زنان مازندران به جرم پیرمرد اصفهانی مجازات می‌شوند

ایران وایر - پیام یونسی‌پور: بعد از آنکه رسانه‌ها در ایران، تصویر پیرمردی که با سربند منقش به شعار مذهبی «یا زهرا»، در ورزشگاه آزادی در حال توهین‌ و تهدیدهای جنسیتی علیه زنان حاضر در ورزشگاه بود را منتشر کردند، شورای تامین امنیت استان مازندران تصمیم گرفت ورود «تماشاگران زن» به ورزشگاه «وطنی» شهر قائمشهر را، ممنوع کند.

ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه وطنی قائمشهر اما هیچ ارتباط مستقیمی به موضوع زنان هوادار پرسپولیس ندارد. قرار هم نبود پیش‌از این، زنان هوادار پرسپولیس روی این سکوهای محدود ورزشگاه اختصاصی نساجی بنشینند. خبرگزاری «فارس»، وابسته به سپاه پاسداران، مدعی شده که ورزشگاه وطنی تا پایان فصل، به‌هیچ‌وجه میزبان هیچ زنی نخواهد بود.

این رسانه سپاه پاسداران، تصمیم برای ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه وطنی را، خواست شورای امنیت استان دانسته است.

هم‌زمان، رسانه‌ها در ایران از «فتح سنگر به سنگر ورزشگاه‌ها توسط تندروها» و «برنامه‌ریزی شده بودن پروسه ممنوعیت دوباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها» خبر داده‌اند.

یک منبع آگاه در فدراسیون فوتبال نیز به «ایران‌وایر» گفته است که این فدراسیون، منتظر واکنش احتمالی فیفا یا کنفدراسیون فوتبال آسیا است. این منبع آگاه به ایران‌وایر گفته: «برنامه‌ریزی برای ممنوعیت ورود زنان از اواخر اسفند۱۴۰۲ آغاز شد و قرار بود در هفته‌های پایانی لیگ برتر، آرام آرام دوباره درهای ورزشگاه‌ها به روی زنان بسته شود.»

او معتقد است برنامه‌ریزی برای بستن آرام درهای ورزشگاه‌ها به روی زنان تا پایان فصل انجام شده و بعید است در فصل آینده لیگ برتر، به غیر از یک ورزشگاه در تهران، زنان ایرانی اجازه ورود به هیچ ورزشگاهی را داشته باشند.
***کیهان و رسانه‌های سپاه چه می‌گویند؟روزنامه «جوان»، وابسته به سپاه پاسداران و روزنامه «کیهان»، وابسته به رهبر جمهوری اسلامی، روز یکشنبه در یادداشت‌هایی مشابه و هم‌سو، حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران را «اشتباه» دانستند.

جوان در نقد خود، باز هم به آماده نبودن زیرساخت‌های فنی و فرهنگی اشاره کرده و نوشته است که «کیومرث هاشمی»، وزیر ورزش و جوانان، تا زمان فراهم نشدن امکانات ساختاری، نباید در مورد موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها سستی کند.

نقد روزنامه کیهان اما مطابق انتظار تندتر و بی‌پرواتر بود. این روزنامه در یادداشتی، تمایل زنان ایرانی برای حضور در ورزشگاه‌های ایران را «مطالبه کاذب زنان» دانسته و نوشته است که زنان ایرانی نباید تصور کنند سقف موفقیت و کرامت زن، شبیه شدن به مردان در رفتار و پوشش است.

روزنامه «اعتماد»، با کنار هم قرار دادن پازل واکنش‌های خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های حکومتی و امنیتی و همین‌طور اتفاقاتی که دقیقا از فروردین‌۱۴۰۳ در مورد زنان ایرانی در ورزشگاه‌های کشور آغاز شده، از «پروژه جدید» برای بسته شدن درهای ورزشگاه‌ها خبر داد.

این روزنامه به اتفاقاتی همچون «جریمه ۳۳۰ میلیون تومانی و محرومیت حسین حسینی برای در آغوش کشیدن دختر نوجوان جیمی جامپی»، «مخالفت تندروها و نهادهای امنیتی تبریز با بازگشت دوباره زنان تبریزی به ورزشگاه این شهر» و «حضور یک لیدر قدیمی باشگاه سپاهان برای رجزخوانی جنسیتی علیه زنان» را، نشانه‌هایی از تلاش همه‌جانبه برای بستن دوباره درهای ورزشگاه‌ها به روی زنان دانست.

زنان مازندران به جرم پیرمرد اصفهانی مجازات می‌شونددرحالی‌که خبرگزاری فارس با صراحت از ممنوعیت ورود زنان هوادار تیم نساجی تا پایان فصل خبر داده، خبرگزاری «ایرنا»، وابسته به دولت جمهوری اسلامی نوشته است: «یکی از تصمیم‌های اتخاذ شده برای این مسابقه ممنوعیت ورود بانوان به ورزشگاه شهید وطنی است که با تصمیم شورای تامین و به‌دلیل مسائل زیرساختی و محدودیت فضای ورزشگاه در نظر گرفته شد.»

نساجی امروز دوشنبه ۱۷اردیبهشت۱۴۰۳، از ساعت ۱۸:۱۵ میزبان پرسپولیس است؛ زنان حق ورود ندارند.

دوشنبه۲۴اردیبهشت این تیم میهمان استقلال در خوزستان خواهد بود و بالطبع از امتیاز میزبانی برای ورود زنان برخوردار نیست.

در هفته بیست و هشتم، یعنی ۱خرداد۱۴۰۳، نساجی در خانه این بار میزبان استقلال تهران است؛ باز هم ورود زنان به ورزشگاه وطنی ممنوع شده و زنان قائمشهری حق تماشای بازی این تیم در ورزشگاه را ندارند.

۶خرداد، نساجی در تهران میهمان تیم هوادار خواهد بود؛ باز هم زنان حق ورود ندارند.

در هفته پایانی یعنی هفته سی‌ام که ۱۱خرداد برگزار می‌شود، نساجی میزبان فولاد خواهد بود؛ طبق ادعای فارس در این بازی نیز، زنان هوادار نساجی نمی‌توانند به ورزشگاه بروند.

به عبارتی، به‌دلایلی نامفهوم و بهانه‌ای مانند فحاشی فردی که خبرگزاری «تابناک» او را «نصرالله گرگزن»، هوادار و لیدر قدیمی سپاهان در اصفهان معرفی کرده، زنان هوادار نساجی از تماشای بازی تیم‌شان مقابل دو قطب فوتبال پایتخت (استقلال و پرسپولیس) به‌صورت پیاپی محروم خواهند بود.

فدراسیون فوتبال در ورود یا ممنوعیت ورود زنان نقشی نداردمنبع ایران‌وایر در فدراسیون فوتبال می‌گوید که این فدراسیون در زمینه ممنوعیت یا آزاد شدن ورود زنان به ورزشگاه‌ها «کمترین اختیاری» ندارد و صرفا باید در روزهای آینده نقش واسطه خبری را میان فدراسیون‌ جهانی فوتبال و نهادهای امنیتی و حکومتی ایفا کند.

این منبع آگاه می‌گوید که نهادهای حکومتی کار دشواری برای محدودتر کردن یا حتی بستن کامل درهای ورزشگاه‌ها به روی زنان ندارند، چون در یک سال گذشته، درهای تمامی ورزشگاه‌ها به روی زنان باز نشده بود که حالا با بستن درهای تعدادی از ورزشگاه‌ها، صدای اعتراض‌ها در شهرهای مختلف بلند شود.

در ماه‌های گذشته، زنان هوادار تراکتور فقط یک بار فرصت حضور در ورزشگاه خانگی این تیم را داشتند که ورودشان با تصمیم نهادهای امنیتی استان ممنوع شد.

درحالی‌که فروردین‌۱۴۰۲، روزنامه «آرمان ملی» از ورزشگاه‌های «غدیر» اهواز و «نقش جهان» اصفهان به‌عنوان ورزشگاه‌هایی با آمادگی حضور زنان خبر داده بود، هیچ‌یک از این دو ورزشگاه میزبان زنان نشدند.

«عبدالکاظم طالقانی»، رییس هیات فوتبال استان خوزستان، ۲۲فروردین۱۴۰۲ گفته بود که «هرگونه صحبت در مورد حضور زنان در ورزشگاه اهواز، جنبه تبلیغاتی دارد» و از رسانه‌ها خواسته بود از پرداختن به موضوع تماشاگران زن در این استان، بپرهیزند.

تنها ورزشگاه‌هایی که زنان حق داشتند ولو به‌صورت گزینشی و محدود در فصل جاری رقابت‌های لیگ برتر بلیت حضور و ورود به آن‌ها را تهیه کنند، ورزشگاه «سیروس قایقران» انزلی، ورزشگاه «سلیمانی» سیرجان، ورزشگاه «آزادی» تهران و ورزشگاه «خمینی» اراک، بودند که زنان اجازه ورود به آن‌ها را داشتند.

در شهرهایی مانند نساجی و تبریز به‌صورت محدود به زنان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها داده شد و حتی همین حق نصفه نیز، از آن‌ها پس از مدت کوتاهی سلب شد.

به‌نظر می‌رسد پروژه جدید، بستن درهای ورزشگاه در هفته‌های پایانی و آماده کردن فضا برای محدودیت حداکثری در ورود زنان به ورزشگاه‌ها باشد.
+19
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان

  به نظرم برای مقابله با این مساله آقایان فوتبال دوست همکاری لازم را بعم آورده و دندان رو جگر گذاشته از رفتن به مسابقات خوداری نمایند .
  0
  22
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  در آینده دور و دور در تاریخ ایران خواهند نوشت. بخشی از مردان ایرانی بودند با نام روشنفکر. که تنها دست آورد آن‌ها به زنجیر کشیدن زن ایرانی‌ و بازگشت به دوران قجار بود. به این قشر می‌‌گفتند.۵۷ اتی. قبول ندارید ؟ نقل قول از شاعر شعر نوین ما شاملو و یعنی کاندید جازه ادبیات نوبل. مثلا این را مقایسه کنید با شاعر چپ شیلی پابلو نرودا.نرودا خطاب به زنان کشورش. "رودها در تو آواز می خوانند و تو با آنها فرار می کنی.قلب من، آن طور که تو می خواهی و هر کجا که مال توست.امتیاز میل.در طاق امیدت راه مرا مشخص کن". شاعر ما شاملو خطاب به زنان کشورش. روزنامه جمعه دی ۵۸. "کشور ما چه لزومی به زن ریاضی‌ دان و مهندس دارد؟ زن ایرانی در در آشپز خانه بوی پیاز می‌‌دهد.در خیابان هفت قلم آرایش می‌‌کند و در اتاق خواب لوندی." یک طلبه مثل مصدق روحت شاد هم به خوبی‌ قادر نیست زن ایرانی‌ راچنین تحقیر کند. ولی‌ شاید بهترین جمله را یک ۵۷ تی زن از این مردان زنجیری با جنون گاوی گفته، چه کسی‌ بهتر از یک زن چریک فداهی ؟ هما ناطق .یکی‌ از نادر‌ها سال‌ها ۵۷ که انسان با وجدان پاک می‌‌تواند بگوید.روحش شاد.
  0
  11
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  ادامه:هما ناطق .یکی‌ از نادر‌ها سال‌ها ۵۷ که انسان با وجدان پاک می‌‌تواند بگوید.روحش شاد. نقل قول"گ.. زدم. و به قول صادق هدایت اکنون آن گه را «قاشق قاشق» می‌خورم و پشیمان از خیانت به ایران، گوشه‌ای خزیده‌ام تا چه پیش آید. گرچه قرن‌ها پیش از این طالب آملی گفته بود: «پای ما کج، راهبر کج، قصد کج، گفتار کج!» بدا که شور چنان ورم داشت که اندوخته‌ها و دانسته‌ها را به زباله‌دانی ریختم و در هم‌رنگی با جهل جماعت به خیابان‌ها سرازیر شدم اجازه دادم ازدحام همه‌ام در وجد بچرخد"
  0
  10
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  لعنت به اصفهانی وطن فروش که جز شر و بدبختی چیزی دیگه ای نبودند
  3
  14
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  همیشه نوکرها بیشتر از ارباب ها تعصب نشان میدهند تا متهم به تمرد نشوند. اهالی پاکستان بیشتر از مردم عربستان تعصب اسلامی دارند. اکثریت اهالی اصفهان یهودی بوده و در زمان شاه عباس دوم به زور یا اسلام اوردند و یا جلای وطن کردند و حالا کاسه های داغتر از اش هستند
  3
  5
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Lovegod - لندن، انگلستان
  تمام این آتیش ها از گور ملاها بلند میشه،،،،تف بر هرکی که مزدور ملاها ست
  1
  4
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  شعور و فهم باید انسان داشته باشه...چند وقت پیش ترکها بد بودن، بعد کردها، بعد رشتی ها حالا اصفهانی ها.....آدمی که مخ تو کله داره این زرت و پرتهارو دلیل بر دشمنی بر یک جمع نمی‌بینه...شماها که ته خطین
  1
  1
  دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.