آمریکا: علی خامنه‌ای قطعا مسئول اقدامات حکومت ایران است

 رهبر جمهوری اسلامی به همراه فرماندهان نظامی و انتظامیصدای آمریکا: متیو میلر، سخنگوی وزرت امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه ١٣ اردیبهشت به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «علی خامنه‌ای قطعا مسئول اقدامات حکومت ایران است.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایالات متحده در پاسخ به پرسش گیتا آرین، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، مبنی بر این که با توجه به قدرت و اختیارات مبتنی بر قانون اساسی علی خامنه‌ای به عنوان رهبری جمهوری اسلامی، آیا وزارت امور خارجه آمریکا او را مسئول کشتار ایرانیان معترض و سرکوب عموم مردم می‌داند، گفت: «او قطعا مسئول اقداماتی است که حکومت [جمهوری اسلامی] انجام داده است.»

در جریان سرکوب خشونت‌بار اعتراضات مسالمت‌جویانه به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، بیش از ۵۰۰ شهروند ایرانی از جمله زنان و کودکان توسط ماموران مسلح جمهوری اسلامی کشته و هزاران تن دیگر زخمی و یا بازداشت شدند.

در روزهای اخیر و همزمان با تشدید سرکوب مخالفان حجاب اجباری، افشاگری‌های جدید درباره پرونده نیکا شاکرمی، نوجوان ۱۶ ساله، و نحوه به قتل رساندن او از سوی چهار مامور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجی از واکنش‌ها را در میان چهره‌های سرشناس ایرانی و در سراسر جهان با خود به همراه داشت.

شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به گزارش‌ جدید منتشر شده در بی‌بی‌سی جهانی درباره تعرض جنسی و قتل نیکا شاکرمی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «مرتکبان جنایت علیه نیکاشاکرمی، و مسئول اصلی آن علی خامنه‌ای به دست عدالت سپرده خواهند شد.»

او در ادامه نوشته است: «در کنار مادر گرامی نیکا و خواهر شجاعش آیدا شاکرمی که با وجود همه تهدیدها و فشارها، مبارزه او برای آزادی را ادامه داده‌اند، هستیم.»

حامد اسماعیلیون، از دادخواهان هواپیمای مسافربری اوکراینی که با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد، در واکنش به گزارش نحوه کشته شدن نیکا شاکرمی نوشت: «نه بخششی در کار است نه فراموشی. قاتلین بی‌رحم و جنایتکار تو مجازات خواهند شد.»

گوهر عشقی، مادر دادخواه ستار بهشتی کارگر وبلاگ‌نویسی که در بازداشت و حین بازجویی کشته شد، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «امروز گزارشِ قتلِ دختر جوانم نیکا شاکرمی را دیدم‌. اشک چشمانم خشک نمی‌شود و جگرم شرحه شرحه شده است. انگار یک بار دیگر ستار (بهشتی) و محمدم (محمد حسینی) را جلو چشمانم کشتند! دستانِ این رژیم به خون نیکا و سایر فرزندانم آلوده است.»

مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر نیز تأکید کرد: «نیکای شجاع حتی وقتی گیر سپاهیان وحشی خامنه‌ای افتاد، یک تنه با آنها جنگید، جنگید، جنگید. به سپاهی‌های متجاوز التماس نکرد که به او‌ رحم کنند، لگد زد، فریاد زد و این‌گونه بود که آنها رهبر واقعی میدان مبارزه را شناختند و ترسیدند که مبادا او با اقتدارش، تمام زندان را به شورش و قیام وادارد و از ترس‌شان او را کشتند.»

او با بیان این که «جمهوری اسلامی از مبارزان و رهبرانی که حق یک ملت را از سپاهِ خامنه‌ای گدایی نکنند وحشت دارد»، افزود: «شرم بر ما اگر قاتلان نیکا‌ها و سارینا‌ها را ببخشیم.»

کشورهای غربی و در راس آنها ایالات متحده آمریکا در واکنش به سرکوب مرگبار معترضان مسالمت‌جوی ایرانی به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی از سوی حکومت جمهوری اسلامی، چندین بسته تحریمی علیه افراد و نهادهای مسئول این سرکوب‌ها وضع کرده‌اند و وعده داده‌اند به حمایت قاطعانه خود از حق آزادی بیان و آزادی تجمعات مسالمت‌جویانه مردم ایران و همچنین حق انتخاب پوشش از سوی زنان ایرانی ادامه دهند
+34
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  fardin42 - لاستوناس، کوبا
  جدی میفرماید؟
  0
  12
  جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  از کرامات شیخ ما چه عجب پنجه را باز کرد گفت یک وجب. چطوره آمریکا بعد از بلایی که سال ۵۷ با کودتا علیه شاه بر سر ملت آورد به طویله خودش برسه مردم از ترس تیر اندازی راحت بخوابند. مردم ایران خودشان عقل دارند و نیازندارند دشمنشان و پشتیبان دشمنشان آنها را امر و نهی کند.
  0
  12
  جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.