صدیقه وسمقی به کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل شکایت کرد

صدیقه وسمقی، پژوهشگر دینی به رقم فقدان بینایی به دلیل کشف حجاب تحت فشار و شکنجه جسمی و روحی در زندان اوین استدویچه وله: صدیقه وسمقی در نامه‌ای به کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل می‌نویسد بیش از ۴۰ روز است به اتهام برداشتن روسری، به طرز "وحشیانه و خشونت‌باری" بازداشت شده و فقدان بینایی همراه با "حبس با شکنجه" را تحمل می‌کند.

صدیقه وسمقی، نویسنده و اسلام‌پژوه در نامه‌ای به کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد با اشاره به تجربه خود در ایام بازداشت، از مجامع حقوق بشری خواسته است از هیچ تلاشی برای "بازداشتن جمهوری اسلامی از اعمال ستم به‌ویژه به زنان" فروگذار نکنند.

او در این نامه می‌نویسد: «من اکثر سال‌های عمر خود را مصروف تحصیل، تدریس و تحقیق در حوزه دین، به‌ویژه فقه اسلامی نموده‌ام و نتیجه پژوهش‌های اینجانب درباره پوشش زنان این است که زنان دین‌دار در چارچوب شریعت اسلامی ملزم به پوشاندن موی سر خود نیستند و برخی پژوهشگران مستقل حوزه دین نیز به همین عقیده‌اند. ده‌هاست که بسیاری از زنان ایرانی با قانون حجاب اجباری مخالف‌اند و من نیز در مخالفت با این قانون و اعتراض به سرکوب زنان و کرامت آنان روسری از سر برداشته‌ام.»

خانم وسمقی می‌گوید "حجاب اجباری" یک "دیدگاه رهبر جمهوری اسلامی" است. این دیدگاه "بر اساس منابع دست اول اسلامی چندان قابل دفاع نیست، اما با استفاده از قدرت سیاسی بر زنان تحمیل شده است".

او در نامه خود به کمیته حقیقت‌یاب می‌نویسد بیش از ۴۰ روز است که "به اتهام برداشتن روسری، به طرز وحشیانه و خشونت‌باری از خانه خود توسط مأموران حکومتی که از لحاظ حقوقی تحت امر فرمانده کل قوا، یعنی رهبر جمهوری اسلامی هستند، بازداشت و به زندان اوین انتقال یافته‌ام".

خانم وسمقی در این نامه از "فقدان بینایی" خود می‌گوید که با چنین وضعیتی بدون داشتن حق وکیل به اماکنی برای بازجویی و بازپرسی برده شده و در تمام مدت تحمل حبس به دلیل امتناع از پوشیدن روسری از ملاقات با خانواده خود محروم بوده است.

این پژوهشگر دینی تجربه‌های خود و هم‌بندی‌هایش را گویای آن دانسته که نهادهای متعددی چون دستگاه‌های قضایی و امنیتی و سازمان زندان‌ها، از تمامی ابزارها برای اعمال فشار بر زندانیان سیاسی و واداشتن آنان به تسلیم استفاده می‌کنند.

صدیقه وسمقی روز ۲۶ اسفند به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

در یادداشتی که روز یکشنبه ۱۹ فروردین در صفحه اینستاگرام منتسب به صدیقه وسمقی منتشر شده است، این فعال دین‌پژوه نوشته که با وجود "رفتارهای غیرانسانی جمهوری اسلامی برای دفاع از عزت و کرامت انسانی" ایستاده است.

وسمقی در یادداشت خود می‌گوید، جمهوری ‌اسلامی برای واداشتن مردم و زنان به پیروی از خواسته‌های حکومت، در زندان از ابزارهایی مانند "حبس، شکنجه انفرادی، محرومیت از ملاقات و مراقبت‌های پزشکی" و در بیرون از "همه گونه محرومیت‌های اجتماعی و حقوقی" بهره‌برداری می‌کند.

او افزود: «هنگامی که از مسئولان زندان می‌پرسم به استناد کدام قانون به من اجازه نمی‌دهید با خانواده‌ام بدون داشتن روسری ملاقات کنم، می‌گویند قانونی در این باره نداریم.»

صدیقه وسمقی اسفندماه سال گذشته به زندان اوین منتقل شد و از آن زمان تا کنون به دلیل خودداری ورزیدن از سر کردن روسری، مانع ملاقات با خانواده‌اش شده‌اند.
+26
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.