درگیری ایران و اسرائیل توجه رسانه‌های هند را به توان پدافند هوایی این کشور جلب کرد

رسانه‌های هند درباره سطح آمادگی این کشور در برابر تسلیحات هوایی گزارش داده‌اندبی بی سی: استفاده اخیر ایران و اسرائیل از تسلیحات هوایی علیه یکدیگر، توجه رسانه‌های هند را به آمادگی دفاعی این کشور در برابر حملات احتمالی پهپادی و موشکی جلب کرده است.

روزنامه پرمخاطب تایمز هندوستان نوشت دفاع موفقیت‌آمیز اسرائیل در برابر حملات پهپادی و موشکی روز ۱۳ آوریل ایران «میزان آمادگی هند برای دفاع از خودش را در مرکز توجه قرار داده است».

سایت خبری ایندیا تودی هم در دیدگاهی مشابه خاطرنشان کرد که درگیری ایران و اسرائیل باعث بالا گرفتن بحث‌ها درباره «مکانیسم دفاع هوایی هند و سطح آمادگی آن» شده است.
«معادل» گنبد آهنین در هند
گزارش روزنامه «بیزنس استاندارد» می‌گوید هند سیستم پدافند موشک بالستیک دولایه خودش را دارد که روی زمین مستقر است و می‌تواند موشک‌های بالستیک را «هم در داخل جو زمین (رهگیری اندو-اتمسفریک) و هم خارج از آن (رهگیری اگزو-اتمسفریک) را هدف قرار دهد».

سایت فرست‌اسپات در مقاله‌ای گفت «هند هم معادل خودش را برای گنبد آهنین دارد؛ موشک‌های زمین‌ به هوای آکاش که در سازمان تحقیق و توسعه دفاعی در داخل هند تولید شده‌اند».

ارتش هند سیستم موشکی زمین به هوا و میان‌برد باراک-۸ را در اختیار دارد که محصول مشترک با اسرائیل است و برای مقابله با تهدیدهای احتمالی از سوی چین و پاکستان طراحی شده است.

نیروی هوایی هند سه اسکادران از موشک‌های اس-۴۰۰ تریومف دارد که قادر به انهدام بمب‌افکن‌های راهبردی مهاجم هستند و در حال حاضر با گوشه چشمی به چین و پاکستان در شمال غرب و شرق هند مستقر شده‌اند.

گزارش ایندیا تودی همچنین می‌گوید که هند در حال ساخت سیستم «هدایت باریکه‌ران لیزری» است که گفته می‌شود در اختیار داشتن آن «پیشرفت قابل توجهی» برای زرادخانه موشکی هند خواهد بود.

ارتش هند و نیروی هوایی این کشور تسلیحات دفاع هوایی کوتاه‌برد هم در اختیار دارند که شامل مدل‌های قدیمی‌تر اولگا-۱ام (۵ کیلومتر) و اواس‌ای-ای‌کی-ام (۱۰ کیلومتر) و همین طور موشک‌های ضدهوایی اسرائیلی اسپایدر (۱۵ کیلومتر) می‌شود.

سازمان تحقیق و توسعه هند همچنین در حال ساخت موشکی‌های دوربرد زمین به هوا، با حداکثر برد ۳۵۰ کیلومتر، در پروژه‌ای بلندپروازانه با نام «کوشا» است.
نیاز به «نیروی بزرگتر»
با وجود دسترسی به این سیستم‌های دفاع هوایی، رسانه‌های مهم هند تاکید کرده‌اند که «برای در اختیار داشتن یک سپر دفاع موشکی و هوایی جامع، به تلاش‌های بیشتری نیاز است».

گزارش نشریه «اکومونیست تایمز» هند، به این نکته اشاره کرده است که «بر خلاف اسرائیل که باید از سطح کوچکتری از مناطق دفاع کند، وسعت عظیم هند، چالش‌های منحصر به فردی را برای این کار ایجاد می‌کند».

در این گزارش آمده است: «با وجود آن که کشور پیشرفت‌هایی از جمله در زمینه تولید سیستم دفاع موشکی در داخل داشته اما همچنان نیاز به رویکرد جامع‌تری برای اطمینان از تامین امنیت حریم هوایی است.»

روزنامه انگلیسی زبان تایمز آو ایندیا هم در گزارشی نوشت: «حملات ایران و اسرائیل نشان داد که هند به قدرت پرتابی بیشتری در سیستم‌های چندلایه دفاع هوایی و موشکی نیاز دارد.»

تایمز هندوستان به نقل از آنیل چوپرا، مسئول بازنشسته امنیت پرواز نوشت درگیری‌های اخیر «نشان داده است که داشتن یک سازه دفاع هوایی مستحکم حیاتی است».

او گفت: «سرعت طراحی، توسعه و تولید سیستم‌های فاع هوایی بومی، برای پوشش کشوری به بزرگی هند،‌ باید افزایش پیدا کند.»

آناند ماهیندرا، صنعتگر برجسته هندی هم در پستی در شبکه اجتماعی ایکس، این نکته را مورد توجه قرار داده است که «امروز در اختیار داشتن یک سیستم نفوذ ناپذیر رهگیری دفاعی به همان اندازه اهمیت دارد که داشتن تسلیحات تهاجمی. ما در هند باید تمرکز را روی اختصاص بودجه در این جهت افزایش دهیم».

اوجوال شروتریا، تحلیلگر دفاعی هم در سایت سواراجیا نوشت «دفاع موفقیت‌آمیز اسرائیل تنها نمایشی است از آنچه ممکن است در انتظار هند باشد، اگر روزی درگیر جنگ با چین شود». او خواهان افزایش بودجه در این حوزه‌ با هدف بازداشتن چین از تلاش برای «ماجراجویی» شده است.
+4
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.