واکنش‌های گسترده به گزارش تعرض جنسی به نیکا شاکرمی ( این لینک به روز میشود)

سعید قاسمی‌نژاد، پژوهشگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در واشنگتن، تأکید کرد، با این که «اسامی قاتلان» نیکا شاکرمی مشخص است، آنها بازداشت نشده‌اند و «دارند راست راست راه می‌روند.»
امیرحسین اعتمادی، فعال سیاسی، در پی افشاگری شبکه بی‌بی‌سی جهانی بر اساس اسناد محرمانه‌ای که به آنها دست یافته درباره نحوه کشته شدن نیکا شاکرمی و نام افرادی که در این قتل دست داشته‌اند، سخنان پیشین شاهزاده رضا پهلوی درباره اهمیت افشاگری نیروهای ریزشی از جمهوری اسلامی را یادآوری کرد و نوشت: «با رعایت اصول ایمنی و امنیتی، و به شکلِ ناشناس، اطلاعات مفیدی را که به درد معترضان و مخالفان می‌خورد، مستند و منتشر کنید؛ درباره شیوه‌های سرکوب و اسامی سرکوبگران افشاگری کنید.»
علی کریمی، ستاره سرشناس فوتبال ایران و از چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی، خطاب به مدافعان جمهوری اسلامی و نیروهای حکومتی گفت: «شما مزدوران خامنه‌ای به دختران ایران تجاوز نکنید، نمی‌خواهد برای پهلوی شکسته و فرق شکافته و واقعه کربلا گریه کنید.»
مژگان کشاورز، فعال حقوق زنان، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که نیکا شاکرمی «با ۱۶ سال سن و دست بسته مقابل سه مرد ایستاد و تا آخرین لحظه غرید و تسلیم نشد.»نرگس محمدی، فعالِ حقوق بشر زندانی در ایران و برنده جایزه نوبل صلح روز چهارشنبه ۱ مه (۱۲ اردیبهشت) در پیامی از زندان اوین گفت: «نیکای شجاع، قامت تو تجسم “اقتدار معترض” است و جنایت متعرضان، نشان ذلت حکومت است. جمهوری اسلامی چه رسوا حکومتی است که زنان را به بهانه موهایشان بازداشت، زندانی و سرکوب می‌کند و به همان زن تعرض جنسی می‌کند.»
 
وی در ادامه گفته است که «هربار لحظه‌هایی را که در دست متوحشان بدنام تاریخ از سر گذراندی، در ذهنم تصویر می کنم از یک سو شهامت و باورت به آزادی و اراده‌ات برای مبارزه تا پای جانت را غبطه می‌خورم و سرشار از شور مبارزه و مقاومت می‌شوم و از سوی دیگر از شدت رذالت، شقاوت و شرارت حکومتی که برای حفظ قدرت دست به هر جنایتی میزند ، اندوه و خشمی عمیق بر جانم چنبره میزند.»
 
حسین رونقی، فعال سیاسی که سابقه زندان دارد، عاملان قتل نیکا شاکرمی را «جنایتکار» خوانده و تاکید کرده که «تقاص هر آنچه با مردم ایران کرده‌اید را پس می‌دهید».مهدی یراحی، خواننده معترض، که مدتی نیز بازداشت بود در پستی نوشته است: «به مهسا، به نیکا، به خشم و خون نگر».
وزیر کشور ایران گزارش بی‌بی‌سی را «عملیات روانی» خواند
احمد وحیدی، وزیر کشور ایران، گزارش بی‌بی‌سی را «عملیات روانی» خوانده و گفته است هدف تهیه آن انحراف افکار عمومی از تحولات مربوط به جنگ غزه است.

آقای وحیدی گفته: «الان دانشجویان در دانشگاه‌های آمریکا و اروپا در حال حمایت از مردم فلسطین هستند. می‌خواهند توجهات را از این اعتراضات دور کنند.»

او به طور مشابهی گفته است این گزارش به دنبال «مخدوش» کردن حمله پهپادی و موشکی ایران به اسرائیل بوده است.
بازتاب گزارش قتل نیکا شاکرمی در رسانه‌های بین‌المللی
گزارش بی‌بی‌سی درباره نیکا شاکرمی علاوه بر بحث گسترده در شبکه‌های اجتماعی، مورد توجه برخی از رسانه‌های بین‌المللی نیز قرار گرفته است.

تایمز اسرائیل از جمله اولین رسانه‌هایی بود که مطلبی درباره انتشار سند محرمانه مربوط به قتل نیکا شاکرمی در گزارش تحقیقی بی‌بی‌سی منتشر کرد.

وبسایت بریتانیایی تلگراف نیز مطلبی درباره این گزارش منتشر کرد.

تهران تایمز رسانه انگلیسی زبان نزدیک به حکومت ایران اما می‌گوید «این بخشی از کارزار بی‌بی‌سی علیه ایران» است.
تهران تایمز
اعلام جرم دادستانی تهران علیه «فعالان رسانه‌ای به‌دلیل انتشار مطالب کذب درباره پرونده نیکا شاکرمی»
میزان، پایگاه خبری قوه قضاییه ایران گزارش داد که دادستانی تهران «علیه برخی از فعالان رسانه‌ای به‌دلیل انتشار مطالب کذب درباره پرونده نیکا شاکرمی» پرونده تشکیل داده است.

در گزارش میزان آمده «به واسطه انتشار مطالب کذب، توهین‌آمیز و تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی پس از انتشار گزارش جعلی سایت انگلیسی بی‌بی‌سی در رابطه با پرونده نیکا شاکرمی، دادستانی تهران علیه تعدادی از خبرنگار‌ها و فعالان رسانه‌ای اعلام جرم کرد.»

میزان گزارش بی‌بی‌سی را «گزارشی جعلی و نادرست و پر اشتباه» خوانده و می‌گوید تشکیل پرونده برای متهمان «برای مقابله با برهم زنندگان امنیت روانی جامعه» است.

قوه قضائیه می‌گوید «پیشتر به این پرونده رسیدگی دقیق قضایی صورت گرفته و نتایج بررسی‌ها نیز رسما در رسانه‌ها اعلام شد.»

حکومت ایران می‌گوید نیکا شاکرمی با پریدن از ارتفاع خودکشی کرده است.
فاطمه حیدری از قول مادر نیکا: تمام غم‌های عالم روی سرم می‌باردپست فاطمه حیدریفاطمه حیدری از قول مادر نیکا شاکرمی نوشته است که حس او مانند «باریدن تمام غم‌های عالم» بوده است.

خانم حیدری می‌گوید تماس با نسرین شاکرمی برایش دشوار بوده است.

به گفته او خانم شاکرمی در پاسخ به احوالپرسی خانم حیدری گفته است: ««اینجا الان داره بارون میاد فاطمه‌جان و انگار تموم غم‌های عالم داره می‌باره روی سر من؛ نیکا عاشق بارون بود…»

فاطمه حیدری خواهر جواد حیدری، یکی دیگر از کشته‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱ در ایران است.
واکنش کاربران منتقد حکومت: «باز شدن زخم کهنه»
روایت آنچه بر نیکا شاکرمی گذشته نفس بسیاری از خواننده‌های این خبر را به گفته خودشان تنگ کرده است. آنها می‌گویند آنچه بر او گذشته حسی جز خشم در آنها نسبت به حکومت ایران ایجاد نکرده است. برخی از این کاربران نوشته‌اند: « باید خون گریست».

بازسازی ساعات پایانی زندگی نیکا شاکرمی، تمام آنچه را پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد بر جامعه ایران گذشت برای کاربران زنده کرده است.

برخی این حس را «باز شدن زخم کهنه» توصیف کرده‌اند.

مضمون خشم و انتقام را می‌توان در میان واکنش‌ها دید: «ما اهل انتقام نبودیم ولی جمهوری اسلامی ما را به این وا می‌دارد که به فکر انتقام باشیم.»
 
یلدا معیری، عکاس خبری: گیرم گزارش بی‌بی‌سی موثق نیست، خودمان که کتک‌هایتان را دیده‌ایم!
پست یلدا معیرییلدا معیری، عکاس خبری، در واکنش به ایرادهایی که برخی از رسانه‌ها و چهره‌های نزدیک به حکومت ایران از گزارش بی‌بی‌سی گرفته‌اند، گفته است حتی اگر این ایرادها وارد باشد، بسیاری شاهد خشونت‌ها و تعرض‌های ماموران امنیتی بوده‌اند.

خانم معیری در شبکه ایکس نوشته: «گیرم گزارش بی بی سی از نیکا شاکرمی موثق نیست! کتک زدنهای بی امانتون رو که خودمون دیدیم! موقع دستگیری خودم که بودم! وقتی با روسریم داشتین خفه ام می کردین که حضور داشتم! وقتی به من که یه زنه ۴۳ ساله بودم تعرض جنسی کردید که دیدم!»
 
آذر منصوری، دبیرکل حزب اصلاح‌طلب اتحاد ملت، در حساب شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس گزارش منتشره را «تلخ، تکان‌دهنده و‌ جانسوز» خواند و نوشت: «چرا مقام‌های حکومت ساکتند؟ چرا توضیح نمی‌دهند؟ محض رضای خدا کاری کنید که باور کنیم این گزارش نادرست است.»
پست آذر منصوری، دبیرکل حزب اصلاح‌طلب اتحاد ملتعلی کریمی، فوتبالیست سابق تیم ملی ایران و از چهره‌های سرشناس مخالف حکومت در اعتراضات اواخر تابستان و پاییز ۱۴۰۱، نیز با انتشار توییتی در حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «شماها مزدوران خامنه‌ای به دختران ایران تجاوز نکنید، نمی‌خواد برای پهلوی شکسته و فرق شکافته و واقعه کربلا گریه کنید».
در این باره رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران، با انتشار توییتی نوشت: «مرتکبان جنایت علیه نیکا شاکرمی، و مسئول اصلی آن علی خامنه‌ای به دست عدالت سپرده خواهند شد. در کنار مادر گرامی نیکا و خواهر شجاعش آیدا شاکرمی که با وجود همه تهدیدها و فشارها، مبارزه او برای آزادی را ادامه داده‌اند، هستیم.»
نسرین شاکرمی، مادر نیکا، در استوری صفحه اینستاگرام شخصی خود این پیام آقای پهلوی را به اشتراک گذاشته است.
واکنش تند رسانه‌ها دولتی ایران به گزارش قتل نیکا شاکرمی؛ از کیهان تا جوان
یک روز پس از انتشار گزارش بی‌بی‌سی درباره قتل نیکا شاکرمی، روزنامه‌های صبح ایران صحت سند محرمانه‌ای که در این گزارش افشا شده بود را زیر سوال بردند.

روزنامه کیهان، وابسته به رهبر ایران و روزنامه محافظه‌کار وطن امروز تیتر یک خود را به گزارش بی‌بی‌سی اختصاص داده‌اند.

حکومت ایران و رسانه‌های دولتی بارها با استناد به نظر قوه قضائیه گزارش داده‌اند که نیکا شاکرمی خودکشی کرده است.

اکنون بار دیگر رسانه‌های نزدیک به نهادهای قدرت در ایران گزارش بی‌بی‌سی را «دروغ» خوانده‌ و صحت آن را زیر سوال برده‌اند.
کیهانوطن امروزجام جمواکنش چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی به گزارش بی‌بی‌سی درباره نیکا شاکرمیپست مسیح علی‌نژادمسیح علی‌نژاد در پستی در شبکه ایکس، با اشاره به مقاومت نیکا شاکرمی، نوشته است: «جمهوری اسلامی از مبارزان و رهبرانی که حق یک ملت را از سپاهِ خامنه‌ای گدایی نکنند وحشت دارد. شرم بر ما اگر قاتلان نیکا‌ها و سارینا‌ها را ببخشیم.»
پست حامد اسماعیلیونحامد اسماعیلیون هم نوشته: «نیکای عزیز، نه بخششی در کار است نه فراموشی. قاتلین بی‌رحم و جنایتکار تو مجازات خواهند شد.»

عبدالله مهتدی هم گفته است که «گزارش بی بی سی جهانی از چگونگی دستگیری، تجاوز، ضرب و جرح و قتل نیکا شاکرمی نەفقط نمایانگر عملکرد نیروهای امنیتی رژیم در جریان خیزش ژینا است بلکە در سطحی کلی‌تر نوعی کالبدشکافی هیولائی بەنام نظام جمهوری اسلامی است.»
واکنش مادر نیکا شاکرمی به انتشار گزارش بی‌بی‌سی از جزئیات قتل فرزندش
نسرین شاکرمی، مادر نیکا شاکرمی با بازنشر پست اینستاگرامی رضا پهلوی به انتشار گزارش بی‌بی‌سی واکنش نشان داد.

آقای پهلوی در پستی نوشته‌ است «مرتکبان جنایت علیه نیکاشاکرمی، و مسئول اصلی آن علی خامنه‌ای به دست عدالت سپرده خواهند شد. در کنار مادر گرامی نیکا و خواهر شجاعش آیدا شاکرمی که با وجود همه تهدیدها و فشارها، مبارزه او برای آزادی را ادامه داده‌اند، هستیم.»

یک سند محرمانه از تعرض جنسی به نیکا شاکرمی و جزئیات قتل او به دست نیروهای امنیتی ایران پرده برداشتنیکا تنها ۱۶ سال داشت که در جریان اعتراضات مهسا امینی کشته شداسنادی که سرویس جهانی بی‌بی‌سی به دست آورده و تایید شده حاکی از آن است نیکا شاکرمی، دختر نوجوان شرکت کننده در اعتراضات ۱۴۰۱، پس از دستگیری مورد تعرض جنسی و ضرب و جرح قرار گرفته و بر اثر ضربات سه مامور امنیتی کشته شده است. این اسناد حاوی گزارش افراد درگیر در ماجرای بازداشت و قتل نیکا شاکرمی، از جمله اظهارات خود این افراد بوده است. مجموع این اسناد این امکان را به بی‌بی‌سی داده است تا آنچه را که بر نیکا شاکرمی، ۱۶ ساله، از زمان بازداشت تا ناپدید شدن او گذشت بازسازی کند.
+100
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  سهراب هیچستانی - لاهه، هلند

  . دهه ه60 دورانی بود که دنیا خبر نداشت در اعماق زندان های مخوف جمهوری اسلامی بر فرزندان شجاع و جان بر کف ایران چه می گذرد. گرگ های عمامه دار روزانه صدها نفر را اعدام میکردند و به دختران قبل از اعدام با حکم شرعی تجاوز. اما هم اکنون آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت. به مدد اینترنت دنیا فهمیده است که چه بی شرف هایی در این سرزمین حکومت می کنند و با نام الله و حکومت شیعه اثنی عشری به شنیع ترین جنایت دست میزنند. سران جنایتکار جمهوری اسلامی بی شک سرنوشتی بدتر از قذافی و صدام خواهند داشت/ بدنیست سرنوشت دیکتاتور موسولینی را بخواهید. بنیتو موسولینی دیکتاتور ایتالیا وقتی از روی بالکن قصر مجلل خود برای صدها هزار نفر از طرفدارنش دست تکان می داد ، هرگز تصور نمی کرد مدتی بعد به دست همین مردم به طرز فجیعی کشته شود !. مردمی که حتی به جنازه موسولینی هم رحم نکردند و روی جسد او ادرار کردند و به قدری به جمجمه موسولینی لگد زدند که له شد و ترکیب چهره ا‌ش از بین رفت !. تولستوی هم در مورد ظلم تزارها می نویسد:. "قدرت دیکتاتورها را کور می کند. آنها همه را حامی و طرفدار خود می بینند، در حالی که مردم منتظر انتقامند
  3
  81
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  خردگرا - برن، سوییس

  دی ان ای که آغشته با نجاست باشه ، نتیجه اش جمهوری مفعول پرور اسلامیست.
  2
  66
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان

  همچین چیزی اتففاق نیوفتاده.تجاوزی نشده.بیخود بحس نکنین.بحس بیخود.فک کردین زمان انققلاب شکوهمند سال پنجاوهفته که دوسه نفر روآتیش اعهتراضات می دمیدن.و کشته هارو سه برابراعهلام میکردن?ننگ برشاح خاعن.ننگ ب سیستم شاهی.ازاین ببعهد.دوتاشاه بیشتر تودنیا نمی مونه.یک شاه شططرنج.دو شاه ورق.
  97
  3
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان
  تو که راست میگی ولی اگر این موارد حقیقت داشته باشه آرزو میکنم سر دختر و خواهر خودت هم بیاد تا از تردید بیرون بیایی. ضمناً اینقدر ورق بازی نکن. ورق بازی حرومه بجاش یک کم رو دیکته ات کار کن
  2
  47
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Rozbeh Azad - کشمیر، هندوستان
  پس معصومه قمی کلاه باید به ایران برود چند جفتک نثار کند بر سپاهیان. بلند شو معصومه دیگر فاند گرفتن و گدایی پول از غرب کافیست
  19
  12
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Rozbeh Azad - کشمیر، هندوستان

  درود عالم هزاران بار بر شاهنشاه رضا پهلوی و ننگ بر سه مفسد ، ملا چپی مجاهد.
  7
  41
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان
  تجاوز که اتفاق افتاده، چون خودت تو این دنیایی الان!
  1
  20
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان

  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  همشه گفتم.خدادشمنانه مارو از بی اقل ها و نفهما قرارداده.شایدم هرکی بی اقل ونفم باشع.میشه دشمنه ما.تو اقل داری?تواین دوره زمونه که به دانشآموز دبستانی بگی تو ده تا باباماما پیدامیکنع.100تاشکایت ثبت.10 بار پا بازرسی وسط میاد.باورت میشه تجاوز بکنن صداازکسی درنیاد?مرغ ایران?
  26
  0
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  چلیپا - جزایرسلیمان، جزایر سلیمان

  Rozbeh Azad - کشمیر، هندوستان
  ننگ برشاح خاعن.ملیون ها بار ننگ بررضاپخملوی.
  28
  1
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  یه بار ندا آقا سلطان رو علم میکنن، اون که تموم میشه میرن سراغ مهسا، اونم دیگه تموم شد الان تازه یاد نیکا افتادن. 30 هزار تا زن و بچه بیگناه توسط اسرائیل کشته شده بی بی سی یه برنامه براش نمی سازه، یه تحقیق براش انجام نمیده ولی برای نیکا چه سرو دستی میشکنه. عجب دنیایی هست. جالب اون کسانی هستن که دنبال این چرندیات راه میفتن
  38
  3
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  پاشو برو غزه براشون برنامه بساز خودت. اینجاست که شاعر میگه برادر عرزشی، غزه نری ….شی
  4
  19
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  ببین اوشگول جان ، این فرم کامنت گذاشتن ، یعنی فرار رو به خریت یا همون مقلطه ! در هر گوشه جهان ، هزاران جنایت اتفاق میوفته ، ما باید همه رو مثل جنایات رژیم نکبت و خونخوار اربابت مفعول یکدست ، زیر زره بین ببریم !!؟ مردم فلسطین چه ربطی به ندا و مهسا و نیکا ووو داره !؟ شما مزدوران بی حیا و بی شرف ، همتون یکمشت احمق بالفطره هستید ، که همه رو مثل خودتون احمق بحساب میارین !! یکروز این رو الم میکنن ، روز دیگه ، یکی دیگه رو ، یعنی چی !؟ یعنی اینکه این جنایات توسط رژیم منحوس و نکبت مفعول ک* ک* و حروم…ه اتفاق نیافتاده !؟ البته بحث کردن با حماقت پیشه هایی مثل تویی که ، مرغ همیشه براش یکپا داره ، تنها وقت تلف کردن هست ، چون منطق شماها ، منطق خود رو به خریت زدن هست و بهمین خاطر نون خریت تون رو میخورید و واسه اربابای عمامه بسر و سپاهی و امنیتی بی شرف و بی ناموس یه ننه هزار بابا ، اینطور دُم تکون میدید !!
  4
  18
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  باشه دفعه دیگه راجع به .....تو برنامه می‌سازیم که به زائران عرب..... ناراحت نباش
  2
  2
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  Momijii - توکیو، ژاپن
  عزیز جان منطق اینها یک تکه استخونی هست که رژیم نکبت جلوشون میندازه و عین سگ باهاشون رفتار میکنه این ها هم مثل سگی که از اربابشون یک تیکه دمبه می‌گیرند دم تکون میدن براش
  2
  4
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.