صادق خان برای سومین‌ بار شهردار لندن شد

 صادق خان،‌ شهردار لندنرادیو فردا: صادق خان، شهردار کنونی لندن، موفق شد با کسب نزدیک به ۴۴ درصد آرا برای سومین دوره پیاپی در شهرداری پایتخت بریتانیا باقی بماند.

به گزارش رویترز، سوزان هال، از حزب محافظه‌کار و رقیب اصلی او ۳۳ درصد آرا را از آن خود کرد.

انتخاب آقای خان در روز شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه به عنوان شهردار لندن در حالی است که حزب محافظه‌کار و بخشی از افکار عمومی به دلیل مسائلی چون افزایش جنایات به ویژه با چاقو و اخذ عوارش روزانه از خودروهای قدیمی در این شهر، او را به‌شدت مورد انتقاد قرار داده است.

هرچند که او اقدامات قاطعی برای مقابله با آلودگی هوای لندن انجام داده که یکی از آنها تشویق برای استفاده از حمل و نقل عمومی و دوچرخه است.
صادق امان خان و همسرش.صادق خان که تبار پاکستانی دارد از سال ۲۰۱۶ به عنوان نخستین شهردار لندن انتخاب شد و جای بوریس جانسون، شهردار محافظه‌کار، را گرفت که چند سال بعد به نخست‌وزیری بریتانیا رسید.

صادق خان فرزند یک راننده اتوبوس و یک خیاط پاکستانی است که در یک آپارتمان سه خوابه با هفت خواهر و برادر در جنوب لندن بزرگ شد.

آقای خان که تحصیلکرده رشته حقوق است، پیش از آنکه در سال ۲۰۰۵ به عضویت در حزب چپ میانه کارگر درآید، یک وکیل حقوق بشر بود.

دوران شهرداری صادق خان تحت‌الشعاع برخی بحران‌ها قرار گرفت؛ ابتدا جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا که صنعت پر رونق خدمات مالی لندن را تضعیف کرد و سپس همه‌گیری کووید ۱۹ که منجر به بحران هزینه‌های زندگی شد.

شهردار ۵۳ ساله لندن پس از انتخاب برای بار سوم، متعهد شده است که مسکن اجتماعی بیشتری بسازد و با دولت ملی کارگری آینده همکاری کند تا ظرفیت پلیس را افزایش دهد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب کارگر در انتخابات سراسری بعدی پیروز خواهد شد و با به قدرت رسیدن کی‌یر استارمر، رهبر این حزب، ۱۴ سال حکومت حزب محافظه‌کار در بریتانیا پایان می‌یابد.

حزب‌ محافظه‌کار در انتخابات شوراهای محلی نیز شکست بزرگی را متحمل شد و شهرداری چند شهر مهم را نیز از دست داد.
+7
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.