«دفتر حفظ و نشر آثار» خامنه‌ای چقدر از دولت ایران بودجه می‌گیرد؟

رادیو فردا: تحقیقات گروه داده‌کاوی رادیو فردا نشان می‌دهد که امسال بیش از ۴۲۳ میلیارد تومان از منابع عمومی بودجه برای تأمین هزینه‌های وب‌سایت رسمی علی خامنه‌ای و سایر فعالیت‌های «دفتر حفظ و نشر آثار» رهبر جمهوری اسلامی به «بیت رهبری» پرداخت می‌شود.

این رقم برابر با مجموع حداقل دستمزد ماهانه ۵۹ هزار کارگر، یعنی هفت میلیون و ۱۶۶ هزار تومان برای هر کارگر در ماه است.

سهم حقیقی رهبر جمهوری اسلامی از بودجه عمومی کشور در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بسیاری از نهادهای قدرتمند حکومت که از مالیات معاف‌اند به‌طور مستقیم زیر نظر علی خامنه‌ای فعالیت می‌کنند و او تقریباً در همه نهادها نماینده دارد که هزینه آن‌ها عمدتاً از درآمدهای مالیات و نفت تأمین می‌شود.
 

در این میان، بخش عمده هزینه‌های دفتر خامنه‌ای توسط غول اقتصادی موسوم به «ستاد اجرایی فرمان امام» تأمین می‌شود؛ یکی از غیرشفاف‌ترین نهادهای حکومتی که تعداد کارمندان، نوع فعالیت‌ها و مراودات مالی آن روشن نیست.

در لایحه بودجه امسال به‌طور مشخص و دقیق به برنامه‌های اجرایی و عملکرد «مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی» (دفتر حفظ و نشر آثار) اشاره نشده است. با این حال، در چند مورد محدود می‌توان مبالغ اختصاص‌یافته به خامنه‌ای را رصد کرد.

در بخش ردیف‌های متفرقه لایحه آمده است که ۱۰۰ میلیارد تومان از هزینه‌های بانک‌ها و شرکت‌های انتفاعی وابسته به دولت برای «تبیین و تبلیغ گفتمان امامین انقلاب» (۷۰ میلیارد) و «حمایت از برنامه‌های پژوهشی اندیشگاه گام دوم» (۳۰ میلیارد) به این مؤسسه پرداخت شود.
 

بررسی رسانه‌های رسمی و جست‌وجو در شبکه‌های پیام‌رسان داخلی نشان می‌دهد که این مؤسسه به جز اداره وب‌سایت رهبر جمهوری اسلامی (Khamenei.ir) و حساب‌های وابسته به آن در شبکه‌های اجتماعی، انتشار چند عنوان کتاب درباره خامنه‌ای و برگزاری تعدادی نشست، فعالیت مشخص دیگری ندارد.

جزئیات کمی در مورد ساختار و سایر فعالیت‌های «دفتر حفظ و نشر آثار» علی خامنه‌ای که زیر نظر فرزند سوم او، مسعود خامنه‌ای، اداره می‌شود، در دسترس است.

بودجه این مؤسسه اما بیشتر از کل بودجه‌ای است که در سال ۱۴۰۳ در اختیار خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) قرار می‌گیرد. در لایحه بودجه امسال برای بزرگ‌ترین خبرگزاری دولتی ایران که یک اداره بزرگ با کارمندان زیاد و دفاتر فعال در استان‌ها و خارج از کشور است، ۳۷۳ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده.

در بودجه ۱۴۰۳ علاوه‌بر «دفتر حفظ و نشر آثار» علی خامنه‌ای، بیش از ۳۷۰۰ میلیارد تومان به ردیف‌هایی اختصاص یافته که نام «رهبر» یا «ولی فقیه» در آن‌ها ذکر شده است.
 

«دفتر حفظ و نشر آثار» خامنه‌ای با عنوان «مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی» سال‌هاست که ردیفی ثابت با شماره ۱۱۴۳۱۰ در بودجه سالانه کشور دارد.

تحقیقات گروه داده‌کاوی رادیو فردا نشان می‌دهد که در چهار سال گذشته دست‌کم یک‌هزار و ۵۵ میلیارد تومان از منابع عمومی کشور به این مؤسسه تعلق گرفته است.

محاسبه این رقم در حالی است که «دفتر حفظ و نشر آثار» رهبر جمهوری اسلامی از اعتبارات متفرقه فرهنگی و اعتبارات «هدفمندی یارانه‌ها» نیز سهم می‌برد.
 

استفاده از عنوان «مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی»، در کنار «دفتر حفظ و نشر آثار» و یا به جای آن، از نیمه دوم سال ۱۳۹۰ کاربرد بیشتری داشته است و در حال حاضر عنوان «مؤسسه انقلاب اسلامی» بیشتر استفاده می‌شود. جزئیات بیشتر در این‌باره را می‌توانید در مجموعه «دولت پنهان رهبر» در وب‌سایت رادیوفردا بیابید.
 
+4
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اثار شبهاش رو هم با طوسی کاری میکنن؟
  0
  7
  ‌سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.