دیوید کامرون می‌گوید «تروریستی اعلام کردن سپاه» در راستای منافع بریتانیا نیست

 دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیارادیو فردا: دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت اعلام کرد که افزودن نام سپاه پاسداران به فهرست «سازمان‌های به تروریستی» به نفع این کشور نیست.

آقای کامرون در نشست یک کمیته پارلمان بریتانیا تاکید کرد که کشورش تاکنون گام‌های کافی برای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی برداشته است و «تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران» می‌تواند به قطع روابط دیپلماتیک با ایران منجر شود.

آمریکا و کشورهای غربی سپاه پاسداران را نیروی بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه می‌دانند و تعدادی از محافظه‌کاران در پارلمان بریتانیا از دولت این کشور خواسته‌اند تا سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام کند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسش نمایندگان گفت: «تمام کارهایی را که باید انجام دهیم این است که بر ایران فشار بیاوریم و مطمئن شویم جایی که آنها غیرقانونی عمل می‌کنند، می‌توانیم علیه آنها دست به اقدام بزنیم، چنین رویکردی در نظام تحریمی‌ ما در نظر گرفته شده است که می‌توانیم آن را تقویت کنیم.»

دیوید کامرون تصریح کرد: «ما سپاه را به طور کامل تحریم کرده‌ایم. وقتی از پلیس، سرویس‌های اطلاعاتی و دیگران می‌پرسم که آیا برای مقابله با اقدامات غیرقابل قبول این افراد، آیا چنین اقدام مضاعفی [ترویستی اعلام کردن سپاه] را ضروری می‌دانند؟ پاسخ آنها منفی است.»

وزیر خارجه بریتانیا در ادامه اضافه کرد:« به صراحت بگویم در مورد [ترویستی اعلام کردن سپاه]، یک نکته منفی وجود دارد و آن این است که این چنین اقدامی به روابط دیپلماتیک ما پایان می‌دهد، روابطی که همین حالا هم نسبتا محدود است.»

دیوید کامرون استدالال کرد که تداوم روابط دیپلماتیک بین دو کشور این امکان را فراهم می‌کند که او بتواند با مقامات ایران به طور مستقیم گفت‌وگو کند.

وزیر خارجه بریتانیا گفت: «وقتی موضوع تلاش برای جلوگیری از تشدید درگیری‌ها مطرح می‌شود، وقتی صحبت از ارسال پیامی مستقیم به ایرانی‌ها می‌شود، من ترجیح می‌دهم خودم با آنها گفت‌وگو کنم، نمی‌خواهم به همتای فرانسوی‌ام تلفن بزنم و بگویم، آیا می‌توانید به ایرانیان این پیام را ارسال کنید؟»

دیوید کامرون تاکید کرد: «من فکر می‌کنم که این در راستای منافع بریتانیا نیست، این رویکرد ما را تقویت نمی‌کند، بلکه از بسیاری جهات آن را تضعیف می‌کند.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که کمی پس از انقلاب در سال ۱۳۵۸ تاسیس شد، علاوه بر سرکوب و کشتار معترضان در داخل ایران، به سازماندهی و انجام «ترورها، حملات و سایر اقدامات تجاوزکارانه» در سراسر جهان متهم شده است.

ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۹ و در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سپاه پاسداران را فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» این کشور قرار داد/
+9
رأی دهید
-115

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  danyou - تل آویو، اسرائیل

  وجود شاه هم در سال ۵۷ به منفعت دولت بریتانیا نبود. یعنی به این دولت بریتانیا پول بده و منفعت بده ملکه و شاه رو هم در اختیارت میذارن که بخوابی باهاشون . فقط منفعت بریتانیا تامین بشه همه چی حله.
  4
  103
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Lovegod - لندن، انگلستان

  معلومه که در راستای منافع شما نیست،،،،چون شماها فقط به فکر منفعت خودتون هستید ،،،،و این آخوندهای کفتار صفت، جاسوسان و مزدوران شما برای شکنجه و تجاوز و قتل هستند
  2
  97
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  نمیدونم چرا یاد قهوه و مادر عزیز این إنگلیسی ها میوفتم
  3
  89
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  چون آخوندها دست پرورده انگلیس میباشند و کارد دسته اش را نمی‌برد. آقای کامرون مار در آستین پرورش می‌دهی . بالاخره ج.ا برج های دوقلوی انگلیس را خواهد زد .
  3
  53
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  بیخود نیست که لقبش روباه یا استعمار پیره !!
  2
  49
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  انگلیسی ها همیشه میگن ما منافع مشترک داریم ما دوست مشترک نداریم. یعنی تا منافع ما تأمین بشه ما باهاتون هستیم در غیر اینصورت خداحافظی....
  1
  24
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  حداق رو راست اعلام کردی که خبیلی هروومزاده اید و یکی از بزرگترین حامیان تروریست و جنگ در منطقه هستید. فقط بگو ببینیم سپاه چقدر پول تو انگلیس داره
  1
  21
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  اخه فقط انگلیس نیست، وقتی روی اسکناس کانادا و استرالیا عکس اون پیرسگ هست یعنی هرچی پول اینها توی کانادا و استرالیا دارن هم جزو "منافع مشترک" حساب میشه
  1
  15
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.