ساکنان شمال اسرائیل برای «جنگ تمام‌عیار» احتمالی با حزب‌الله آماده می‌شوند

یورونیوز: رویترز در گزارشی به آمادگی ارتش و نیز ساکنان شمال اسرائیل برای یک جنگ تمام‌عیار احتمالی با حزب‌الله لبنان اشاره کرده که مقامات اسرائیلی مدت‌ها است نسبت به آن هشدار می‌دهند.

در ابتدای این گزارش به یک سرباز سابق اسرائیلی به نام الی هارل اشاره شده که در گفتگو با رویترز اعلام کرده حاضر پس از بیست سال بار دیگر لباس نظامی به تن کند و به مقابله با شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در جنوب ایران برود.

الی هارل سال ۲۰۰۶ در حالی که ۳۰ سال داشت برای نبرد با نیروهای حزب الله در یک جنگ یک ماهه خونین و تقریباً بی نتیجه به لبنان فرستاده شد.

او می‌گوید اگر گلوله باران در امتداد مرز شمالی اسرائیل به جنگی تمام عیار با قدرتمندترین حامی منطقه‌ای ایران تبدیل شود، آماده است که در سن ۵۰ سالگی برای جنگ با گروه دوباره به ارتش بپیوندد.

به گفته این سرباز قدیمی اسرائیل، نظامیان کشورش این بار اما با چالش برانگیزترین شرایط جنگی که می‌توان تصورش را کرد، مواجه خواهند شد.

او به رویترز گفت: «همه جا تله‌های انفجاری وجود دارد؛ افراد از تونل‌ها بیرون می‌آیند و شما باید دائماً آماده و هشیار باش باشید وگرنه کشته خواهید شد.»

هارل در حیفا، سومین شهر بزرگ اسرائیل زندگی می کند، جایی که در تیررس تسلیحات نیروهای حزب‌الله قرار دارد.

شهردار حیفا به تازگی از ساکنان خواسته است به دلیل خطر فزاینده جنگ همه جانبه، غذا و دارو در منازل خود ذخیره کنند.

اسرائیل و حزب‌الله طی شش ماه گذشته به موازات جنگ غزه به شدت درگیر حملات و تبادل آتش سنگین توپخانه‌ای، هوایی و موشکی متقابل بوده‌اند؛ این درگیری‌های روزانه با توجه به پتانسیل تشدید و گسترده‌تر شدن آن، نگرانی‌ها نسبت به فراگیر شدن بحران و دامن زدن به یک مناقشه منطقه‌ای را افزایش داده است.

در گزارش رویترز آمده است که حزب‌الله از سال ۲۰۰۶ به این سو دست به تقویت بنیه نظامی خود زده و زرادخانه بسیار خوبی را جمع آوری کرده است.

بنا به این گزارش، حزب‌الله نیز همانند شاخه مسلح حماس، که در غزه با اسرائیل می‌جنگد، شبکه‌ای از تونل‌ها را برای جابجایی جنگجویان و سلاح‌ها در مناطق مرزی تحت کنترل خود حفر کرده است.

رویترز می‌افزاید که شبه‌نظامان حزب‌الله از حدود یک دهه‌ گذشته توسط نیروهای ارتش سوریه تحت رهبری بشار اسد آموزش می‌بینند.

حزب‌الله با هدف دور کردن نیروهای اسرائیلی از غزه و کاهش توان این نیروها در حمله به مواضع حماس، محدوده‌ای مشخص از مناطق شمال اسرائیل را هدف قرار داده است.

مقامات نظامی اسرائیل پیش‌تر بدون ارائه جزئیات بیشتر گفته‌اند که نیروهای ارتش آماده عقب راندن حزب‌الله از مناطق مرزی است.
جابجایی تانک‌های اسرائیلی در مناطق نزدیک به مرز لبنان«تبعید در سرزمین خود»
حدود ۶۰ هزار نفر در نخستین موج تخلیه گسترده شمال اسرائیل پس از حملات هفت اکتبر حماس، مجبور به ترک خانه‌های خود شده و همچنان نمی‌توانند در کمال امنیت به آنجا بازگردند.

این موضوع باعث افزایش درخواست‌ها و فشارها به ویژه از سوی جریان‌های تندرو در داخل اسرائیل برای اقدام نظامی قاطعانه‌تر علیه حزب‌الله شده‌است.

به گزارش رویترز، در آن سوی مرز نیز حدود ۹۰ هزار نفر از ساکنان جنوب لبنان در پی حملات هوایی و توپخانه‌ای ارتش اسرائیل آواره شده‌اند.

ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی سابق اسرائیل می‌گوید که تل‌آویو باید طی چند ماه آینده، تاریخی مشخص را برای آغاز بازگشت غیرنظامیان آواره اسرائیلی به خانه‌هایشان تعیین کند تا بدین ترتیب عملاً حزب‌الله را برای کاهش حملات و در غیر این صورت مواجه شدن به یک جنگ تمام‌عیار تحت فشار قرار دهد.

وی در همین راستا افزود: «اسرائیلی‌ها نمی‌توانند در ماندن در تبعید در کشور خودشان ادامه دهند؛ این امر غیرممکن است.»

مشاور امنیت ملی سابق اسرائیل سپس تاکید کرد: «این وظیفه ارتش اسرائیل است که از غیرنظامیان دفاع کند؛ این همان کاری است که ما در ۷ اکتبر نتوانستیم انجام دهیم.»

این در حالیست که به گزارش رویترز، حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان ماه فوریه در جریان یک سخنرانی گفته بود که ساکنان شمال اسرائیل هرگز دیگر به خانه‌های خود باز نخواهند گشت.

ارتش اسرائیل به تازگی اعلام کرده است که گام دیگری را با محوریت «پشتیبانی و تامین نیرو» برای تدارک و آمادگی جهت رویارویی با یک جنگ تمام‌عیار احتمالی با حزب‌الله برداشته که به طور ویژه به بسیج گسترده نیروهای ذخیره اختصاص دارد.

درگیری و جنگ تمام‌عیار میان اسرائیل و حزب‌الله احتمالاً منجر به ویرانی و خساراتی گسترده همراه با تلفات زیاد در هر دو کشور خواهد شد.

در گزارش رویترز آمده است که جنگ میان دو کشور در سال ۲۰۰۶ به کشته دست کم ۱۲۰۰ نفر در لبنان و ۱۵۸ نفر در اسرائیل منجر شد.
+32
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Azadi@Iran - برمینگام ، انگلستان
  ریشه کن کردن حزب الله آغاز پایان رژیم جنایتکار ولایت فقیه خواهد بود. به نظرم اسرائیل منتظر تعیین تکلیف حماس قبل از حمله به لبنان است. امیدوارم بایدن و شرکا این بار خرس الله و اربابش را نجات ندهند
  3
  18
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان
  ۱-حماس ۲-حزب الله ۳-جمهوری اسلامی. شک نکنید. اعلام ۲۰۲۸ برای سرنگونی رژیم بی دلیل نیست.
  2
  15
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.