دیوید کامرون در سفر به کی‌یف: اوکراین اجازه دارد با تسلیحات بریتانیایی به خاک روسیه حمله کند

یورونیوز: دیوید کامرون، دیپلمات ارشد بریتانیایی متعهد شد که کشورش سالانه ۳ میلیارد پوند کمک نظامی به اوکراین خواهد داد و خاطرنشان کرد که این کمک‌ها «تا زمانی که جنگ به درازا بینجامد» ادامه خواهد داشت. به طور جداگانه،‌ کرملین اظهارات اخیر امانوئل ماکرون،‌ رئیس جمهوری فرانسه را «خطرناک» توصیف و آن را محکوم کرد.

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا در جریان سفرش به کی‌یف گفت: «اوکراین حق استفاده از تسلیحات ارائه شده توسط بریتانیا را برای حمله به روسیه دارد.» آقای کامرون در مصاحبه با رویترز گفت که این به خود اوکراین بستگی دارد که چگونه از تسلیحات بریتانیا استفاده کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این مجوز شامل هدف قراردادن مواضع در داخل خاک روسیه نیز می‌شود یا خیر گفت: «اوکراین این حق را دارد. با توجه به اینکه روسیه به داخل خاک اوکراین حمله می کند، کاملا منطقی است که اوکراین بخواهد از خود دفاع کند.»

شرکای غربی اوکراین برای اینکه به کمک‌های نظامی خود به اوکراین ادامه دهند برای کی‌یف یک شرط گذاشته‌اند و آن این است که با این سلاح‌ها به داخل خاک روسیه حمله نکند. اما کشورهایی از جمله فنلاند و لتونی گفته‌اند که از حق اوکراین برای استفاده از سلاح‌هایی که برای دفاع از خود تهیه کرده درحمله به خاک روسیه، حمایت می‌کنند.

دیوید کامرون که سابقه نخست وزیری بریتانیا را هم دارد در اواخر سال گذشته میلادی به عنوان وزیر امور خارجه این کشور منصوب شد و این دومین سفر او به کی‌یف از زمان تصدی سمت جدید است.

این اظهارنظر یک هفته پس از آن صورت می گیرد که بریتانیا بزرگترین بسته کمک نظامی خود را به اوکراین اعلام کرد. کامرون همچنین در یک ژست حمایتی، متعهد شد که کشورش سالانه ۳ میلیارد پوند به اوکراین کمک نظامی می‌کند و این کمک‌ها «تا زمانی که جنگ به درازا بینجامد» ادامه خواهد داشت.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از حمایت کامرون در دیدار با این دیپلمات‌ بریتانیایی تشکر کرد. با این حال، او بر فوریت تحویل تسلیحات از بسته کمکی جدید به اوکراین نیز تاکید کرد. زلنسکی گفت: «اولویت‌های فوری ما خودروهای زرهی، مهمات و انواع موشک‌ها است.»
دیدار دیوید کامرون با زلنسکی به تاریخ دوم مه ۲۰۲۴ (۱۳ اردیبهشت)کرملین اظهارات «خطرناک» ماکرون را محکوم کرد
کرملین روز جمعه از اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که در آن تکرار کرده بود که احتمال اعزام نیرو به اوکراین را نباید کنار گذاشت، انتقاد کرد.

ماکرون در مصاحبه‌ای با اکونومیست که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت اگر روسیه خطوط مقدم اوکراین را بشکند و آن وقت کی‌یف درخواست اعزام نیروهای کمکی غربی به اوکراین را مطرح کند، این مسئله «به طور قانونی» می‌تواند قابل طرح باشد.

اشارات قبلی امانوئل ماکرون مبنی بر اینکه ممکن است غرب نیروهایش را برای کمک به کی‌یف اعزام کند، واکنش‌های شدید مسکو را برانگیخته است. مسکو این اظهارات را دلیلی بر دخالت مستقیم ناتو در درگیری و موضع متخاصم آن در قبال روسیه می‌داند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه به خبرنگاران گفت: «این قبیل اظهارات هم بسیار مهم و هم بسیار خطرناک است.» وی افزود: ماکرون «به طور مداوم در مورد احتمال دخالت مستقیم زمینی در اوکراین صحبت می کند. این یک روند بسیار خطرناک است.»
+28
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  1-عجب ژست سیاسی!انگاری تاحالا شما مانع استفاده ازتجهیزات نظامی اتان دراین جنگ بوده اید.نیروهای شما ناتو قبل از۲۰۱۴ دراکراین حضوردارند،کادرنظامی اکراین را آموزش می دهید.دراکراین سگ صاحبش را می فروشد،بعد شما می گویید: میتوانید اسلحه های مارا استفاده بکنید.اسلحه های شما درامریکای مرکزی وجنوبی دربازارسیاه خریدوفروش میشوند.هدف شما فلاکت وبدبختی وتقسیم اکراین بین لهستان و روسیه،مجارستان وحتی رومانی هست.مردم اروپا تاوان گرانی وبیکاری سیاست غلط شما انگلیسی ها وامریکایی را می پردازند.یک دلقک باسواد سیاسی زیرصفررا به عنوان ملیجک خودگیرآورده اید،که اززمین وزمان طلبکاراست.
  22
  19
  شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۵:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۸
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۲-شما اکراین را به وسعت مریخ مقروض کرده اید،بزرگترین ضربه اقتصادی را به آلمان را زدید.فرانسه هم درافریقا ازطرف مستعمره های سابقش بیلاخ دریافت کرده است.چین اکنون به جای فرانسه وامریکا درافریقا جاخوش کرده است.چه بخواهید چه نخواهید درمقابل چین پشمتان خواهدریخت.
  25
  17
  شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  BlackJack - لندن، انگلستان
  بسیار خبر خوبی است. کمونیست آدمکش به سر کرده گی پوتین تبهکار زبانی به جز زبان زور نمیفهمد. آمریکا کمر روسیه را برای همیشه خرد خواهد کرد. روسیه کشوری فاسد که حتی فرمانده هان رده بالای آن مشغول دزدی و فروش ادوات ارتش نیم بند سابقا سرخ هستند. هشت سال جنگ ایران و عراق بزرگترین صادر کننده اسلحه به عراق بودید , و الان هزاران برابر آن خسارت دیدید و بیشتر هم خواهید دید, خوشحال هستیم که زجر میکشد. انتقام کشتار دو ملیون سرباز و جوان برومند ایرانی را بیشتر خواهید پرداخت.
  3
  8
  شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.