پیوند مدفوع فرد به فرد برای بهبود پارکینسون

العربیه: دانشمندان متوجه شدند که انتقال باکتری‌های سالم از فردی به فرد دیگر از طریق «پیوند مدفوع» می‌تواند موجب بهبود علائم بیماری پارکینسون شود.

در یک آزمایش بالینی که اخیرا توسط محققان دانشگاه خنت بلژیک انجام شد، پیوند میکروبیوتای مدفوع اهداکنندگان سالم به بیماران پارکینسونی در مراحل اولیه منجر به بهبود خفیف اما قابل توجه علائم حرکتی، شامل لرزش و مشکلات تعادل شد.

پیوند مدفوع از طریق بینی بیماران پارکینسونی انجام شد، بدین ترتیب که کمی مدفوع در بینی آنها قرار داده شد تا در نهایت به روده کوچک‌شان برسد. این طبیعتا تجربه خوشایندی نیست، اما برای کسانی که مبتلا به پارکینسون هستند می‌تواند مفید واقع شود.

کسانی که پیوند مدفوع دریافت کردند، علاوه بر بهبود علائم حرکتی، به میزان چشمگیری کُندتر دچار یبوست شدند. این پدیده اغلب با پیشرفت بیماری پارکینسون همراه است و شدت آن با گذشت زمان بیشتر می‌شود.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که پارکینسون ممکن است با تغییرات چشمگیر در میکروفلور روده مرتبط باشد. تصور می‌شود که توده‌های پروتئینی که در روده تشکیل می‌شوند، می‌توانند درون عصب واگ حرکت کنند و خطر تخریب عصبی منجر به پارکینسون را افزایش دهند.

فرض اصلی در آزمایش جدید این بود که اگر ترکیب باکتری‌های روده بر این فرآیند تأثیر بگذارد، یافتن ترکیب مناسب می‌تواند شدت آسیب را به حداقل برساند.

دانشمندان می‌گویند که بر اساس این اصل می‌توان درمان‌های موثر برای کند کردن پیشرفت پارکینسون و شاید حتی برای معکوس کردن پروسه آن توسعه داد. به گفته آنها، شاید بشود یک قرص باکتریایی تولید کرد یا روشی کمتر ناراحت‌کننده توسعه داد تا جایگزین پیوند مدفوع شود.

با وجود تریلیون‌ها باکتری که در داخل روده ما زندگی می‌کنند، تلاش برای کشف تاثیرات منحصر به فرد هرکدام آنها بر پارکینسون دشوار خواهد بود. آنچه می‌توانیم بگوییم این است که دانشمندان یک گام به درمان پارکینسون نزدیک‌تر شده‌اند.
+10
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.