ترکیه روابط تجاری خود با اسرائیل را متوقف کرد

تصویری از بندر تجاری استانبولدویچه وله: در ادامه تیرگی روابط اسرائیل و ترکیه به دلیل جنگ غزه، اکنون آنکارا قصد دارد روابط تجاری بین دو کشور را متوقف کند. یسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل به این تصمیم دولت ترکیه واکنش تندی نشان داده است.

ترکیه روز پنجشنبه ۲ ماه مه (۱۳ اردیبهشت) روابط تجاری خود با کشور اسرائیل (از جمله صادرات و واردات به و از اسرائیل) را به حالت تعلیق درآورد.

این خبر را بلومبرگ به نقل از دو مقام ترکیه‌ای گزارش کرده است. به گزارش این خبرگزاری، مقامات کاخ ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه و وزارت تجارت ترکیه برای توضیح بیشتر در زمینه این تصمیم در دسترس نبودند.

طبق آمار رسمی، تجارت دو کشور در سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده است.

یسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل در واکنش به این اقدام ترکیه، در حساب کاربری اکس خود (توئیتر سابق) نوشت: «این رفتار دیکتاتوری (رجب طیب اردوغان) است که با مسدود کردن بنادر برای صادرات و واردات، منافع مردم، تجار ترکیه و توافقات تجاری بین‌المللی را نادیده می‌گیرد.»

کاتس همچنین اعلام کرد که به وزارت امور خارجه اسرائیل دستور داده به دنبال جایگزین‌هایی برای تجارت با ترکیه باشد که بر تولید داخلی و واردات از کشورهای دیگر تمرکز دارد.
در ماه آوریل نیز ترکیه به دلیل امتناع اسرائیل از اجازه به آنکارا برای کمک‌رسانی به نوار غزه و حمله به این باریکه، محدودیت‌های تجاری بر اسرائیل اعمال کرده بود.

روابط اسرائیل و ترکیه در حال حاضر بسیار پرتنش است. اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بارها از عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه پس از حمله تروریستی هفتم اکتبر حماس به اسرائیل، به شدت انتقاد و اسرائیل را به ارتکاب "نسل کشی" علیه فلسطینی‌ها متهم کرده است. هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه نیز اول ماه مه اعلام کرد آنکارا می‌خواهد به شکایت نسل‌کشی آفریقای جنوبی علیه اسرائیل بپیوندد.

در اواخر ماه دسامبر گذشته، آفریقای جنوبی از اسرائیل به دلیل نقض کنوانسیون مقابله با نسل‌کشی در جنگ غزه به دادگاه بین‌المللی دادگستری شکایت کرد. در پی آن این دادگاه سازمان ملل در حکم موقت خود اعلام کرد که اسرائیل باید دست به اقدامات حفاظتی بزند تا مانع جلوگیری از نسل‌کشی شود.
+15
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  اردوغان بوقلمون صفت واسه پول مادرشم می فروشه ححح بعد قطع کنه؟
  0
  6
  جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.