هواپیمای سفارشی ابراهیم رئیسی ساخته نمی‌شود

آقای رئیسی خرداد سال ۱۴۰۱ در سفرش به اصفهان دستور ساخت هواپیما با ۷۲ سرنشین را داده بودبی بی سی: روح الله دهقانی،‌ معاون علمی ابراهیم رئیسی اعلام کرده است که کارگروه تخصصی که برای ساخت هواپیمای جت با ۷۲ سرنشین به درخواست ابراهیم رئیسی ایجاد شده بود، بعد از ۸ جلسه تخصصی به این نتیجه رسید که این «پروژه به دلایل متعدد پروژه‌ای نیست که جوابگوی صنعت هواپیمایی کشور باشد.»

آقای رئیسی خرداد سال ۱۴۰۱ در سفرش به اصفهان سفارش ساخت هواپیمایی با ۷۲ سرنشین را داده بود.

او گفته بود این هواپیما باید به سرعت و به صورت «جهادی» ساخته شود.

حال معاون علمی به خبرگزاری تسنیم گفته است که تیم تعیین‌شده به این نتیجه رسیده است که پروژه هواپیمای ۷۲ نفره به دلایل متعدد، از جمله نبود هواپیماهای پایه که می‌خواهد ارتقا پیدا کند، پروژه‌ای نیست که جوابگوی صنعت هواپیمای ایران باشد.

به گفته آقای دهقانی تصمیم کارگروه این بود که ایران برای هواپیماسازی شرکت‌های دانش‌بنیان ویژه‌ای دارد که این شرکت‌ها از توانمندی زیادی برخوردارند.

به گفته او تصمیم بر این شده که به جای شروع کار از «قسمت‌های آسان‌تر» مانند بال و بدنه، کار از «قسمت‌های کم‌حجم‌تر و ارزشمندتر که اصطلاحاً به آن LVHV می‌گویند» شروع شود. آقای دهقانی گفته بر این اساس تمرکز بر بخش‌هایی چون سیستم‌های ناوبری، سیستم‌های هدایت، ابزارهای موتور، تجهیزات موتور و ارابه فرود خواهد بود.

او افزوده است که ایران تولید یک سری هواپیماهای آی آر ۱۴۰ یا همان ایران آنتونوف ۱۴۰ را در دوره‌ای با اوکراین تعریف کرد و این هواپیماها مقداری کشور ساخته شدند و ۵ فروند نیز وجود داشت و روابط با اوکراین و سوانحی که هواپیما داشت باعث توقف پروژه شد.

به گفته او یکی از بحث‎‌های مطرح شده این بود که برپایه همان هواپیما یک ارتقایی در بال، بدنه و موتور انجام شود و یک بازطراحی انجام شود و با توجه به موجودی ۸ فروند هواپیمای ۱۴۰ هواپیمای جت ۷۲ نفره طراحی و ساخته شود.

آقای دهقانی گفته که ایران زیرساخت‌های لازم برای این کار را ندارد. او افزوده: «فرض کنید که زیرساخت داشته باشد اگر یک هواپیمای ارتقا یافته را به میدان بیاوریم آیا کسی سوار آن خواهد شد؟»

او از سویی هواپیما سازی را «کار آسان خوانده» و از سوی دیگر گفته که بحث گرفتن استانداردهای جهانی هم بسیار مهم است و ایران باید با کشورهایی روابط خوبی با آنها دارد کنسرسیوم تشکیل بدهد. در دنیا نیز همه هواپیماسازهای اصلی کنسرسیوم تشکیل می‌دهند.

معاون علمی رئیس ‌جمهور ایران گفته که بررسی‌ها نشان داد که مجموعه وزارت دفاع یک «برنامه بسیار خوبی دارد تا این هواپیماها را با یک تغییر طراحی تحت هواپیمای ترابری سیمرغ استفاده کند.»

به گفته او امروز خود سیمرغ نیز برای تأمین قطعات اولیه و بدنه‌های اولیه مشکل دارد چه برسد به اینکه بدنه آن تامین شود و به سراغ هواپیمای ۷۲ نفره برود.
+49
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا

  اخه این ۶ کلاس سواد چه میفهمه هواپیما چیه. اینها گاوهایی بودن که بر حسب شانس خودشون و حماقت و بخت بد ما سوار حکومت شدن. وگرنه اینها این مقام رو در خواب هم نمیدیدن. قیمتشون روشون هست هنوز ، اخوند دوزاری ،
  1
  47
  شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  رییسی حالا یک غلطی کرد عین فاطی یک زری زد، شما چرا جدی گرفتی معاون علمی جان ؟! میگن مش ابرام رییسی شب میره سراغ عیال میگه شما دکترا داری زبان انگلیسیت خوبه برو تحقیق کن ببین موشک بالاستیک چه فرقی با موشک بی لاستیک داره؟ خخخ حالا شما آقای کارشناس علمی هی حرفهاشو جدی بگیر برو تیم تشکیل بده تا بیشتر گندش دربیاد.
  2
  36
  شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  juvel - اسلو، نروژ

  قیافه ای رییسی توی این عکس عینه بچه روباهی میمونه که پشته پنجره وایستاده ،، روباهه مکار 😄
  0
  33
  شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  معاون علمی؟ هواپیمای جت ؟ هفتاد و دو تن؟ مرگ بر موتوری حروم خور، خاک بر سر مردمی که اجازه میدن که یک چنین موجوداتی سکان کشتی یک چنین تمدنی رو به دست کثیفشان بگیرند. دیگه کلمات قادر به توصیف حماقت‌های ما نیست.. هر روز بیشتر در منجلاب ج ع قرق میشیم و خودمون هم خبر نداریم، 😡🤬🤨
  2
  30
  شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  وقتی عدد ٧٢ سرنشین رو برای هواپیما از این توله شیعه ها میبینین فرار کنین!! کلا عین ٧٢ تن میخوان براتون شربت شهادت سرو کنن
  2
  20
  شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  از الآن دستور ساخت آفتابه ای در دستور کار این بی سواد احمق باشد تا هم خودش و‌هم همردیفان و رهبر مچل را با آن بشویند. یکی به این احمق زاده مفعول برساند و بفهماند که احمق، تمام نخبگان را فراری دادین، یک مشت احمق دهان گشاد دهان بین را دور خود جمع کردی که هم و غمشان شده چفیه بدستی برای تو و امثال تو‌ و آن مفعول مچل، شما ها از اول انقلاب تا کنون حتی نتوانسته اید یک آفتابه یا چوب جارو‌درست کنید، بعد در دستور کار هواپیمای جت ۷۲ نفره را جا میدهی؟؟؟؟ شماها و‌پیامبرتان حتی نمیتوانسته و نمیتوانید ماتحت خودتان را درست بشوئید و هنوز به آرامگاه رهبرتان که میخواهید ورود و خروج کنید مانده اید که با پای چپ خروج یا دخول کنید! کجای این آب و خاک یه آجر روی هم‌بند کردید که مانده باشد، فقط گردن کلفت کردید و شکم گنده کردید که آنرا هم با کمال افتخار برایتان یا با تبر خواهیم زد یا با تناب بالا خواهد رفت.
  0
  6
  شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.