مقام حماس: پاسخ ما به طرح آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها «منفی» است

یورونیوز: در حالی که مذاکرات برای رسیدن به توافق آتش‌بس غزه در مصر در روز پنجشنبه ۲ مه (۱۳ اردیبهشت) در جریان است، یک مقام ارشد حماس شامگاه چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که در حال حاضر پاسخ این گروه به توافق آتش‌بس پیشنهادی که با میانجیگری مصر و قطر انجام شده، «منفی» است.

سهیل الهندی به خبرگزاری فرانسه گفت که هدف حماس «پایان دادن به جنگ» اسرائیل در غزه است.

گفته می‌شود که حماس خواستار عقب‌نشینی کامل ارتش اسرائیل از سرزمین غزه است با این شرط که پس از آن یک برنامه طولانی بازسازی برای سرزمین غزه اجرایی شود و حماس متعهد گردد که هیچ گونه تأسیسات نظامی را بازسازی نکند.

این در تضاد با اهداف اعلام شده بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل است که می‌گوید اسرائیل قصد دارد بدون توجه به نتیجه توافق، عملیات زمینی را در رفح انجام دهد. اسرائیل ادعا می‌کند که ستیزه‌جویان حماس به جنوب نوار فرار غزه کرده‌اند. نتانیاهو این هفته گفت: «ما وارد رفح می‌شویم و گردان‌های حماس را با توافق یا بدون توافق از بین می‌بریم».

تصور می‌شود طرح کلی برنامه آزادی گروگان‌های اسرائیلی که پیشنهاد شده شامل یک توقف ۴۰ روزه نبرد باشد، به طوری که در ابتدا زنان اسیر در نزد حماس در دسته‌های سه نفری هر سه روز یک بار آزاد شوند. شمار افراد ربوده شده به دست حماس و سایر گروه‌ها در ۷ اکتبر از درون خاک اسرائیل حدود ۲۵۰ نفر برآورد می‌شود که ۱۳۳ نفر از آنان هنوز در اسارت هستند و گمان می‌رود همه آنها زنده نباشند.

هندی، یکی از مقامات حماس که از یک مکان نامشخص به صورت تلفنی با خبرگزاری فرانسه صحبت می‌کرد، گفت: «علاقه زیادی از سوی حماس و همه جناح‌های مقاومت فلسطین برای پایان دادن به این جنگ جنون‌آمیز علیه مردم فلسطین وجود دارد، جنگی که همه چیز را نابود کرده است.»

وی با این حال با تأکید بر اینکه حماس حاضر هم نیست این خواسته را «به هر قیمتی» به دست آورد، گفت: «حماس تحت هیچ شرایطی نمی‌خواهد پرچم سفید را برافراشته یا تسلیم شرایط دشمن اسرائیلی شود.»

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر روز چهارشنبه از همه طرف‌ها خواست تا برای دستیابی به توافقی که «خونریزی فلسطینیان را متوقف کند»، «انعطاف لازم» را از خود نشان دهند. وزارت بهداشت تحت رهبری حماس تعداد قربانیان غزه را بیش از ۳۴ هزار نفر اعلام کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در چند روز گذشته در بازدید از منطقه گفت حماس تنها مانع برای توقف درگیری‌ها است و آنها باید «به سرعت تصمیم بگیرند» و آنچه را که او پیشنهاد «سخاوتمندانه» اسرائیل توصیف کرد، بپذیرند.

وی در حاشیه دیدارش با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت: «وقتی برای چانه‌زنی نمانده و حماس باید پیشنهاد آتش‌بس را بپذیرد.»
+2
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.