دستور ابراهیم رئیسی برای طراحی و ساختن هواپیمای جت ۱۰۰ نفره

بازدید رئیسی از کارخانه هواپیماسازی هسا وابسته به وزارت دفاع در اصفهان / شهریور ۱۴۰۱کیهان لندن: روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی می‌گوید ابراهیم رئیسی کارگروه تخصصی برای طراحی و ساخت هواپیمای جت ۱۰۰ نفره تشکیل داده است.

وی روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه در حاشیه جلسه هیات دولت توضیح داد، مسئولانی از وزارت دفاع، صمت، راه و شهرسازی، سازمان هواپیمایی و ایرلاین‌های معتبر در این جلسات شرکت کرده‌اند و پیش‌قراردادهای ۱۰ تا ۱۲ جت هم بسته شده است.

بیش از دو دهه است که مقامات ارشد جمهوری اسلامی به ویژه رؤسای دولت وعده طراحی و ساخت هواپیماهای مسافربری می‌دهند اما تا کنون عملی نشده است. حالا رئیسی دستور ساختن «جت» داده است!

محمد محمدی بخش رئیس سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ۱۸ مهرماه سال ۱۴۰۱ وعده داده بود، «نخستین هواپیمای ساخت داخل تا سه سال آینده وارد چرخه پروازی می‌شود.»

ابراهیم رئیسی شهریور ۱۴۰۱ پس از بازدید از کارخانه هواپیماسازی «هسا» وابسته به وزارت دفاع در اصفهان قول ساخت هواپیمای ۷۲ نفره مسافربری را داد. همان مقطع ادعا شده بود که قرار است هشت فروند هواپیمای ۷۲ نفره تا زمان سفر بعدی هیات دولت به اصفهان ساخته شود!

بزرگترین کارخانه‌های هواپیماسازی دنیا از جمله بوئینگ و ایرباس که با سرمایه‌گذاری‌های کلان و برنامه‌ریزی‌های بلندمدت به همراه شرکای خود در سراسر دنیا فعالیت می‌کنند، تامین‌کننده قوی‌ترین ناوگان‌های هواپیمایی منطقه از جمله امارات، قطر، و ترکیه هستند اما ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی به دلیل تحریم‌های بین‌المللی فرسوده  است و ده‌ها فروند هواپیما به علت تامین تامین قطعات ضروری زمینگیر شده‌اند. این در شرایطی است که برخی مقامات حکومتی مدعی «خودکفایی ایران در ساخت قطعات هواپیماهای مسافربری» هستند.
+13
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  اون طراحی ۷۲ نفرت دارن تو آسمونها جولان میدن. منتظر ۱۰۰ نفره هاش هستن. شتر در خواب بیند پنبه دانه.
  1
  55
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  خیلی دوست دارم حال مهندسین رو بفهمم وقتی دارن به یک ملا که در بهترین شرایط خودش بیسواده و در حالت رئیسی یک شش کلاسه بیشتر نیست، تولید هواپیما رو توضیح میدن! بعدش تازه باید این قضیه رو که بهشون دستور داده شده که جت مسافری ١٠٠ نفره بسازین رو هضم کنن. دیوانه نشن خوبه
  1
  44
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  ali1g - اوسلو، نروژ

  بله ی بودجه تپل براش میبندند بعد میگن نشد، نصف پولو بابت چهار تا نشست و جلسه می کشن بالا. تف تو روحتون که از شکم بچه های ایران میزنید فقط برا دزدی های خانمان سوز.
  1
  52
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  بهتره سفارش کش تنبان برای خود مفعولت و رهبر مفعولت و بقیه مفعولین را بدهی. کش تنبان از واجبات شماها هست، چون براحتی میشود در حوزه آن تنبان بی در و پیکر شماها را بالا و پایین برد، کش تنبان از واجبات دینی شما باید باشد😂😂
  1
  39
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ایران کلیش واس ماس - هامبورگ، آلمان
  جت ۷۲ نفره به نیت حسین تشنه و باند ۷۲ نفره اش که البته به این معنی است که سوار شدن در این جت آخر و عاقبتی جز یاران حسین نخواهد داشت.
  1
  17
  ‌پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  حتما منظورش عروسکش است
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.