دادگاه انقلاب اصفهان محمود مهرابی، زندانی سیاسی، را به اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم کرد

 محمود مهرابی، زندانی سیاسی محکوم به اعدامصدای آمریکا: وکیل مدافع محمود مهرابی اعلام کرد که دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان این زندانی سیاسی را به اتهام «افساد فی‌الأرض» به اعدام محکوم کرد.

بنا بر گزارش گروه مشاوران حقوقی دادبان، محمود مهرابی از بهمن ۱۴۰۱ در زندان است و در مهر سال جاری با صدور کیفرخواستی به ۱۸۷ اتهام از جمله «افساد فی‌الارض» متهم شده است.

انتساب اتهام «افساد فی‌الأرض» و صدور حکم اعدام برای این معترض جوان در زندان دستگرد اصفهان، در پی انتشار نظرات او در رسانه‌های اجتماعی از جمله در اینستاگرام صورت گرفته است.

بابک فارسانی، وکیل دادگستری، روز یک‌شنبه ۱۶ اردیبهشت در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «موکلم محمود مهرابی از جانب شعبه ۵ دادگاه انقلاب شهرستان اصفهان با اتهام افساد فی‌الأرض طی حکم بدوی به اعدام محکوم شد.»

این وکیل دادگستری همچنین عنوان کرد که «ابلاغیه صدور رأی بدون پیوست» را همکار او «با حضور در شعبه و مطالعه پرونده» مشاهده کرده است.

بابک فارسانی ابراز امیدواری کرده که «ایرادات جدی رأی با اعتراض» وکلا، «مورد توجه دیوان عالی» جمهوری اسلامی قرار بگیرد.
هاجر مهرابی، خواهر محمود مهرابی، در این رابطه به صدای آمریکا گفت «امروز» یکشنبه برادرش را «از زندان به دادگاه» بردند و در آن جا «حکم را به طور شفاهی برای او» خواندند و قاضی به او گفته «هیچ پشیمانی و ندامتی در چهره تو نمی‌بینیم.»

به گفته خانم مهرابی، به وکیل او «خانم کاظمی» نیز گفته‌اند «به خاطر مسائل امنیتی کشور از دادن حکم کتبی معذوریم»

خانم مهرابی با بیان این که در اعتراض به بازداشت برادرش «بیش از ۱۶ ماه است که هر روز در مقابل مقر سازمان ملل در وین» با در دست داشتن عکس او می‌ایستد، گفت که محمود مهرابی در وین بود، اما «به ایران بازگشت» و «ایستاد و مقاومت کرد با دستانی خالی از قدرت و سیاست. ایستاد و صدای مردم بود. برادر من انتخاب نکرد که خاکستری باشد. برادر من این جا بود در شهر وین بود ولی برگشت ایران و خواست در ایران و صدای مردم باشد. بیش از ۱۶ ماه است که او را زندانی کرده‌اند و شکنجه کرده‌اند.»

او با درخواست این که «صدای محمود مهرابی باشید»، افزود: «برادر من یکی از هزاران هزار زندانی است که گمنام و مظلوم هستند و صدایی ندارند. تبعیض قائل نشوید بین زندانیان سیاسی و ازتان می‌خواهم صدای آنها باشید. ما به غیر از هم کسی را نداریم.»
هاجر مهرابی: قاضی بعد از صدور حکم اعدام به برادرم گفت پشیمانی در صورت تو نمی‌بنیماز سوی دیگر، حساب منتسب به مریم مهرابی، دیگر خواهر محمود مهرابی، در شبکه‌های اجتماعی ایکس و اینستاگرام مطلبی منتشر کرده که بر اساس آن او قصد دارد در اعتراض به صدور حکم اعدام برای برادرش، روز دوشنبه در مقابل خانه آیت‌الله محمدعلی ناصری، از استادان حوزه علمیه در اصفهان، «خودسوزی» کند.
گروه مشاوران حقوقی دادبان نیز اعلام کرده که کیفرخواست محمود مهرابی در سال گذشته با اتهام «افساد فی‌الأرض» در شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان مبارکه در استان اصفهان «به شکایت ۷۷ شاکی» صادر شده بود و اتهام وارده با ادعای «ارتکاب گسترده نشر اکاذیب در صفحه اینستاگرامی، تبلیغ علیه نظام، تحریک نیروهای نظامی و انتظامی به عدم اجرای وظیفه، تحریک مردم به جنگ و کشتار، توهین به بنیان‌گذار و رهبر جمهوری اسلامی» بوده است.

بنا بر اعلام این گروه حقوقی، صدور این کیفرخواست با اتهام «افسادفی‌الأرض» علیه محمود مهرابی «در حالی است که هیچ مصداق عینی در عملکرد وی مبنی بر ارتکاب این فعل مجرمانه در عالم واقع وجود ندارد» و «فقدان هرگونه مصداق عینی برای انتساب این اتهام علیه محمود مهرابی آن جایی بیشتر نمایان می‌شود» که در کیفرخواست اتهام «نشر اکاذیب» موجب «اخلال در نظم عمومی کشور و ورود خسارت عمده به اموال عمومی» اعلام شده است.

بر اساس اعلام گروه مشاوران حقوقی دادبان، «استناد کیفرخواست به شکایت ۷۷ نفر علیه محمود مهرابی و انتساب ۱۸۷ اتهام به او با هدف گسترده نشان دادن فعالیت مجرمانه و در نتیجه انتساب اتهام افسادفی‌الارض، نشانی روشن از پرونده‌سازی سنگین نهادهای اطلاعاتی و امنیتی علیه این زندانی سیاسی است.» گوهر عشقی، مادر دادخواه ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویسی که در بازداشت کشته شد، در واکنش به صدور حکم اعدام برای محمود مهرابی در ایکس نوشت: «خامنه‌ای جنایتکار با جلادانش تصمیم گرفته که مملکت ما را به گورستان تبدیل کند، با احکام اعدام می‌خواهد با ایجاد ترس ما را از همدیگر دور کند، ما باید کنار هم قرار بگیریم، متحد بشویم، اعتصاب کنیم، جان فرزندانمان درخطر است.»
صدور حکم اعدام برای محمود مهرابی پس از آن صورت می‌گیرد که گزارش‌ها از محکومیت توماج صالحی به اعدام در دادگاه انقلاب، موجی گسترده از اعتراض‌های جهانی را در پی داشته است.

سازمان حقوق بشر ایران روز پنج‌شنبه ۱۳ اردیبهشت، گزارش داد که طی دو هفته؛ از ۲۸ فروردین تا ۱۱ اردیبهشت، حکم اعدام ۶۳ زندانی در زندان‌های ایران به اجرا درآمده است؛ بر این اساس، جمهوری اسلامی در هر پنج ساعت یک زندانی را اعدام کرده است.
+32
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه

  افساد فی الارض و فی السما شما هستید که به جان مردم ایران افتادید! شما لاایرانی های عرب! پدر خامنه ای عرب است و مادرش زن دوم پدرش بود و زن اول پدرش عراقی بود! این یعنی برادر و خواهران عرب و عراقی خامنه ای توله های لاریجانی و شاهرودی نامی داشتند که به ایران آمدند و به حکومت رسیدند! بله که جان جوانان ایران برای شما عراقی الاصل ها پشیزی ارزش ندارد!
  1
  33
  یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  حالم از اصفهان و اصفهانی به هم میخوره. یه مشت خامه مال ترسو آدم فروش وطن فروش خر مذهب متعصب و منفعت طلب بیش نیستند . از سال 56 تا حالا برا چس مثقال پول بزرگترین خیانت را به مردم ایران کردند.
  7
  32
  یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  دوشنبه - تهران ، ایران

  نمیدونم چرا دوستان به این خبر منفی می‌دهند!!؟. به این دست اخبار باید مثبت داده شود تا بیشتر دیده شود جان یک هم میهن در خطر است!! . این موضوع بارها توسط سایت ir. ukتذکر داده شده. متاسفانه الان نگاه کردم ۱۰ رای منفی گرفته!!!! تعجب می‌کنم این افراد باید سایبری های ملایان اشغالگر میهن باشند یا افرادی که به تذکر سایت توجه ندارند و آب به آسیاب قاتلان جوانان میهن میریزند!!؟. + = بیشتر دیده شدن خبر. - = بی اهمیت بودن خبر. بیشتر دقت کنیم 🙏
  2
  27
  یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.