صحبت والدین با نوجوانان درباره رابطه جنسی؛ چه زمانی؟ چگونه؟

تحقیقات بسیاری نشان داده است که نوجوانانی که آشکارا با والدین خود در مورد مسائل جنسی صحبت می‌کنند، به سمت رفتارهای پرخطر نمی‌رونددویچه وله: یکی از چالش‌های والدین با فرزند نوجوان خود گفتگو در مورد رابطه جنسی است. اما چرا این موضوع بسیار اهمیت دارد؟

به گزارش مدیکال‌اکسپرس، بسیاری از والدین از بحث در مورد مسائل جنسی با نوجوان خود می‌ترسند. شاید به این دلیل که پاسخ بسیاری از سوالات او را نمی‌دانند یا به سبب هنجارهای قومی و فرهنگی صحبت کردن در این رابطه را درست نمی‌دانند.

با این حال، این مکالمات بسیار ارزشمندند. تحقیقات بسیاری نشان داده است که نوجوانانی که آشکارا با والدین خود در مورد مسائل جنسی صحبت می‌کنند، به سمت رفتارهای پرخطر نمی‌روند.

البته این بحث محدود به یکبار نخواهد بود. نوجوانان در حال رشد دائمی هستند و در حین رشد با سوالات و چالش‌های جدیدی روبرو می‌شوند. گفتگوی مستمر به والدین اجازه می‌دهد تا راهنمایی‌های مستمر ارائه دهند و به نگرانی‌های جدید کودک یا نوجوان خود رسیدگی کنند.

متخصصان بهداشت عمومی راهنمایی برای رسیدگی به سوالات و نگرانی‌های مشترک والدین تهیه کرده‌اند که می‌تواند به شما کمک کند تا نوجوانان خود را در گفتگوهای باز، صادقانه و مفید در مورد روابط و تمایلات جنسی راهنمایی کنید.

از چه زمانی باید صحبت کردن با فرزندانم در مورد سکس و روابط جنسی را شروع کنم؟

می‌توانید قبل از ۱۰ سالگی، بحث درباره اعضای بدن و بلوغ را شروع کنید. مهم است که والدین فضای امنی را برای این بحث‌ها ایجاد کنند و به نوجوانان خود بفهمانند که مورد قضاوت قرار نمی‌گیرند و هر چیزی که می‌گویند محرمانه است.

کدام مسائل در مورد روابط جنسی باید گفته شود؟

برخی از موضوعات مهم که والدین می‌توانند با نوجوانان خود درباره آنها صحبت کنند شامل موارد زیر می‌شود:

چگونگی عملکرد سیستم تولیدمثل

ایجاد روابط جنسی سالم - اهمیت رضایت جنسی، درک متقابل و رعایت مرزها

تغییرات فیزیکی و عاطفی که در دوران بلوغ رخ می‌دهد

با توجه به مذهب یا فرهنگ من، بحث در مورد این موضوعات با فرزندانم مناسب نیست.

بسیاری از والدین تصورات و تعصبات نادرست خود را در مورد رابطه جنسی دارند که اغلب ریشه در باورهای مذهبی یا فرهنگی دارد. اما واقعیت این است که اجتناب از بحث در مورد رابطه جنسی، نوجوانان را از درگیر شدن در فعالیت‌های جنسی یا جستجوی اطلاعات از منابع دیگر باز نمی‌دارد. مطالعات نشان داده است که ارتباطات والدین و نوجوانان در این مورد، به شدت با روابط جنسی ایمن‌تر، از جمله استفاده از کاندوم و تاخیر در شروع رابطه جنسی نوجوانان مرتبط است.

من برخی از مفاهیمی که نوجوانم درباره آنها می‌پرسد را نمی‌فهمم!

شما تنها نیستید. اکثر والدین در این موضوعات متخصص نیستند. نکته مهم این است که همدلانه و بدون قضاوت گوش کنید و از بی‌اعتنایی خودداری نمایید.

همچنین لازم نیست تمام پاسخ‌ها را فوراً در اختیار داشته باشید. اشکالی ندارد که از نوجوانان بخواهید که به شما زمان بدهند تا در مورد موضوع تحقیق کنید.

نوجوان من می‌گوید که به جامعه همجنسگرایان یا ترنس‌ها تعلق دارد. چطور با او رفتار کنم؟

اولین و مهمتر از همه این است که نوجوان شما به اندازه کافی احساس راحتی می‌کند که این موضوع را با شما در میان بگذارد. نوجوان شما باید اطمینان داشته باشد که شما او را دوست دارید و او را همانگونه که هست می‌پذیرید. صبور باشید و به او فرصت دهید تا احساساتش را با صبر کشف کند، زیرا کنار آمدن با گرایش جنسی یا هویت جنسی می‌تواند مانند یک سفر طولانی باشد.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.