خبرگزاری تسنیم: اقتدار نظامی باعث شد که قیمت دلار پایین بیاید

دلار آمریکا هنگام درگیری ایران با اسرائیل به هفتاد هزار تومان رسیدرادیو فرانسه: خبرگزاری تسنیم که به عنوان یکی از سایت‌های خبری وابسته به سپاه پاسداران شناخته می‌شود، مدعی شد که با کاهش تنش سیاسی میان ایران و اسرائیل و تخلیه شدن «هیجانات کاذب و جو منفی»، سیر نزولی دلار ادامه خواهد یافت. این در حالی است که دلار آمریکا همچنان به ازای ۶۱ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

روز یکشنبه ٩ اردیبهشت، خبرگزاری تسنیم نوشت: «با ادامه ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز، هم‌اکنون قیمت دلار در بازار آزاد به کانال ۶۰هزار تومان بازگشته است.»

تسنیم سپس از «فعالان بازار» نقل می‌کند که «احتمال بازگشت قیمت دلار به کانال ۵۰هزار تومان تقویت شده است.»

این خبرگزاری دلیل کاهش نسبی نرخ دلار را «قدرت نظامی» ایران می‌داند که به عنوان «پشتوانه برای ثبات اقتصاد» عمل کرده است.

تسنیم می‌نویسد قیمت دلار به ‌دلیل بالا گرفتن تنش‌های منطقه‌ای و حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق به اوج خود رسیده بود اما «این روزها به‌شدت در حال ریزش است.»

در واقع این «ریزش» فقط قیمت دلار را به روزهای قبل از اوج درگیری با اسرائیل رسانده است. در حال حاضر قیمت دلار آزاد در تهران حدود ۶۱ هزار تومان اعلام شده است. چنانکه تسنیم می‌نویسد «نگرانی از شدت درگیری‌ها بین ایران و اسرائیل» دلار را به ۷٠ هزار تومان رسانده بود.

حال، با کاهش نسبی تنش منطقه‌ای، نرخ ارز که دچار نوسانات صعودی لحظه‌ای شده بود، اندکی ثبات یافته است. اما به نظر نمی‌رسد که فارغ از تنش‌های کوتاه‌مدت سیاسی، دلار آمریکا گرایشی به سوی ارزان شدن داشته باشد. با اینحال تسنیم با اطمینان می‌نویسد: «آن‌طور که فعالان حاضر در بازار ارز پیش‌بینی می‌کنند، در روزهای آینده نیز باز هم شاهد ریزش سنگین قیمت‌ها در بازار خواهیم بود.» تسنیم حتی خبر می‌دهد که «دلال‌ها برای اینکه بیشتر از این ضرر نکنند دلارهای خود را فروخته و فعلاً هم قصد خرید ندارند.»

تسنیم نتیجه می‌گیرد که «بعد از پاسخ محکم ایران به اسرائیل، ورق در بازارهای ایران برگشت.»

یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق به خبرگزاری تسنیم گفته است: «اگر کشوری اقتدار و پشتوانه نظامی داشته باشد، مورد تأیید سرمایه‌گذاران است و آنها برای حضور و فعالیت در آن کشور اعلام آمادگی می‌کنند.» وی افزوده است: «اگر از جنبه روانی به این موضوع نگاه شود، مردم هم متوجه می‌شوند که کشورشان قدرتمند است و توانایی بالایی دارد.»
+4
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  کانال کانال در اوردن. کانال ٥٠ کانال ٦٠. الاغ، همون لمس ٧٠ باعث شده که قسمت اجناس با دلار ٧٠ دست مردم برسه. هنوز هم از اقتدار نظامی حرف میزنن 😀.
  1
  8
  یکشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  من نمیدانم پرو؛تر و وقیع تر شر هنوزم آور تر از شماها در کدام یک از کرات وجود دارد. اقتدار نظام؟؟؟؟؟ هنوز قیمت دلار 8714برابر بیشتر از قیمت (اقتدارنظام)قبلی هست.فکرمیکنم هرچند روزی دلتان برای نوازش خار و مارتان توسط ملت تنک میشود و این اراجف را مینویسید
  1
  5
  یکشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.