سازمان ملل: به اسناد قتل و تعرض به نیکا شاکرمی رسیدگی می‌کنیم و در برابر حکم اعدام توماج صالحی می‌ایستیم

 سازمان ملل متحد: به اسناد قتل و تعرض به نیکا شاکرمی رسیدگی می‌کنیم و در برابر اعدام توماج صالحی می‌ایستیمصدای آمریکا: سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اخبار روزهای گذشته ایران گفت ما در برابر هرگونه استفاده از «مجازات اعدام» از جمله برای توماج صالحی می‌ایستیم و به «مسئله قتل نیکا شاکرمی» هم رسیدگی می‌کنیم.

استفان دوجاریک ۱۲ اردیبهشت در پاسخ به پرسشی درباره روایت بی‌بی‌سی جهانی از نحوه کشته شدن نیکا شاکرمی در اعتراضات سال ۱۴۰۱ در ایران به دست نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی این گزارش را «بسیار بسیار نگران‌کننده» توصیف کرد و افزود: «دبیرکل سازمان ملل بارها نگرانی خود را از نقض حقوق بشر در ایران بیان کرده است. یک گزارشگر ویژه به علاوه مکانیسم‌های حقوق بشری دیگری هم در مورد ایران وجود دارد که اگر مستندات بی‌بی‌سی برای آنها ارسال شود حتما مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.»

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به پرسشی دیگر درباره صدور «حکم اعدام» توماج صالحی خاطرنشان کرد: «ما در برابر هرگونه استفاده از مجازات اعدام ایستاده‌ایم و می‌ایستیم و بسیار امیدواریم که این اعدام محقق نشود.»

او همچنین تصریح کرد که دبیرکل و دیگر مقامات سازمان ملل متحده به‌طور دائم با مقامات جمهوری اسلامی در ارتباط هستند و نگرانیهای خود به ویژه در زمینه حقوق بشر را مطرح می‌کنند.

در حالی که واکنش‌های گسترده به اسناد منتشرشده درباره تعرض جنسی مأموران جمهوری اسلامی به نیکا شاکرمی و نحوه کشته شدن او همچنان ادامه دارد، قوه قضاییه جمهوری اسلامی برای روزنامه‌نگارانی که با استناد به این گزارش مطالبی درباره این نوجوان کشته شده نوشته‌اند، پرونده تشکیل داده است.

بسیاری کاربران گفته‌اند که این نوجوان ۱۶ ساله تا لحظه آخر با دست‌های بسته در مقابل مأموران حکومتی و «جانواران وحشی» ایستادگی کرد و هرچند روشن شده «قاتلان نیکا» چه کسانی هستند، آنها در حال حاضر آزادند، اما روزی «مجازات خواهند شد.»

بی‌بی‌سی جهانی روز دوشنبه در یک گزارش تفصیلی اعلام کرد به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد نیکا شاکرمی، نوجوان ۱۶ ساله معترض ایرانی، پاییز ۱۴۰۱ هم‌زمان با اعتراضات سراسری در ایران، مورد تعرض جنسی مأموران حکومتی قرار گرفته و کشته شده است.

این شبکه متعلق به دولت بریتانیا می‌گوید به گزارشی «بسیار محرمانه» از جلسه استماع پرونده نیکا شاکرمی توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دست یافته که شامل اسامی قاتلان او و فرماندهان ارشدی است که سعی کردند حقیقت را پنهان کنند.

در پی انتشار این گزارش، کاربران بسیاری در رسانه‌های اجتماعی نسبت به نحوه کشته شدن نیکا شاکرمی به دست نیروهای حکومتی واکنش نشان دادند و شجاعت و ایستادگی این نوجوان معترض را تا لحظه آخر زندگی‌اش ستودند.
+50
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  عجب جوکی گفتن مرغ پخته هم خنده اش میگیره
  0
  21
  جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  بقول رشتی ها ، بوشوو بابا . مگه از سازمان ملل بخاری جهت نقض حقوق بشر کشور ها بلند میشود ؟!؟ ۴۵ سال استکه سران خلافکار ج.ا در ایران نقض حقوق بشر میکنند .
  0
  23
  جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  شما میاستید یا استاده اید یا ایست بازرسی زده‌اید. در برابر ماجرای قتل شاکری و اعدام توماج هم احت همان غلطی را می‌خورید که ۴۴ ساله ِغرغره میکنید. دبیرکل سازمان ملل احتمالا با امام جمعه تهران خرمگس السلام صدیقی تماس میگیرم و اعتراض میکنه
  0
  17
  جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.