وزیر دفاع اسرائیل: انتخابی جز حمله به رفح باقی نمانده است

یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل (عکس آرشیو)دویچه وله: وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید به دلیل امتناع حماس از پیشنهادهای میانجی‌ها برای آتش‌بس در غزه، اقدام نظامی اسرائیل در رفح ضروری است. گالانت به همتای آمریکایی خود گفته است "هیچ انتخابی جز حمله به رفح باقی نمانده است".

دفتر یوآو گالانت روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت (۶ مه) اعلام کرد وزیر دفاع این کشور در تماس تلفنی با لوید آستین، همتای آمریکایی خود گفته است هیچ جایگزینی برای عملیات نظامی اسرائیل در شهر رفح در جنوب نوار غزه نمی‌بیند.

در بیانیه دفتر گالانت آمده است که وزیر دفاع اسرائیل از حمله موشکی حماس به گذرگاه مرزی اسرائیل در کرم شالوم نیز به آستین گزارش داده است. چهار سرباز اسرائیلی روز یکشنبه ۱۶ اردیبشهت در پی این حمله کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند.

گالانت تاکید کرده که حماس در مذاکرات غیرمستقیم برای آتش‌بس در جنگ غزه و آزادی گروگان‌های بیشتر در ازای زندانیان فلسطینی، همه پیشنهادات را رد کرده، بنابراین اقدام نظامی در رفح اکنون ضروری است و هیچ جایگزینی ندارد.

ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی از جمله آلمان به طور آشکار با حمله اسرائیل به رفح مخالفت کرده‌اند.

ارتش اسرائیل روز دوشنبه در واکنش به پرتاب موشک از رفح در جنوب غزه از ساکنان بخش شرقی این شهر خواست خانه‌های خود را ترک کنند و به "منطقه بشردوستانه" در چند کیلومتری شمال دریای مدیترانه بروند.

ساکنان رفح گزارش دادند که به آنها گفته شده است این اقدام موقتی است. با این حال آنها نگران آغاز یک عملیات نظامی گسترده اسرائیل در رفح هستند.
 واکنش حماس به تخلیه بخش شرقی رفح
سامی ابوزهری، یکی از مقامات ارشد حماس روز دوشنبه پس از درخواست ارتش اسرائیل مبنی بر تخلیه بخش شرقی رفح به خبرگزاری رویترز گفت دستور اسرائیل برای تخلیه فلسطینی‌ها در بخش‌هایی از رفح "تشدید تنش خطرناکی است که عواقب و پیامدهایی در پی خواهد داشت".

دولت آلمان نیز هشدار داده است که حمله زمینی ارتش اسرائیل به رفح یک فاجعه خواهد بود. سخنگوی وزارت خارجه در برلین گفت بیش از یک میلیون نفر در رفح اقامت موقت داشته و نیاز به محفاظت دارند.

در عین حال، این سخنگو ضمن انتقاد از حمله حماس به گذرگاه کرم شالوم محل عبور کمک‌های بشردوستانه تاکید کرده است که حماس به گروگان‌گیری خود ادامه می‌دهد.
تلاش رئیس سازمان سیا برای آتش‌بس در غزه
با وجود حملات موشکی حماس و دستور تخلیه ساکنان شرق رفح از سوی ارتش اسرائیل، مذاکرات بر سر آتش‌بس در نوار غزه و آزادی گروگان‌ها همچنان ادامه دارد.

روزنامه تایمز اسرائیل از سفر ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا به اسرائیل خبر داده است.

به نوشته این روزنامه، برنز می‌خواهد با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار کند تا علیرغم تخلیه بخشی از رفح که توسط اسرائیل آغاز شده، به توافقی برای آتش‌بس در نوار غزه دست یابد.

این روزنامه اسرائیلی تاکید کرده برنز نگران "پیدا کردن راهی برای زنده نگه داشتن امید به توافق است".

ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا یکی از میانجی‌گران اصلی مذاکرات غزه محسوب می‌شود.
+62
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  با ادمیانی که ایمان قاطع دارند در اثر کشتن یا کشته شدن توسط یک یهودی به بهشت میروند نمیتوان صلح کرد. در باور این اندیشه این ها حتی کودکان خودشان را قربانی میکنند و قلبا هم شاد میشوند که کودک عروج اسمانی یافته است . مخ های از بیخ تعطیل و سراسر دردسر که در دنیای عرب هم دیگر خریدار ندارد
  6
  38
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  دیگر سخن اینکه این ها یا تعداد زیادی از گروگان ها را کشته و یا چنان بلایی سر ان ها در اورده اند که رهایی ان ها برایشان بی ابرویی بیشتر می اورد
  3
  14
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران
  بزن این تروریست های وحشی رو کتلت کن
  5
  15
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  ممنون پرزیدنت نتانیاهو، ممنون. به امید پاکسازی کل غزه و رفح از این نجاستهای بی همه چیز و بازگشت تمامی سربازان دلیر اسرائیلی نزد خانواده هایشان، آمین
  1
  5
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  با دیدن این چهره کریه و شیطانی کفارت یادتون نره
  5
  4
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  تو خودت کفاره لازمی!
  0
  5
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.