کشف منشاء الماس‌های «امید» و «کوه نور»

العربیه: تیمی از محققان بین‌المللی با بررسی «امید» و «کوه نور»، دو الماس مشهور گُل‌کُنده که اکنون جزو جواهرات سلطنتی بریتانیا هستند، متوجه شدند که آنها از معدن کیمبرلیت واجراکارور در جنوب هندوستان آمده‌اند.

الماس‌های گل‌کنده از ساحل رودخانه کریشنا در جنوب هند استخراج شده‌اند، اما سنگ‌های منبع آنها، یعنی ذخایر زمین‌شناسی که الماس‌ها در آن تشکیل شده‌اند، شناخته‌شده نیستند. گل‌کنده ارگ و شهری تاریخی بود که بقایای ویران‌شده‌اش اکنون در حومه غربی حیدرآباد در جنوب مرکزی هند واقع شده است.

به منظور کشف منشاء امید و کوه نور، پژوهشگران در دو زمینه جداگانه تحقیق کردند. آنها از یک سو ترکیب مواد معدنی و ژئوشیمی صخره‌های جنوب هند را آزمایش کردند، و از سوی دیگر روی زمین‌های منطقه مطالعات زمین‌شناسی از راه دور انجام دادند.

موسسه اسمیتسونین آمریکا بر این باور است که امید احتمالاً در حدود سال 1668 از معدن کُلور استخراج شده است، و در آن زمان بیش از 112 قیراط وزن داشت، اما از آن زمان به 45.52 قیراط کاهش یافته است. الماس کوه نور از سال 1849 بخشی از جواهرات سلطنتی بریتانیا بوده است، و وزن آن 105.6 قیراط است.

محققان نتیجه گرفتند که منشاء این الماس‌ها احتمالاً سنگ‌های 1.1 میلیارد ساله در معدن کیمبرلیت واجراکارور است. تاکنون حدود 12 میلیون قیراط سنگ قیمتی از ساحل رودخانه کریشنا و شاخه‌های آن در جنوب هند استخراج شده است. این نوع الماس‌ها به خاطر وجود عنصر بور در آنها آبی رنگ هستند. بور در عمق زمین در سنگ‌های تحت فشار شدید و حرارت زیاد متبلور می‌شود.

بدین ترتیب، پژوهش جدید به احتمال زیاد جایی که الماس‌ها پیش از جابجایی در آن بوده‌اند را مشخص کرده است. اما تحقیقات قبلی حاکی از آن است که امید و کوه نور در عمق بسیار زیاد زمین، جایی فراتر از محل تشکیل سایر الماس‌ها، شکل گرفته‌اند.
+4
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.