دریای مدیترانه بزنه برا عبور کشتیها با رقابت با کانال سوئز، این بشه تمام کشتیها که مالکیت غرب و یهودی دارن جای رد شدن از مصر از اسرائیل رد میشن اینطوری هم اقتصادش چند برابر رشد میکنه هم از لحاظ ژئوپولیتک قدرتمندتر میشه، تا غزه رو کلا نگیره نمیشه
  4
  15
  ‌سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.