انور خضری، زندانی عقیدتی کرد، بعد از ۱۴ سال حبس اعدام شد

 انور خضری همراه با شش تن دیگر در دهه ۹۰ به اعدام محکوم شده بودرادیو فردا: رسانه‌های حقوق بشری گزارش داده‌اند حکم اعدام انور خضری، زندانی عقیدتی کرد، بعد از سال‌ها تحمل حبس اجرا شد.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی پیش از این فرهاد سلیمی، قاسم آبسته، ایوب کریمی و داوود عبداللهی را در همین پرونده اعدام کرده بود.

شبکه حقوق بشر کردستان نوشته است انور خضری در چهاردهمین سال حبس خود بامداد روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت در زندان قزلحصار کرج اعدام شده است.

بر اساس این گزارش، او در سال ۹۷ با انتشار نامه‌ای شکنجه‌های روحی و جسمی خود در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه را شرح داده بود.

در این پرونده هفت زندانی کرد که در سال ۱۳۸۸ بازداشت شده بودند، در سال ۹۴ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه با اتهاماتی مانند «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه‌های سلفی» و «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم شدند.

در سال ۹۷ دیوان عالی کشور این حکم را نقض کرد، اما در خرداد ۹۸ آنها بار دیگر توسط قاضی صلواتی محکوم به اعدام شدند و دیوان عالی نیز در بهمن همان سال این حکم را تأیید کرد.

این هفت نفر آذر ١٣٨٨ به اتهام قتل ماموستا عبدالرحیم تینا، امام جماعت مسجد خلفای راشدین مهاباد، که در سال ۱۳۸۷ توسط افراد ناشناس کشته شد، بازداشت شدند و ماه‌ها در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه تحت بازجویی بودند.

نهادهای حقوق بشری بارها به شکنجه شدید این زندانیان و اخذ اعترافات اجباری از آنها اشاره کردند.

سازمان عفو بین‌الملل اسفندماه سال ۱۴۰۰ در بیانیه‌ای هشدار داده بود که این هفت زندانی کرد اهل سنت در زندان رجایی‌شهر کرج در خطر اعدام قرار دارند.

وب‌سایت هرانا گزارش داده است که روز چهارشنبه علاوه بر انور خضری، چهار زندانی دیگر شامل فرزاد گراوند، مجید براتی، رضا شیرزهی و مجید هاژبری با اتهامات مربوط به جرائم مواد مخدر و قتل در زندان قزلحصار اعدام شدند.
+21
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.