گزارش روزنامه «بیلد» از «شرکت‌های صوری ملایان در آلمان»

ابراهیم رئیسی و عباس علی‌آبادی وزیر «صمت»کیهان لندن: روی صندوق پست شرکت «مپنایوروپ» با مسئولیت محدود در دوسلدورف نام وزیر صنعت، معادن و تجارت (صمت) جمهوری اسلامی عباس علی‌آبادی دیده می‌شود. گزارشگران روزنامه آلمانی «بیلد» در گزارشی که یکشنبه ۲۸ آوریل منتشر شده به شرکت‌های صوری و کاذب رژیم جمهوری اسلامی در آلمان پرداخته‌اند.

این روزنامه می‌نویسد، ملایان در ایران برای ساختن بمب اتمی تلاش می‌کنند، می‌خواهند اسرائیل را نابود کنند و با اینهمه معاملات میلیونی در آلمان انجام می‌دهند. یکی از شرکت‌های صنعتی مشکوک آنها بر اساس تحقیقات «بیلد» یک شعبه نامرئی در دوسلدورف دارد.

در یک مجموعه‌ی اداری بین ایستگاه مرکزی راه آهن و شهرکهنه‌ی دوسلدورف شرکت «مپنا‌یوروپ» با مسئولیت محدود مستقر است با یک ورودی ساده و پله‌های تاریک. اصلا جایی نیست که بتوان وجود یک شرکت هدایت شده‌ی دولتی را حدس زد. تنها یک اسم روی صندوق پست پر از خط و خراش نشان می‌دهد که چه کسی در اینجا مشغول است: «عباس علی‌آبادی»- وزیر صنعت، معدن و تجارت [رژیم] ایران، افسر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرد مورد اعتماد ملایان. وی در سال ۲۰۲۳ به عنوان وزیر «صمت» مشغول به کار شد اما تا پیش از آن او یکی از مدیران شرکت «مپنا» در دوسلدورف بود.

علی‌آبادی سال‌ها مدیر این شرکت مستقر در دوسلدورف بود و چند ماه پس از آنکه در ایران به وزارت رسید، بر اساس مدارک ثبت تجاری، مسئولیت خود را در این شرکت واگذار کرد ولی در پشت صحنه همچنان فعال است. شرکت یادشده به شرکت مادر «مپنا»، یکی از ستون‌های اصلی اقتصاد ایران، در تهران تعلق دارد. «مپنا» نیروگاه و تأسیسات استخراج نفت تولید می‌کند و ۱۵هزار تن در آن به کار مشغولند و در سال دو میلیارد فروش دارد و به بنیاد مذهبی آستان قدس رضوی وابسته است. بنیادی که تحت نظارت و کنترل علی خامنه‌ای ۸۵ ساله قرار دارد.
کارشناسان درباره این شرکت در دوسلدورف هشدار می‌دهند
کارشناسان مسائل ایران مانند امانوئل اتولنگی کارشناس علوم سیاسی درباره شرکت «مپنا» در دوسلدورف هشدار می‌دهند. وی چند سال پیش  در یک جلسه استماع در مجلس نمایندگان آمریکا در همین ارتباط چنین توضیح داده بود: این شرکت تحریم‌های اقتصادی علیه [رژیم] ایران را دور می‌زند و به انجام معاملات مشکوک در دوبی، ترکیه و چین مشغول است.

دولت بریتانیا حتا ظن بسیار شدیدتری نسبت به «شرکت مپنا» دارد و شرکت «مپنایوروپ» را در لیست شرکت‌های بین‌المللی قرار داده که به تولید و یا تهیه سلاح‌های کشتار همگانی مشکوک‌اند.

بر اساس نظر کارشناسان، بیش از همه در دوسلدورف و هامبورگ شبکه‌های شرکتی وجود دارند که رژیم ایران از طریق آنها تلاش می‌کند تحریم‌ها را دور بزند. نقش شبکه «مپنا» به دلیل افراد شاخص نیز برجسته می‌شود: در کنار نام علی‌آبادی وزیر صمت، اسم افشین رضایی نیز روی صندوق پست دیده می‌شود. وی که شرکت مپنا را در دوبی مدیریت می‌کند، سال‌ها پیش در آمریکا به دلیل نقض قوانین ضد ترور به شش ماه حبس محکوم شد.

علاوه بر اینها، طهماسب مظاهری رئیس سابق بانک مرکزی ایران نیز در «مپنا یوروپ» اشتغال داشته است. او حتا در سال ۲۰۱۸ معاملاتی در دوسلدورف انجام داد. ده سال پیش مظاهری در آلمان به تیترهای خبری راه یافت چرا که در فرودگاه دوسلدورف با یک چک ۵۴ میلیون یورویی گیر افتاد.

گزارشگر «بیلد» با مراجعه به این شرکت در دوسلدورف این مسائل را با آن مطرح کرد. خانم ث. حدود ۵۰ سال سن با موهای بلوند که بالای سرش جمع کرده بود در را باز کرد. او حجاب نداشت. در دوسلدورف ملایان تظاهر می‌کنند که باز هستند.
مدیر شرکت درباره معاملاتش سکوت می‌کند
خانم منشی در حال بررسی حساب‌ها بود و فهرستی از حساب‌های بانکی روی میزش دیده می‌شد: هیپوفرآینس بانک، فولکس‌بانک در شامبورگ و بانک هندی هیندوجا. هومن آ. مدیر شرکت ملایان (۶۷ ساله) از اینکه از دفترش بیرون بیاید امتناع می‌کند و فقط پیام می‌فرستد که «علاقه‌ای به گفتگو ندارد.»

بر اساس عکسی که روزنامه «بیلد» منتشر کرده، گزارشگر تلاش می‌کند در خانه‌ی هومن آ. با وی صحبت کند اما او با پیژامه و زیرپیراهن و پابرهنه از پشت در که کمی آن را باز کرده، از هر صحبتی خودداری می‌کند.

بر اساس تحقیقات «بیلد»، «مپنایوروپ» با یک شرکت حمل و نقل بین‌المللی در ایالت نوردراین وستفالن در غرب آلمان همکاری می‌کند. عجیب اینجاست که این شرکت گاهی با تأسیسات صنعتی تجارت می‌کند و گاهی با مواد غذایی یخ‌زده! اطلاعات دقیقی درباره معاملات این شرکت وجود ندارد. «مپنا یوروپ» مستقر در دوسلدورف حتا یک وبسایت هم ندارد. اداره کنترل صادرات آلمان (بافا) و اداره گمرگ این کشور نخواستند به پرسش‌های مربوطه در این زمینه پاسخ بگویند.
مپنا ترور علیه اسرائیل را تأمین مالی می‌کند
«بیلد» در پایان گزارش خود به «شورای ملی مقاومت» [سازمان مجاهدین] اشاره کرده و می‌نویسد که جواد دبیران (۶۲ ساله) در برلین به این روزنامه می‌گوید: «شرکت مپنا در دوسلدورف منافع اقتصادی رژیم ملایان را در آلمان نمایندگی می‌کند. شرکت مادر آن در تهران شدیدا به بنیاد آستان قدس رضوی وابسته است که بیش از همه تروریسم حزب‌الله را در لبنان تأمین مالی می‌کند.»
+25
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.