۳۰ دقیقه آویزان از طناب دار؛ اطلاعات جدید از پرونده مجیدرضا رهنورد

ایران اینترنشنال: بر اساس اطلاعات جدیدی که از پرونده مجیدرضا رهنورد، یکی از اعدام‌شدگان خیزش انقلابی سال ۱۴۰۱، به ایران‌اینترنشنال رسیده مقام‌های قضایی و امنیتی مشهد از شاکیان ابتدایی پرونده او برای اجرای مجازات اعدام، نظری نخواسته بودند.

مجیدرضا رهنورد، سحرگاه روز دوشنبه ۲۱ آذر سال گذشته در مشهد به دار آویخته شد. او ۲۳ روز پس از بازداشت، با حکم قاضی هادی منصوری در دادگاه انقلاب مشهد، به اتهام محاربه اعدام شد. مجیدرضا ۲۳ سال داشت.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی رهنورد را متهم کرد که در جریان خیزش انقلابی مردم، در روز ۲۶ آبان ۱۴۰۱، دو بسیجی را در مشهد به قتل رسانده است.

اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشال نشان می‌دهد که هم روند قضایی رسیدگی به پرونده رهنورد مخدوش بوده و هم او از همان لحظه بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. همچنین این پرونده محکومان دیگری نیز داشته که تاکنون نامی از آن‌ها برده نشده بود.

یک منبع مطلع نزدیک به قوه قضاییه که در شهر مشهد زندگی می‌کند، به ایران اینترنشنال گفت: «درگیری رخ داده در روز ۲۶ آبان در خیابان حرعاملی مشهد، منجر به کشته شدن دو نیروی بسیجی و زخمی شدن چهار نفر دیگر شد اما این درگیری از سوی نیروهای لباس شخصی آغاز شده بود.»

این منبع افزود: «زخمی‌های این اتفاق خودشان از مجیدرضا شکایت نکردند. مقام‌های امنیتی و انتظامی به بیمارستان رفتند و شکایت‌نامه علیه او را تهیه و تنظیم کرده و صرفا به امضای این افراد رساندند.»

این منبع در خصوص جزییات اتفاقات آن روز به ایران اینترنشنال گفت در پی فراخوان اعتصاب سه روزه مغازه‌داران در سراسر ایران در روزهای ۲۴ تا ۲۶ آبان، نیروهای بسیج و سپاه به محدوده زندگی مجیدرضا در خیابان حرعاملی مشهد گسیل شدند تا مردم و مغازه‌داران را وادار کنند از اعتصاب دست بکشند. «اینجا نقطه آغاز درگیری بود. درگیری با مجیدرضا از سوی نیروهای لباس شخصی آغاز شد و او شروع کننده نبود.»

پیش‌تر نیز گزارش‌هایی از فحاشی ماموران لباس شخصی در همان روز ۲۶ آبان به خانواده مجیدرضا رهنورد منتشر شده بود. برخی روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر پس از اجرای حکم اعدام او اعلام کرده بودند که از شاهدان عینی گزارش‌هایی مبنی بر فحاشی ماموران لباس شخصی به خانواده مجیدرضا رهنورد به عنوان دلیل آغاز درگیری دریافت کرده‌اند.
همچنین روز ۲۲ آذرسال ۱۴۰۱ تصاویری از حمله ماموران لباس شخصی و بسیجی به منزل او و شعارنویسی بر دیوارهای خانه محل سکونت خانواده مجیدرضا رهنورد منتشر شد.

در جریان خیزش انقلابی، ویدیوهایی از فحاشی ماموران لباس شخصی به مردم در مناطقی مانند شهرک اکباتان و مجتمع‌های جنب دریاچه خلیج فارس تهران منتشر شده بود. بسیاری معتقد بودند که این نوع فحاشی و فریاد کشیدن از سوی ماموران حکومتی، برای ترساندن مردم و ایجاد رعب در فضای عمومی بوده است.

ایران اینترنشنال همچنین براساس مدارک قضایی که به دست آورده و اظهارات این منبع آگاه، دریافته که رهنورد روز ۲۸ آبان همان سال در حوالی سمنان و در یک اتوبوس مسافربری بازداشت شده است. ماموران او را در همان لحظه بازداشت به شدت ضرب و شتم کردند و دست او را در همان لحظه بازداشت شکستند.
انتشار ویدیوی اعترافات اجباری مجیدرضا رهنورد در رسانه‌های حکومتی در حالی که دستش شکسته بود و در گچ قرار داشت، باعث شد روند اخذ اعترافات اجباری و فشار و شکنجه در زندان‌های ایران بار دیگر مورد توجه قرار گرفته و انتقادات بسیاری برانگیزد.

یک منبع نزدیک به یکی از شکات پرونده مجیدرضا رهنورد به ایران‌اینترنشنال گفت: «از شاکیان پرونده سوال نشده بود که آیا رضایت می‌دهند یا خیر.»

همچنین بنابر اسنادی که به دست ایران اینترنشنال رسیده اما به جهت رعایت نکات امنیتی، قابل انتشار نیست، یکی از مجروحان این درگیری صرفا طلب دیه بابت ضرب و جرح داشته که در نهایت نیز به او مبلغی از سوی حکومت پرداخت نشده است.

دانیال رضازاده و حسین زینال‌زاده، دو نیروی لباس شخصی بودند که در درگیری روز ۲۶ آبان در مشهد کشته شدند و بعدتر، جمهوری اسلامی آنان را «شهید امنیت» خواند و مجیدرضا رهنورد قاتل آن‌ها معرفی شد.

اسناد رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که از ناحیه بودجه عمومی کشور، به خانواده آنان مبالغی تحت عنوان دیه پرداخت شد و آنان از امکانات و تسهیلات بنیاد شهید بهره‌مند شدند.

منبع ایران‌اینترنشنال که به یکی از شاکیان پرونده رهنورد نزدیک است، در خصوص نحوه اجرای حکم اعدام او گفت: «ابتدا گفتند که حکم را در ملاء عام اجرا می‌کنند اما بعدتر تمام خیابان‌های منتهی به بلوار امام رضای مشهد را مسدود کردند و حکم در آن منطقه اجرا شد. اجرای حکم اعدام را شب قبل، از طریق تجهیزات بی‌سیم و اس‌ام‌اس‌های یکطرفه به تعدادی از نیروهای بسیج و سپاه اطلاع دادند. اجرای حکم در فضایی به شدت امنیتی و با حضور مقام‌های انتظامی، سپاه و بسیج انجام شد.»

این فرد اضافه کرد که «حدود ۳۰ دقیقه پیکر بی‌جان مجیدرضا را روی چوبه دار نگه داشتند و زمانی که بدن او را پایین آوردند، هوا کاملا روشن شده بود.»
همچنین بر اساس اطلاعات دریافتی، خانواده مجیدرضا در لحظه اعدام حضور نداشتند و حتی مادر یکی از مقتولان پرونده می‌گفته: «ما راضی به اجرای حکم نیستیم اما به هر روی حکم را اجرا کردند.»

منبع ایران اینترنشنال گفت که بعد از اجرای حکم اعدام، پیکر رهنورد را دفن کردند و بعد به خانواده او محل دفن را اطلاع دادند.

ویدیویی که به ایران اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد چند روز پس از اجرای حکم اعدام رهنورد، در مراسمی از مقام‌های امنیتی، سپاه و بسیج مشهد به دلیل «تامین امنیت این شهر در جریان اعتراضات» تقدیر شده است.

پرونده مجیدرضا رهنورد متهان دیگری نیز داشته که تاکنون نامی از آن‌ها به میان نیامده است. اسناد دادگاه نشان می‌دهد که شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو مشهد، علیرضا ملکی، تبعه کشور افغانستان و دانیال لطیفیان را به اتهام «مساعدت در خلاصی دادن مجیدرضا رهنورد» هر کدام به یکسال حبس محکوم شدند که این مدت به مدت دو سال به حالت تعلیق درآمده است. منظور مقام قضایی از «خلاصی دادن»، کمک به فرار کردن مجیدرضا از شهر مشهد بوده است.

در این دادگاه که در روز ۱۸ دی ۱۴۰۲ برگزار شده، عنوان شده علیرضا ملکی «یک گوشی تلفن همراه و به اضافه سیم کارت» به مجیدرضا رهنورد داده و دانیال لطیفیان، «لباس و وجه نقد به مجیدرضا داده و او در منزل این متهم صورت خود را اصلاح کرده است.»
+144
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  مفعول بی ناموس و کارگزارای بیشرف و حروم…ه ات داشته باشین که تا کاملاً بدن و چهره کریهتون تبدیل به اسکلت بشه با طناب دار آویزون باقی می مونین ! هزار پدران و ک. ک. ضد بشر !!
  2
  96
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Butler - سیدنی، استرالیا

  سبعیت، وحشیگری، و سنگدلی سران و اعوان ج.ا. حد و مرزی ندارد. البته این موجودات از اول هم رفتارشان با غیرخودیها، «کافران»، و «مرتدها» با بیرحمی و سبعیت همراه بوده و تا امروز نیز ادامه داشته است. کینه آخوندی حد و مرزی نمشناسد و حتی از کینه فیلی هم بدتر است. به انواع مختلف انتقام میگیرند و به بدترین و فجیعترین وجهی مخالفین خود را از میان برمیدارند، حتی پس از مرگ هم دست از سر آنها بر نمیدارند
  1
  86
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  سهراب هیچستانی - لاهه، هلند

  . مجیدرضا رهنورد قهرمان ملی ایران روبروی جلادان جمهوری اسلامی گفت:. :؛ «بر مزارم نماز و قرآن نخوانید؛ شادی کنید/. بابک خرمدین در بارگاه خلیفه وقتی او را به غل و زنجیر کشیدند:. معتصم گفت: «ای سگ! این چه عمل است؟» بابک گفت: «در این حکمتی است. شما هر دو دست و پای من بخواهید برید و گونه روی مردم از خون سرخ باشد، خون از روی برود زرد باشد. من، روی خویش از خون سرخ کرده ام، تا چون خون از تنم بیرون شود، نگوئید که رویم از بیم زرد شد
  1
  75
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ginger - چگو، اسپانیا

  قاتل های زنجیره‌ای شاغل در رژیم اسلامی از آن بی پدر و مادر آخوندهای اجنبی زاده گرفته تا الاغ های افغانی و پاکستانی و لبنانی و عراقی و هندی و چینی و روسی و....کثافت های جاسوس در ایران که مشغول کشتن مردم ایران در مدت ۱۴۴۵سال هستید بدانید در روز انقلاب ملی مردم ایران خون شما قاتل ها بر روی زمین جاری خواهد شد اسامی تمام شما ها در اینترنت است ارتش ملی مردمی انقلاب مردم ایران بر علیه اشغال گران رژیم اسلامی حساب شما جلاد ها را خواهد رسید که خداوند جزای ظالم ها را در این جهان بدست حق جویان خواهد داد مثل گرگ در موقع جزا بدست مردم ایران زوزه خواهید کشید و نه بالای دار بلکه در خیابان ها به مجازات شدید خواهید رسید
  2
  43
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  ما دو تا جمهوری اسلامی داریم. یکی‌ در ایران و دیگری اپوزیسیون ۵۷ اتی در خارج. شاید بگید دوباره این شروع کرد با ۵۷ اتی. چه ربط دارد ؟ برای بازسازی آینده باید گذاشته را هم شناخت. از کجا به کجا رسیدیم؟ شاید اگر همه ما یک شناخت از قجار داشتیم هرگز به چنین فاجعه تاریخی دچار نمی‌‌شدیم. چیزی است که قجار بر سر ما آوردند. در هیچ کجا دنیا شما چنین گنوزید نمی‌‌بیند. حالا ربط این جوان. پرچم شیری شیر و خورشید را بر دستش تتو کرده بود. اول با چکش دستش را لورده کردند بعد اعدام. با تاتو دو روز بعد از اعدام و تماس او با طرفدران سامانه پادشاهی و ملی‌ خواهان بیرون آمد. در روز دوم سایت‌ها مجاهد، چیریک . توده. تجزیه طلبان کرد. عکس او را از سایت خود پاک کردند. مجاهدین حتا در یکی‌ از سایت‌ها معروف مدعی شدند. اعدام ایشون قبول نیست .سلطنت طلب بود، شاید هم الکی بیرون آمد و تیر خورد.البته خودشان هم درک کردند که چه گندی زده چند ساعت بعد این مطلب را پاک کردند. با مرگ سیاوش بار ایشون یک چیز ثابت شد.هیچ ارزانی‌ بی‌ علت نیست.از گند ۵۷ هنوز عبرت نگرفته
  1
  16
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Persian-turk - استکهلم، سوئد
  Ginger - چگو، اسپانیا
  وقتی اینقدر احساساتی میشی که اصلا نمی فهمی چی می‌گی. توی همین خبر میگن یک افغان بخاطر کمک و‌ تلاش نجات به این بنده خدا محکوم شده.
  9
  8
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  محاربه با رسم رسوم تازی ها و تازی زاده ها ؟! اینکه وظیفه ذاتی هر ایرانیه . همین مورد مشخص میکنه کی ذاتا ایرانی هست و کی تازی زاده
  2
  19
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  سردار و وطن پرست با غیرت . ما کاوه آهنگر رو ندیدیم ولی کاوه آهنگر نسل ما مجیدرضا رهنورد بود.
  2
  21
  ‌سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  .....معمولا درجه ندارد ولی اگر درجه می‌داشت حتما تو در راس آن بودی. یک آدم ترسوی قدرت طلب با یک مشت بنگی طرفدارش میشن شاه اللهی بعد مجید رضا رهنورد شاه خراسان و مظهر شجاعت ایرانی را بخاطر پرچم میهن ما سلطنت طلب میکنی؟؟ این پرچم ایران است نه پرچم یک مشت قرصی سوسیال بگیر متوهم فحاش در فضای مجازی. به کی میخواهی دروغ بگی؟؟؟ اربابت مصاحبه می‌کند اگر اسلام ستیزی آینده ایران باشد همان بهتر جمهوری اسلامی بماند. شاه خراسان لحظاتی قبل از اعدام می‌گوید به دسم ایرانیان شادی کنید و برایم قرآن نخوانید. بعد تو موجود حال بهم زن بیسواد می‌گویی رهنورد طرفدار ترسو ترین ایرانی است🤣🤣🤣تو حتما درس طلبگی خواندی
  7
  3
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  Persian-turk - استکهلم، سوئد
  اینها که فکر نمی‌کنند. اینها فقط فحش میدن. اگر از آخوندها برای آینده ایران خطرناک‌تر نباشند حتما بهتر نیستند
  6
  4
  ‌چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.