اعتراف یک وزیر سابق در جمهوری اسلامی: بهترین افراد را در «گزینش» رد کردیم

 رضا ملک‌زادهصدای آمریکا: وزیر بهداشت در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای از روند «گزینش» در جذب افراد انتقاد کرده و گفته است که «این سیستم گزینشی که برقرار شد از ابتدا اشتباه بود و بهترین و کارآمدترین افراد در این گزینش‌ها رد شدند.»

رضا ملک‌زاده در گفتگو با وب‌سایت «خبرآنلاین» تاکید کرده که «همواره در گزینش غرض ورزی بوده و اغلب از روی حسادت افراد حذف شدند.»

به گفته ملک زاده افرادی که در این گزینش‌ها رد شدند «بهترین‌ها در حوزه خودشان بودند که مهاجرت کردند و در حال حاضر جز بهترین‌ دانشمندان دنیا در غرب هستند.»

سیستم «گزینش» از همان روزهای ابتدایی تشکیل جمهوری اسلامی با دستور روح‌الله خمینی، شکل گرفت و از طریق آن بخش زیادی از نیروهای متخصص با بهانه‌های سیاسی و عقیدتی یا از ادارات و دستگاه‌های دولتی کنار گذاشته شدند و یا به دلایل مشابه از استخدام آنها جلوگیری به عمل آمد.

در همین راستا و در آخرین به‌روز‌رسانی از «گزینش» در آموزش و پرورش، چهارم اردیبهشت ماه وب‌سایت «شناسنامه قانون» اقدام به انتشار اطلاعیه «فرایند ارزیابی تکمیلی و گزینش» معلمان استخدامی کرد که نشان می‌دهد گزینش در آموزش و پرورش سخت‌تر از گذشته شده و بر اساس یکی از بندهای این اطلاعیه «فعالیت در نهادهای انقلابی» از جمله بسیج و آموزش‌های قرآنی یکی از شروط استخدام خواهد بود.

برهمین اساس اعلام شده که متقاضیان باید در کنار ثبت اطلاعات فردی و بارگذاری مدارک مورد نیاز، تصویر مدارک مربوط به «کسب مقام یا رتبه‌های قرآنی» و تصویر سوابق فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی در «نهادهای انقلابی و امور عام‌ُالمنفعه مانند بسیج» و … را نیز بارگذاری کنند.

سیستم تبعیض‌آمیز «گزینش» در جمهوری اسلامی در دهه‌های گذشته بارها مورد انتقاد مکانیزم‌های مختلف سازمان ملل هم قرار گرفته است اما مقامات حکومت ایران نه تنها تغییری در این قانون ایجاد نکرده‌اند بلکه دایره محدودیت‌ها را گسترده‌تر هم کرده‌اند.
+24
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  دلیل راه ترقی و پولدار شدن تان همین است . مغز ها فرار کنند ، مردم بدبختر بشوند و گرسنه تر شوند ، رهبری سالم باشد تا به لبنان و غزه کمک کند . شماها هم جمع کنید و راهی کانادا شوید چون آقا زاده ها مشغول تحصیلات بدون مزاحمت گشت ارشاد هستند
  1
  20
  شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  در جمهوری نکبت اسـ... نخبگان و متخصصین و بقول این یارو بهترینها جایی ندارند ، هر چه بیسواد و احمق تر و ثناگو تر و پاچه خوارتر و البته بی شرف و دزد و لواطکار و جنایتکارتر ، بهتر ، مثل اکثریت قریب به اتفاق مسئولین طی این بیش از چهار دهه !! ولی در مهاجرت تقریباً فرقی با هم ندارند ، نخبگان و مغزها فرار میکنند به غرب و میشن نام آور و مسئولین بی ناموس رژیم هم وقتی حسابی غارت کردند و بارشون رو بستند ، میزنن به چاک و راهی غرب میشن و میخندند به ریش ملت !!
  0
  12
  شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.