آغاز تحقیقات قضایی درباره ارتباط مدیران یک پالایشگاه لهستانی با حزب‌الله لبنان

رادیو فردا: گزارش‌ها حاکی از آن است که مدیر سابق یک پالایشگاه نفت در لهستان مظنون به ارتباط با گروه حزب‌الله لبنان است و مقام‌های قضایی مشغول تحقیق درباره این اتهام هستند.

دادستان کل لهستان روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت اعلام کرد که تحقیقاتی در مورد واحد سوئیسی پالایشگاه نفت اورلن، از جمله ادعاهای مطرح شده درباره ارتباط بین مدیرعامل سابق آن و «سازمان‌های تروریستی» آغاز شده است.

وبسایت لهستانی Onet گزارش داده است که واحد امنیت داخلی پالایشگاه لهستانی اورلن به مدیرعامل پیشین «اورلن تریدینگ سوئیس»، که سامر. اِی معرفی شده، مظنون است که با گروه حزب الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است، ارتباط دارد.

به گزارش رویترز، مدیرعامل پیشین «اورلن تریدینگ سوئیس»، از واحدهای پالایشگاه لهستانی اورلن، به دلیل حفظ قوانین حریم خصوصی لهستان به این نام شناخته می‌شود.

سامر. ای در مصاحبه‌ای با رادیو خصوصی لهستان، RMF، هرگونه ارتباط با حزب‌الله را تکذیب کرده است.

او گفته: «من بارها به لهستان آمده‌ام، شهروند لهستان هستم، پاسپورت لهستانی دارم. مقامات فعلی با من مانند یک شهروند درجه دو رفتار می‌کنند.»

دونالد تاسک، نخست‌وزیر لهستان، روز دوشنبه اعلام کرد که برای بحث در مورد ارتباطات احتمالی بین «دانیل اوبایتک»، مدیرعامل سابق پالایشگاه لهستانی اورلن و گروه حزب‌الله با دادستان کل و هماهنگ‌کننده‌ سرویس‌های مخفی کشور در تماس بوده‌ است.

آقای اوبایتک اما در پلتفرم شبکه اجتماعی X پاسخ داد که دونالد تاسک «به دنبال افشای رسوایی‌هایی است که وجود ندارد».

دولت لهستان مدتی‌ است فشارها بر شرکت «اورلن» را افزایش داده و دونالد تاسک، پیش از این، احتمال وقوع تخلفاتی را در شعبه سوئیسی این شرکت مطرح کرده بود.

او گفته بود که این شرکت می‌تواند به دلیل این تخلفات با «مشکلات بسیاری جدی» مواجه شود.

اواخر فروردین ۱۴۰۳ لهستان اعلام کرده بود که در حال بررسی این موضوع است که آیا «اورلن تریدینگ سوئیس»، تحریم‌های واردات نفت از روسیه یا ایران را نقض کرده است یا خیر
+8
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.