خامنه‌ای خواستار فعالیت سیاسی زائران ایرانی در حج امسال شد

رادیو فردا: علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز دوشنبه خواستار سیاسی‌کردن حج امسال از سوی زائران ایرانی در عربستان شد و گفت که از نظر او «حج امسال، حج برائت است.»

او این مطلب را روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت در دیدار با کارگزاران زائران ایرانی حج بیان کرد و در سخنانش به وضعیت جنگ غزه نیز اشاره کرد.

علی خامنه‌ای در مورد اسرائیل و ایالات متحده گفت که «نمی‌شود با این دشمن با روی خوش برخورد کرد. نمی‌شود با آنها باملایمت رفتار کرد».

او اضافه کرد که از نظر او، «اگر کسی با اینها دست دوستی داد، این ستمگر است، ظالم است.»

در حالی که در دهه‌های گذشته، برگزاری تجمع حکومتی ایران در عربستان سعودی در جریان مراسم حج، موسوم به «برائت از مشرکین»، همواره موجب تنش میان تهران و ریاض بوده، علی خامنه‌ای امسال نیز باری دیگر خواستار برگزاری چنین تجمع سیاسی در خاک عربستان شد.

به گفته سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی، امسال ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر زائر ایرانی قرار است برای مراسم حج راهی عربستان شوند.

مراسم «برائت از مشرکین» یک فعالیت تبلیغاتی-سیاسی از سوی جمهوری اسلامی در مراسم حج است که مُبدِع آن روح‌الله خمینی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی بود.

جمهوری اسلامی همواره در این مراسم، در پی ترویج ایدئولوژی خود بوده است.

در سال ۶۶، زوار ایرانی شرکت‌کننده در «برائت از مشرکین» با نیروهای پلیس عربستان سعودی درگیر شدند و این درگیری حدود ۲۸۰ کشته برجای گذاشت.

از آن پس، عربستان سعودی که مسئولیت برقراری نظم در اماکن مقدس مسلمانان جهان را برعهده دارد، محدودیت‌هایی را برای این مراسم در نظر گرفت.

با این حال، کشته شدن بیش از ۴۶۰ تن از زائران ایرانی در سال ۹۴ در مراسم حج بار دیگر تنش‌ها را افزایش داد.

جمهوری اسلامی همواره در بیش از چهار دهه گذشته با حکومت عربستان به دلیل نوع رویکرد دو کشور در جهان اسلام دچار اختلاف بوده است.

مذاکرات عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی که پیش از آغاز جنگ غزه ادامه داشت اکنون به تعلیق درآمده است اما همچنان منتفی نیست.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز ۱۵ اردیبهشت گفت، موافقت‌نامه امنیتی جدید واشینگتن با ریاض بدون عادی‌سازی روابط عربستان واسرائیل ممکن نیست.
+3
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  من فکر میکنم یک تشکیلات مخفی این ابله را مجبور به اتخاذ این تصمیمات میکند تا عقد و مودت اعراب و اسراییل زودتر عملی شود. هر چقدر فشار ایران بیشتر شود پیمان ابراهیم زودتر امضا خواهد شد
  2
  42
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  احتیاجی به سوگند خوردن نیست، خواننده‌محترم، باور کن به اندازه یک‌ذره پهن گاو، یا پشکل کوسفند یا هر گونه کثافت انسانی و یا حیوانی مغز در سر بی وجود این به اصطلاح رهبر مفعولین جمهوری عث حالی نیست. این احمق بد تر از کبک، سرش را در ماتحت خودش و‌طرفدارانش فرو بر ه و فکر کرده که کسی هست، در صورتی که هیچکس وی را به آلتی هم حساب نمیکند. مردیکه احمق حمال بی سواد فقط میخواهد و دارد نسل کسی کند و بس. اگر کسی از کشور دیگری بیاید و بزور بخواهد دین و آئینش را در ایران تبلیغ کند میسر است. لطفا کسی از نزدیکتن وی به وی تذکر دهد که مادر بخطا در دادگاه حرفی و وقتی برای صحبت کردن نخواهی داشت.
  1
  27
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  یکبار خمینی گور به گور شده این حماقت را کرد و حج را سیاسی و به خشونت و ترور کشید،نتیجه اش تابوتهای جنازه حجاج بیخاصیتی بود که از عربستان تحویل گرفتند.انگار این دیکتاتور مفعول در سالهای آخر عمر باز هوس دهه ۶۰ و راهی که خمینی ملعون رفته را کرده.
  0
  30
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  خامه عنی به گور یکی از پدراش خندید که چنین زری زد! مرتیکه مفعول دوزاری!🤢
  0
  12
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.