ویدیوی کاروان ماشین‌های گران با پلاک «خراسانی»؛ چهارمین عروسی فرمانده حامی طالبان جنجالی شد

 
بی بی سی: منتشر شدن تصاویری از کاروانی از ماشین‌های گران‌قیمت در مراسم عروسی عبدالحمید خراسانی، فرمانده حامی طالبان در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌برانگیز شده است.

افزون بر کاربران مخالف طالبان، شماری از کاربران حامی طالبان هم به شدت از او و «تجمل‌گرایی در این مراسم» انتقاد کردند. شماری از آنها با منتشر کردن این ویدیوها نوشته‌اند: «ما برای همین مبارزه کردیم!»

گفته شده که این «چهارمین عروسی» او است. او در گفت‌وگو با شماری از رسانه‌ها این خبر را تایید کرده است. این در حالی است که رهبر طالبان چند سال پیش با صدور فرمانی اعضای ارشد و فرماندهان این گروه را ترغیب به کنار گذاشتن همسران متعدد کرده بود.

عبدالحمید خراسانی در واکنش به انتقادهای تازه به او، امروز ۱۴ اردیبهشت ویدیویی منتشر کرده و گفت که تمام این خودروها که در مراسم عروسی او دیده شده، مال او نیست.

البته در تصاویر دیده می‌شود که شمار زیادی از این خودروها با پلاک «خراسانی» هستند.

او منتقدان خود را در امارت «متعصبین» خوانده و می‌گوید: «دیروز محفل عروسی ما طبق سنت نبوی بود. دوستان و بزرگان و مجاهدین امارت ... آمده بودند. اقارب و دوستان لطف کرده بودند. یک کاروان بزرگ از دوستان به وجود آمد... خراسانی چه کاره است که این قدر لندکروزر داشته باشد و اینقدر افراد مسلح داشته باشد؟ دوستان است اقارب است و مجاهدین است. جنازه هم اگر باشد پنجاه موتر (ماشین) دوست و اقارب می‌آید.»
اما عبدالحمید خراسانی کیست؟

او یکی از فرماندهان محلی حامی طالبان و اهل ولایت پنجشیر و فارسی‌زبان است، او به حیث ولسوال/فرماندار ولسوالی احمد‌آباد ولایت پکتیا تعیین و بعد برکنار شد.

آقای خراسانی از فرماندهان خبرساز حامی طالبان است. او سال گذشته در جریان درگیری‌های مرزی میان افغانستان و ایران، ایران را تهدید کرده بود.

او در ویدیویی گفته بود ایران نباید با «صبر و حوصله» مردم افغانستان بازی کند. او گفته بود اگر رهبران طالبان به او اجازه دهد ایران را «فتح خواهد کرد.»

کمی بعدتر تصاویری از او منتشر شد که او را روی تخت بیمارستان نشان می‌داد.

شماری از کاربران حامی حکومت ایران در واکنش مدعی شدند که او به خاطر اظهارنظرهایش علیه ایران مورد حمله قرار گرفته اما او این خبر را رد کرد و گفت که فقط در بینی راست‌اش «یک استخوان اضافی» بود که با عمل برداشته است.

آقای خراسانی قبل از تسلط مجدد طالبان در سال ۲۰۲۱ از طرف دولت وقت به عنوان «فرد مسلح غیر مسئول» شناخته می‌شد. با به قدرت رسیدن طالبان او طرفدار طالبان شد و به عنوان آمر امنیت پنجشیر منصوب شد.

این در حالی است که او قبل از تسلط طالبان بر افغانستان علیه این گروه صحبت می‌کرد و طالبان را تهدید می‌کرد که از «ریشه و نطفه» نابود خواهند شد.
+4
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا

  عجب میکروبی هست
  0
  36
  جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  این رقم عروسی بسیار مقبول میباشد. خوش داروم چهلمین عروسیش رو هم بکنه.
  42
  2
  جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.