معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور: ایران مرزها را مسدود می‌کند

مرز ایران و افغانستاندویچه وله: جمهوری اسلامی "برای جلوگیری از قاچاق انسان و سلاح" سه میلیارد یورو برای بستن مرزها هزینه می‌کند. معاون وزیر کشور ایران گفته است در مرزها دیوارکشی و سیستم‌های هوشمند کنترل مرزی ایجاد می‌شود.

مجید میراحمدی، معاون امنیتی-انتظامی وزیر کشور روز شنبه ۸ اردیبهشت (۲۷ آوریل) اعلام کرد رئیسی دستور داده تا سه میلیارد یورو در اختیار نیرو‌های مسلح قرار داده شود تا به‌سرعت فرآیند انسداد مرز‌ها را آغاز کنند.

میراحمدی تاکید کرده است که این کار به صورت فنس، دیوارکشی و هم به شکل سیستم‌های هوشمند کنترل مرزی انجام خواهد شد.

معاون وزیر کشور دیوارکشی و بستن مرزها را یکی از "اقدامات بسیار شایسته و تعیین‌کننده دولت" رئیسی دانسته است.

به گفته میراحمدی بستن مرزها در ظرف پنج سال در اختیار ستاد کل نیروهای مسلح قرار داده می‌شود و نیروهای مسلح به‌سرعت فرآیند انسداد مرزها را آغاز می‌کنند.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور علت تصمیم دولت رئیسی را "افزایش امنیت کشور و جلوگیری از قاچاق انسان و سلاح" عنوان کرده است.

این مقام ایرانی همچنین گفته است که سالیانه بیش از ۲۰ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور یا از کشور خارج می‌شود.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور همچنین گفته است راهبری موضوع انسداد مرزها توسط سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح انجام می‌گیرد. او به این موضوع هم اشاره کرده است که در بستن مرزهای کشور از "ظرفیت‌های مهندسی سپاه پاسداران و قرارگاه خاتم‌الانبیا نیزاستفاده خواد شد.

به گفته این مقام ایرانی "بخشی از این اولویت‌ مرز افغانستان" خواهد بود.
در دیوارکشی مرزهای افغانستان اشتباه محاسباتی انجام گرفت
بستن مرزها اما موضوع تازه‌ای نیست و در بخشی از مرزهای کشور در استان سیستان و بلوچستان تا کنون دیوارکشی از دهه ۸۰ آغاز شده است. در زهک استان سیستان و بلوچستان به درزای ۵۰ تا ۱۳۰ کیلومتر دیوار کشیده شده اما جمهوری اسلامی در دیوارکشی خود اشتباه محاسباتی کرده و بجای منطقه مرزی در داخل کشور دیوارکشی کرده است.

در نتیجه این دیوارکشی اشتباه بیش از دو هزار هکتار زمین کشاورزی به دست طالبان افتاده است. این موضوع سبب  درگیری نظامی بین طالبان و سپاه پاسداران و مرزداران جمهوری اسلامی شد.

موضوع دیگر در دیوار کشی پروژه‌های رانت خواری شرکت‌هایی چون خاتم‌الانبیاست که پروژه‌های این شرکت وابسته به سپاه از جمله به علت غیرکارشناسانه بودن باعث بروز سیل و یا تخریب گسترده در برخی از نقاط کشور شده است.
+13
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  رفتیم برای یه اختلاس سه میلیاردی به بهونه مسدود کردن مرز
  1
  36
  یکشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.