درگیری در دانشگاه کالیفرنیا؛ انتقاد از پلیس لس‌آنجلس برای «تاخیر» در مهار خشونت‌ها

بی بی سی: صدها مامور پلیس در پی اعتراض حامیان فلسطینی‌ها در یک اردوگاه چادری در محوطه دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس، حاضر شدند و دستور متفرق کردن معترضان یا دستگیری آنها را صادر کردند.

در خارج از اردوگاه چادری معترضان، جمعیت زیادی از دانشجویان برای ابراز حمایت جمع شده‌اند.

تظاهرات علیه جنگ غزه در ده‌ها دانشگاه در سراسر ایالات متحده ادامه دارد و بازداشت‌هایی در چندین دانشگاه انجام شده است.

در دانشگاه تگزاس در دالاس، پلیس ضد شورش اردوگاه‌های مشابهی را بر هم زده است.

دفتر فرماندار کالیفرنیا در آمریکا، از واکنش پلیس به مهار خشونت در محوطه دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس معروف به یوسی‌ال‌ای، انتقاد کرده است.

یک گروه نقابدار طرفدار اسرائیل، قبل از فراخواندن ماموران پلیس به محوطه دانشگاه کالیفرنیا، به یک اردوگاه دانشجویی طرفدار فلسطینی‌ها حمله کردند.

سخنگوی گوین نیوسام، فرماندار کالیفرنیا گفت که مداخله «محدود و دیرهنگام» پلیس «غیرقابل قبول» است.

صدها مامور پلیس روز چهارشنبه در محوطه دانشگاه و اطراف آن حضور داشتند.

مقام‌های ایالتی ومدیران دانشگاه می‌گویند که درست قبل از نیمه‌شب سه‌شنبه و بلافاصله پس از وقوع درگیری‌ها، پرسنل امنیتی را به اردوگاه چادری در دیکسون پلازا اعزام کردند. اما چندین نفر در محل گفتند که آنها به اندازه کافی سریع عمل نکردند.
 حمله یک گروه نقابدار طرفدار اسرائیل به یک اردوگاه دانشجویی طرفدار فلسطینی‌ها در کالیفرنیایک گروه درگیر در اردوگاه چادری محوطه دانشگاه، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که: «مجری قانون به سادگی در لبه چمن ایستادند و از تکان خوردن خودداری کردند، در حالی که ما فریاد می زدیم و از انها کمک می‌خواستیم.»

بی بی سی در باره صحت این ادعاها با مدیریان دانشگاه و پلیس کالیفرنیا تماس گرفته است اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

معترضان تقریباً دو ساعت پس از شروع حمله،‌ محل را ترک کردند و افراد پلیس صبح روز چهارشنبه کنترل محوطه دانشگاه را به دست گرفتند.

گوین نیوسام، فرماندار کالیفرنیا نیز در پستی در شبکه اجتماعی ایکس، بروز خشونت در دانشگاه یوسی‌ال‌ای را محکوم کرد.

او گفت: قانون روشن است، «حق آزادی بیان شامل تحریک خشونت، خرابکاری یا بی‌قانونی نمی شود.»

او گفت که افراد مسئول «باید پاسخگو باشند... از جمله از طریق تعقیب کیفری، تعلیق یا اخراج.»

به گزارش روزنامه لس آنجلس تایمز به نقل از منابع رسمی، تنها چند مامور پلیس در دانشگاه حضور داشتند که عقب‌نشینی کردند زیرا تعداد آنها از جمعیت بیشتر بود.

به گزارش این روزنامه، نیروهای کمکی از گشت بزرگراه کالیفرنیا و لس‌آنجلس فراخوانده شدند و سه ساعت طول کشید تا اوضاع تحت کنترل باشد.

درگیری شبانه در یکی از کالج‌های دولتی برتر آمریکا تنها چند ساعت پس از حمله پلیس در شهر نیویورک و پاکسازی ساختمان دانشگاه کلمبیا به وقوع پیوست که توسط دانشجویان تسخیر شده بود.

اعتراضات در دانشگاه کلمبیا علیه جنگ غزه، الهام‌بخش اقدامات مشابهی در دانشگاه‌های کوچک و بزرگ، دولتی و خصوصی در بیش از چندین ایالت آمریکا است و فعالان مدنی و دانشجویی خواهان قطع روابط مالی با اسرائیل و شرکت‌هایی هستند که از جنگ سود می‌برند.

تام بیتمن خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که روز چهارشنبه، نیروهای ایالتی ۱۷ معترض ضد جنگ را در دانشگاه تگزاس در دالاس دستگیر کردند، در حالی که پلیس نیویورک حداقل ۱۵ نفر را در دانشگاه فوردهام در برانکس بازداشت کرد.
 واکنش "اِلیکا‌ لِ بُن" (فعال سیاسی+وکیل ایرانی-بریتانیایی) به طرفداری خامنه ای از دانشجویان حامی فلسطین در امریکا
+12
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  ترامپ‌ هم‌ به این موضوع اعتراض کرده،این تظاهرات طبیعی نیست و توسط گروههای خاصی (چپ افراطی) پشتیبانی میشه و ایالت کالیفرنیا و نیویورک و پلیس این دو ایالت تحت نفوذ چپ لیبرال افراطی هستند.
  9
  12
  ‌پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.