بلینکن حماس را تنها مانع برقراری آتش‌بس در نوار غزه دانست

العربیه: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، شنبه 15 اردیبهشت، حماس را تنها مانع دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه دانست. او که در نشست موسسه «مک‌کین» در ایالت آریزونا سخنرانی می‌کرد، با اشاره به احتمال حمله اسرائیل به رفح، خاطرنشان کرد که چنین حمله‌ای می‌تواند خساراتی غیرقابل قبول داشته باشد و افزود: «منتظریم که حماس با پیشنهاد آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها موافقت کند.»

بلینکن تصریح کرد اسرائیل هیچ طرحی برای حفاظت از غیرنظامیان در رفح ارائه نداده و در صورت نبود چنین طرحی، ایالات متحده نمی‌تواند از عملیات نظامی اسرائیل در رفح حمایت کند. بلینکن به مذاکرات غیرمستقیم ایالات متحده با حماس از طریق میانجی‌گران قطری و مصری اشاره کرد و اظهار داشت که تصمیم‌گیرندگان نهایی حماس در غزه حضور دارند.

او در این زمینه گفت: «رهبران حماس، که ما از طریق قطر و مصر با آن‌ها غیرمستقیم مذاکره می‌کنیم، در خارج از غزه زندگی می‌کنند اما تصمیم‌گیرندگان اصلی که هیچ یک از ما با آن‌ها ارتباط مستقیم نداریم، در غزه حضور دارند.»
اعزام هیئتی از حماس به قاهره
حماس با تاکید بر اینکه نمایندگان این گروه برای دستیابی به توافق، امروز شنبه، با رویکردی مثبت راهی قاهره می‌شوند، گفت که این جنبش به دنبال توافقی است که خروج اسرائیل از غزه، بازگشت آوارگان و توافق جدی برای مبادله گروگان‌ها و زندانیان را تضمین کند.

اسرائیل، روز گذشته، به حماس یک هفته مهلت داد با پیشنهاد آتش بس موافقت کرده و در غیر این صورت نیروهای اسرائیلی به رفح حمله خواهند کرد.

در همین حال ویلیام برنز، رئیس سازمان «سیا» نیز برای شرکت در مذاکرات مبادله گروگان‌ها و برقراری آتش‌بس در غزه وارد قاهره شد.

وب‌سایت «آکسیوس»، به نقل از سه منبع آگاه، از پیشرفت این مذاکرات خبر داد و نوشت، سفر برنز نشان‌دهنده فشار روزافزون بر دولت بایدن برای دستیابی به توافق در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

بر اساس این گزارش، مذاکرات فعلی نقطه عطفی در گفت‌وگوهای بین حماس و اسرائیل به شمار می‌روند.
مهلت یک هفته‌ای
بر اساس آنچه منابع «وال‌استریت ژورنال» گزارش دادند، اسرائیل یک هفته به حماس فرصت داد با توافق آتش‌بس موافقت کند، در غیر این صورت تل‌آویو عملیات نظامی در رفح را آغاز خواهد کرد.

این روزنامه نوشت حماس به دنبال آتش‌بس طولانی مدت و خواهان تضمین‌هایی از سوی ایالات متحده است تا اطمینان حاصل کند اسرائیل آتش‌بس را رعایت خواهد کرد.
روزنامه «یدیعوت آحارونوت» روز سه‌شنبه گزارش داد ارتش اسرائیل مرحله آمادگی برای آغاز عملیات در شهر رفح را به پایان رسانده است.

این گزارش اضافه کرد رئیس ستاد ارتش اسرائیل برنامه‌های عملیاتی برای هدف‌ قرار‌دادن آخرین پایگاه حماس در غزه را تایید کرده است.
هشدار درباره «حمام خون» در رفح
تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز جمعه هشدار داد حمله نظامی اسرائیل به شهر رفح در جنوب نوار غزه می تواند به «حمام خون» منجر شود.او بار دیگر خواستار برقراری آتش بس در غزه شد.

ریک ببریکون نماینده سازمان جهانی بهداشت در فلسطین نیز گفت این سازمان از آن بیم دارد که حمله اسرائیل به شهر رفح باعث بسته‌شدن گذرگاه زمینی و توقف ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه شود.
+7
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.