حسن‌ روحانی دلیل رد صلاحیت خود را چگونگی‌ اجرای «برجام» و «اهانت به شورای نگهبان» اعلام کرد‌

 حسن روحانی رئیس جمهوری پیشین جمهوری اسلامی ایرانصدای آمریکا: پس‌از افشای دلایل ردصلاحیت حسن روحانی از سوی شورای نگهبان، روحانی از انتشار پاسخ خود به نامه شورای نگهبان برای ردصلاحیت در انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری «در آینده‌ای نزدیک» خبر داد.

به گفته حسن روحانی، موارد رد صلاحیت «ادعای اهانت به قوه قضائیه و شورای نگهبان» و «عدم ایستادگی در برابر غرب» و «اشکال در اجرای برجام و…» است.

بهمن ماه سال ۱۴۰۲ رئیس‌جمهوری پیشین جمهوری اسلامی پس از رد صلاحیت برای نامزدی مجلس خبرگان رهبری، در بیانیه‌ای خواستار اعلام دلایل آن شده بود.

او با این پرسش که «چرا دلایل رد صلاحیت» اعلام نمی‌شود، شورای نگهبان را به «تقویت جریان مأیوس‌سازی» از شرکت در انتخابات متهم کرده بود.

روحانی همچنین در نامه‌های متوالی خواستار ارائه مکتوب دلایل و مستندات رد صلاحیت خود در انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری شده بود.

بنا به گزارش سایت روحانی، او درخواست کرد که مستندات ادعاهای مندرج در این ۵ عنوان «به طور کامل، بدون تقطیع و تلخیص» ارائه شود.

کامبیز نوروزی، حقوقدان، در واکنش به نامه‌های سریالی و بی پاسخ روحانی گفته بود که «وقتی حسن روحانی یا هر نامزد دیگری تقاضا می‌کند شورای نگهبان دلایل عدم احراز صلاحیت او را اعلام کند، شورای نگهبان نمی‌تواند به بهانه‌هایی، چون حفظ حریم خصوصی و... استناد کرده و دلیل عدم احراز فرد را اعلام نکند.»

در جریان انتخابات سال ۱۴۰۲، حسن روحانی که هشت سال سمت ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی را برعهده داشت و پیش از آن نیز دو دهه دبیری شورای عالی امنیت ملی، بالاترین نهاد امنیتی حکومت ایران را در کارنامه داشت، به تصمیم شورای نگهبان برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبرگان، رد صلاحیت شد.

بسیاری از مقامات ارشد و روسای دولت در جمهوری اسلامی، از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد هم پس از حضور در رده‌های عالی نظام، دیگر در میان بازیگران اصلی صحنه سیاست حکومت قرار نگرفتند و در دوره‌های مختلف «ردصلاحیت» شدند.
+7
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران
  این روباه مکار عینهو سگ دروغ میگه ،باز داره یه فیلم جدید واسه ملت گوسفند بازی نیکنه،
  5
  12
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا
  این رو هم ترسوندنش ....حرفش رو عوض کرد.
  3
  11
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا
  خب راست گفتن اسکول نظام 🤣🤣🤣🤣- حسن پس علته ر..ن بهت این بوده 🤣🤣🤣🤣. حسن دیپرسی الان؟؟ حسن نمیزارن تو هم مثل خودشون بد بخوری ؟ نون دونی یعنی تعطیل ؟ خونه خیابان یاسر ازت نگیرن حسن ؟؟ 🤣🤣🤣🤣🤣 حسن اوضاعت خیلی خیطه پس بیا کانادا پس - کانادا لازم شدی حسن🤣🤣🤣🤣-
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یادتونه یه خبر اومد که روحانی و خامنه ای یه .. مشترک خوردن؟ این دو باره نظرش داره به نظر مفعول نزدیک میشه
  3
  7
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.