بلومبرگ: اسرائیل خود را برای جنگ تمام‌عیار با حزب‌الله آماده می‌کند

بلومبرگ گزارش داد نیروهای ارتش اسرائیل خود را برای یک جنگ بالقوه تمام‌عیار و همه‌جانبه با گروه شبه‌نظامی حزب‌الله تحت حمایت جمهوری اسلامی در لبنان آماده می‌کنند.

این خبرگزاری در گزارشی به نقل از ارتش اسرائیل نوشت این کشور به دنبال توسعه اقداماتی برای مقابله با تهدیدهاست؛ از جمله آموزش نظامی اضافی برای نیروهای زمینی، دریایی و هوایی در شمال اسرائیل.

بر اساس گزارش بلومبرگ، یک مقام ارشد اسرائیلی گفت: «حزب‌الله یکی از قدرتمندترین گروه‌ها در خاورمیانه است و گمان می‌رود که حدود ۱۵۰ هزار موشک و توپخانه دارد که برخی از آن‌ها بُرد کافی را برای رسیدن به تقریبا هر نقطه‌ای از اسرائیل دارند.»

به گفته این مقام اسرائیلی، در صورت وقوع یک «جنگ همه‌جانبه» با اسرائیل، پیش‌بینی می‌شود روزانه پنج هزار موشک از لبنان و صدها موشک دیگر از سوی نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در یمن، عراق و سوریه به سمت اسرائیل شلیک شود.

این خبرگزاری آمریکایی افزود اسرائیل بیش از ۱۵ سال است که خود را برای جنگ با حزب‌الله آماده می‌کند.

در همین راستا، اسرائیل به منظور آماده‌ شدن برای هر گونه حمله غافلگیرانه، سازمان موارد اضطراری ملی ایجاد کرده است تا هماهنگی لازم را بین وزارت‌خانه‌های دولتی، مقام‌های محلی و سایر مراکز برقرار کند.

بر اساس این گزارش، اسرائیل همچنین سندی محرمانه به نام «قطب‌نما» دارد که در آن توانایی‌های حزب‌الله، حداکثر خسارتی که حملات می‌توانند ایجاد کنند، خریدهای مورد نیاز برای جنگ و نیز تخلیه احتمالی مناطق آسیب‌دیده، مشخص شده است.

درگیری‌های اسرائیل و حزب‌الله موجب شده است در ماه‌های اخیر ده‌ها هزار غیرنظامی از شهرک‌های دو طرف مرز لبنان و اسرائیل فرار کنند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بیرون راندن حزب‌الله از جنوب لبنان را «یک هدف ملی‌» خوانده است.

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که پس از جنگ دو طرف در سال ۲۰۰۶ تصویب شد، از نیروهای حزب‌الله خواسته است ‌به منطقه ممنوعه نزدیک مرز اسرائیل احترام بگذارند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از کشته شدن دو عضو ارشد گروه سنی‌‌مذهب جماعت اسلامی لبنان در حمله اسرائیل، درگیری‌ها میان شبه‌نظامیان شیعه حزب‌الله تحت حمایت جمهوری اسلامی با اسرائیل افزایش یافته است.
+44
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  لطفا جوری حزب الله را بزنید که آثارش ترس بزرگی بر بقیه حزب الهی های منفور در کشور ما بگذارد تا مردم ایران هم کار این جنایتکاران را در ایران تمام و سرنگونشان بکنند
  9
  18
  یکشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.