معترضان ارمنی در مخالفت با واگذاری زمین به آذربایجان: «خون می‌دهیم خاک نمی‌دهیم»

یورونیوز: ده‌ها شهروند ارمنستان که از موافقت ایروان با واگذاری سرزمین‌هایی به دشمن دیرینه‌ کشورشان، آذربایجان، خشمگین هستند، برای نشان دادن اعتراض خود بزرگراه‌های اصلی در ارمنستان را مسدود کردند.

این دسته از معترضان همچنین وعده دادند که علیه توافق بر سر واگذاری زمین‌ها و روستاهایی که آنها را حق و متعلق به خود می‌دانند، تا پای جان مبارزه کنند.

اهالی منطقه‌ای واقع در حدود ۱۰ کیلومتری مرز ارمنستان با آذربایجان در منطقه شمال شرقی تاووش، با متوقف کردن خودرو‌هایشان در عرض جاده، اعتراض خود را نشان داده و با برپایی چادر در امتداد این گردنه کوهستانی پر پیچ و خم، مسیر را به کلی مسدود کردند.

لنا قارداشیان، شهروند ۹۶ ساله ارمنستانی، یکی از معترضان بود که در محل حضور داشت؛ او به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما حتی تن به واگذاری یک سانتی‌متر از خاک خود هم تن نخواهیم داد.»

وی در ادامه تاکید کرد: «ما خون می‌دهیم، اما تسلیم نمی‌شویم. من در این سن و سال روی زانوهایم راه می‌روم، اما تسلیم نمی‌شوم.»

معترضان امیدوارند با مسدود کردن جاده، مانع از اجرای برنامه ارمنستان برای بازگرداندن کنترل چهار روستای متروکه آذربایجان که در دهه ۱۹۹۰ تصرف شده بود، بشوند.

بازگرداندن این روستاها بنا به آنچه در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده بخشی از توافق ارمنستان با جمهوری آذربایجان پیش از انجام مذاکرات گسترده‌تر به منظور دستیابی به یک توافق صلح دشوار با باکو محسوب می‌شود.

ارمنستان و جمهوری‌ آذربایجان، دو رقیب دیرین در منطقه قفقاز از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی هستند که بیش از سه دهه بر سر کنترل منطقه قره‌باغ با یکدیگر در چالش و جنگ بوده‌اند.

ارتش آذربایجان سپتامبر گذشته در تهاجمی برق‌آسا و غافلگیر‌کننده کنترل این منطقه را در دست گرفت و از آن پس مذاکرات بر سر توافق مرزی گسترده‌تر میان دو کشور آغاز شتاب گرفت.
«توافقی که تهدید جدی زندگی روزمره ساکنان است»
دو طرف اوایل این هفته عملیات میدانی برای تعیین بخشی از مرز مشترک میان خود را آغاز کردند که منجر به موج جدیدی از اعتراضات در سراسر ارمنستان شد؛ اعتراض‌هایی که به ایروان، پایتخت این کشور، نیز سرایت کرد.

ساکنان محلی در شهرک‌های نزدیک به مناطقی که قرار است واگذار شوند، می‌گویند که ممکن است در نهایت ارتباط این مناطق به کلی با بقیه کشور قطع شود.

آنها نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان را متهم می کنند که به طور یکجانبه سرزمینی را بدون دریافت هیچ تضمینی در ازای آن، واگذار کرده است.

هوویگ برانیان، ۳۱ ساله، یکی از معترضان روستای کوتی گفت: «مردم متوجه شده‌اند که راه‌حل‌های ارائه شده توسط مقامات، اکنون تهدیدی جدی برای زندگی روزمره و معیشت ساکنان محلی به شمار می‌رود.»

معترضان این هفته همچنین بزرگراه اصلی منتهی به گرجستان که یک مسیر تجاری حیاتی برای ارمنستانِ محصور در خشکی است و نیز برخی خیابان‌ها در ایروان، پایتخت این کشور را مسدود کردند.

منطقه‌ای که ارمنستان موافقت کرده است برخی از روستاهای آن را به جمهوری آذربایجان واگذار کند از اهمیت استراتژیک خاصی برخوردار است.

این منطقه علاوه بر بخش‌هایی از بزرگراه منتهی به گرجستان، به خط لوله گاز روسیه نیز نزدیک است و از لحاظ نظامی دارای امتیازهایی است.
+38
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه
  زمین ها خاک جدایی ناپذیر آذربایجان هستند و خود ارمنی ها هم می دانند و حتی روس ها دیگر از این حد پر رویی ارمنی ها خسته شده اند! ارمنی ها کلا قوم پر رویی هستند!
  28
  12
  دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  ارمنی ها شیش سیلندر ترین و احمق ترین ادم هایی هستند که تا الان دیدم. باید گفت اخمخ ها، زمین مال خود اذربایجان هست که شماها به قصب توش نشستید الان دارند پس میگیرند. به اینها رو بدی فردا زن و بچه ات را هم تصاحب می کنند.
  25
  13
  دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  آذربایجان و ارمنستان هردو با توطیه روسیه و بی عرضگی شاهان قاجار از ایران جداشدند و باید به مام میهن بازگردند
  5
  4
  دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  آنها روستاهای آذربایجانی هستند که 30 سال پیش توسط ارامنه اشغال شده بودند. چقدر پرو تشریف دارند. ارامنه با طناب روس ها و ایران به ته چاه رفتند و همه چیز را باختند. همین ارمنستان امروزی را دارید باید هزار بار شکر کنید که آن هم توسط روسها بعد 1800 با آوردند ارامنه از دیگر مناطق در خاکهای آذربایجان تشکیل شد
  5
  4
  دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.