دو قانونگذار آمریکایی افزایش اعدام‌ها در ایران به «دستور مستقیم علی خامنه‌ای» را به‌شدت محکوم کردند

 اعدامصدای آمریکا: استیو کوهن و تام مک‌کلینتوک، قانونگذاران جمهوری‌خواه و روسای مشترک فراکسیون حقوق بشر و دموکراسی ایران در مجلس نمایندگان آمریکا، روز دوشنبه ١٧ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای افزایش اعدام‌ها در ایران به «دستور مستقیم علی خامنه‌ای» را به شدت محکوم کردند.

به گفته آنها، تشدید هشداردهنده خشونت دولتی توسط جمهوری اسلامی نشان‌دهنده بی‌اعتنایی آشکار حکومت ایران نسبت به حق حیات انسان‌ها و هنجارهای بین‌المللی حقوق بشر است.

این دو قانونگذار جمهوری‌خواه هدف حکومت ایران از اعدام «دست‌کم ٣٧ نفر طی ۱۰ روز اخیر» را ایجاد ترس میان مردم ایران و سرکوب هرگونه مخالفت دانسته‌اند.

آنها به‌ویژه با اشاره به اعدام‌های انجام‌شده در اصفهان، بندرعباس، گنبدکاووس، تبریز، و اراک، این رویه جمهوری اسلامی را نه تنها مذموم بلکه نشان‌دهنده تلاش نظام‌مند این حکومت برای سرکوب هر شکلی از مخالفت یا انتقاد دانسته‌اند.

استیو کوهن و تام مک‌کلینتوک در ادامه بیانیه افزایش خشونت علیه زنان و دختران ایرانی را نیز نگران‌کننده خوانده‌اند.

به گفته آنها، پس از آغاز اعتراضات به «قتل» مهسا (ژینا) امینی توسط گشت ارشاد، وضعیت در ایران به طور مستمر خطرناک‌تر شده و موارد پرشماری از خشونت افراطی و بدرفتاری علیه زنان و دختران ایرانی به دلیل خودداری آنها از پوشیدن حجاب به شکل مورد دلخواه جمهوری اسلامی ارتکاب یافته است.

این دو قانونگذار جمهوری‌خواه در ادامه تصریح کرده‌اند که از حق مردم ایران برای زیستن در جامعه‌ای عاری از ترس و سرکوب و حق‌شان برای ابراز مخالفت با اعدام قاطعانه حمایت می‌کنند.

روسای مشترک فراکسیون حقوق بشر و دموکراسی ایران در مجلس نمایندگان از جامعه بین‌المللی و به‌ویژه سازمان ملل، اتحادیه اروپا، و سازمان‌های مدافع حقوق بشر در سراسر جهان خواسته‌اند این اقدامات شنیع جمهوری اسلامی را محکوم کنند.

آنها در ادامه بیانیه خود خواستار اقدام فوری برای رسیدگی به «کارزار بیرحمانه» جمهوری اسلامی برای ارعاب ایرانیان شده و از دولت جو بایدن خواسته‌اند از تمام ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی در دسترس برای پاسخگو کردن حکومت ایران بهره‌گیری کند.

استیو کوهن و تام مک‌کلینتوک در پایان بیانیه خود با اشاره به تداوم رصد وضعیت در ایران گفته‌اند جمهوری اسلامی باید دریابد که اقداماتش بدون عواقب نخواهد بود و جامعه بین‌المللی ساکت نخواهد ماند.

در عین حال، دولت جو بایدن بارها از نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی و صدور احکام اعدام برای منتقدان و مخالفان انتقاد کرده است. جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید هفته گذشته ضمن محکوم کردن صدور حکم اعدام توماج صالحی خواننده رپ ایرانی، خواستار آزادی فوری او شد و با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «صدای توماج آرزوهای مردم ایران و همه کسانی که توسط رژیم ایران ساکت شده‌اند را تقویت می‌کند.»

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو در روزهای گذشته از رشد بیش از ۳۰۰ درصدی اعدام‌ها در ایران در ماه گذشته میلادی در مقایسه با یک ماه قبل از آن خبر داد.

بنا بر این گزارش، در ماه آوریل دستکم ۷۷ زندانی از جمله سه زن و یک زندانی مذهبی کُرد در زندان‌های جمهوری اسلامی اعدام شدند.

این آمار در مقایسه با اعدام ۱۸ زندانی در ماه مارس، رشدی ۳۲۸ درصدی را نشان می‌دهد.
+28
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.