با موافقت رهبر ایران حکم اعدام بابک زنجانی نقض و به ۲۰ سال حبس تبدیل شد

 حکم اعدام بابک زنجانی در حالی نقض شده است که مقام‌های قوه قضائیه اظهارات ضدونقیضی در مورد سرنوشت او بیان کرده بودندرادیو فردا: اصغر جهانگیر، سخنگوی قوه قضائیه، اعلام کرد حکم اعدام بابک زنجانی، متهم فساد اقتصادی، «نقض» و با موافقت رهبر جمهوری اسلامی ایران به ۲۰ سال حبس تبدیل شده است.

بابک زنجانی دی‌ماه ۱۳۹۲ با شکایت وزارت نفت بازداشت شد و به «فساد فی‌الارض»، «اخلال در نظام اقتصادی کشور»، «کلاهبرداری گسترده از شرکت ملی نفت» و «پولشویی دو میلیارد یورویی» متهم و حکم اعدام او در سال ۱۳۹۵ در دیوان عالی کشور تأیید شد.

سخنگوی جدید قوه قضائیه روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت در یک نشست خبری گفت با توجه به «همکاری این متهم»، اموال او در خارج از کشور «شناسایی» و «با اعزام کارشناسان مربوطه صحت این اموال تایید شد».

به گفته آقای جهانگیر، «پس از بازگشت اموال به کشور و با گزارش مقامات ذی‌صلاح در مورد استرداد اموال، «درخواست عفو بابک زنجانی توسط دادگستری مطرح شد» که پس از «تایید» غلامحسین اژه‌ای رئیس قوه قضائیه و «موافقت رهبری، حکم اعدام نقض و تبدیل به ۲۰ سال حبس شد».

هنوز مشخص نیست که حکم ۲۰ سال زندان آقای زنجانی با احتساب دوران حبس او لحاظ شده است یا نه.

بابک زنجانی متهم شده بود که «یک میلیون بشکه نفت» را از شرکت نفت ایران تحویل گرفته و از مبلغ دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو که موظف بوده پرداخت کند، ۱۶۰ میلیون یورو پرداخت کرده و «مابقی را صرف امور شخصی کرده‌ است».

آقای اژه‌ای ۳۰ بهمن پارسال در مورد پرونده جنجالی این محکوم اظهارنظر کرده و گفته بود که «اموال بابک زنجانی در خارج از کشور شناسایی و به تهران منتقل شده و بنا بر کارشناسی‌های اولیه صورت‌گرفته، این اموال، کفافِ بدهی‌ها و خسارت‌های او خواهد بود».

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی رقم اموال و دارایی‌های بابک زنجانی را اعلام نکرد اما مدعی شد که «اگر اموال بازگشته قبلی او را هم اضافه کنیم، اضافه می‌آید».

برخی فعالان رسانه‌ای در شبکه ایکس (توئیتر سابق) نوشتند که این اموال شامل خودروهای سنگین و هواپیما بوده و ایرلاین قشم‌ایر هم به شرکت ملی نفت واگذار شده است، که این موضوع هنوز قابل تأیید نیست.

بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت پیش از این حدود هشت هزار میلیارد تومان اعلام شده بود اما مقامات وزارت نفت معتقدند که ضرر و زیان ناشی از این بدهی نیز باید پرداخت شود.

حکم اعدام بابک زنجانی در حالی نقض شده است که مقام‌های قوه قضائیه جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته اظهارات ضدونقیضی در مورد سرنوشت او پس از بازگرداندن اموالش بیان کرده بودند.

در حالی که هادی صادقی، معاون وقت فرهنگی قوه قضائیه، آذر ۱۳۹۷ گفته بود بابک زنجانی پس از بازگرداندن بدهی خود اعدام خواهد شد، احمد مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی کشور، ۲۵ تیر ۱۴۰۰ اعلام کرد که اگر این متهم همکاری کند و اموال را برگرداند، احتمال دارد «مورد عفو و تخفیف قرار گیرد».

بابک زنجانی همراه با نهادهایی چون نیروی انتظامی در اواخر دهه ۱۳۸۰ و در دولت محمود احمدی‌نژاد به قصد دور زدن تحریم‌های بین‌المللی، عهده‌دار بازاریابی و فروش بخشی از نفت ایران شدند. با این حال، او و شماری از فرماندهان نیروی انتظامی بعداً به اتهام فساد اقتصادی و کلاهبرداری از وزارت نفت بازداشت شدند.

زنجانی پیش از این در واکنش‌ به اتهامات مطرح‌شده گفته بود که او یک «بسیجی اقتصادی» است و فعالیت‌هایش در راستای دور زدن تحریم‌ها و کمک به کشور بوده است.

قوه قضائیه در سال‌های گذشته برخی از همکاران بابک زنجانی را نیز محکوم کرده بود. علیرضا زیباحالت منفرد، که از او به عنوان «دست راست» آقای زنجانی نام برده می‌شد، در آبان ۱۳۹۸ به ۲۰ سال حبس و پرداخت ۱.۲ میلیارد یورو محکوم شد.
+2
رأی دهید
-58

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  انسان باش - لندن، انگلستان

  بلی تو جمهوری اسلامی میشه با پول رهبر و هم خرید، با این قانون مصخره که رهخر تو همه چی انگشت میکنه
  1
  38
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Humpy - سیدنی، استرالیا

  ۲۰ سال حبسش هم دوروز دیگه عف رهبری میخوره, به رهبر که فحش نداده که فقط دزدی کرده
  0
  41
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  قورپه - بروکسل، بلژیک

  پس سرانجام پول هایی که خورد چی شد مگر چقدر از بدهی که یک دهم آن را اعلام کردند را به رهبری و مجتبی خامنه ای و بقیه بازپرس ها و سپاه داد که به این راحتی زیر سیبیلی رد کردند عجب مملکت گل و بلبلی داریم هرکس به هر اندازه که دلش بخواهد میخورد و میچاپد و با سیر کردن شکم سپاه و مجتبی قصر درمیرود اما باید مثل زنجانی زرنگ باشی و در به اصطلاح دادگاه حرفی و نامی از سپاه و مجتبی به زبان نیاوری اگر حتی تهدید کنی که نامشان را افشا کنی مانند مه آفرید اعدام خواهی شد
  0
  30
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  زمانبندی این کارها برنامه زیزی شده است که اون حس حقارت خامنه ای و حس تنفرش نسبت به إیرانی رو نشون بدن. از یکطرف توماج که کاری نکرده رو حکم إعدام میزنن، بعد وقتی با عکس العمل مردم مواجه میشن حکم این بچه مذلف رو تخفیف میدن. عین جریان ایت الله ک ص. دزدی اش بر ملا میشه، هفته بعد میذارش نماز جمعه.
  0
  19
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  فساد حکومتی و حاکم فاسد پرور. ولایت شیطان
  0
  19
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  مقام معظم گاو
  0
  7
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SORENA 1RANI - لندن، انگلستان
  در کشوریکه رهبرش و دولت مردهاش مافیاست از این بیشتر انتظاری نیست. حالا به جای بابک زنجانی پسرهای شمخانی ثروت ایران رو بالا می‌کشند
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.