اردوغان: رادار ناتو در ترکیه نقشی در رهگیری موشک‌های جمهوری اسلامی به‌سوی اسرائیل نداشت

 رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه. (آرشیو)یورونیوز: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، استفاده از پایگاه راداری ناتو در کشورش برای رهگیری پهپادها و موشک‌های شلیک‌شده حکومت ایران به سوی اسرائیل را تکذیب کرد.

آقای اردوغان که در یک گردهمایی ابراز همبستگی با فلسطینیان از طریق ویدیو سخن می‌گفت، افزود: «مرکز راداری در کورجیک [استان ملطیه] هیچ ربط، ارتباط، و پیوندی با هیچ کشوری بجز امنیت کشورمان و متحدانمان ندارد و نمی‌تواند داشته باشد.»

رئیس جمهوری ترکیه در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد کشورش روابط دیپلماتیک و تجاری با اسرائیل را کاهش داده و محدودیت‌های تجاری بیشتری علیه اسرائیل وضع خواهد کرد.

به گفته او، از منظر تجاری، ترکیه تنها کشوری است که در ۵۴ گروه کالایی محدودیت علیه اسرائیل وضع کرده است.

رئیس جمهوری ترکیه شنبه این هفته با یک هیئت حماس به سرپرستی اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، در استانبول دیدار کرد.

به گفته عباس ولی، استاد علوم سیاسی، ترکیه تحت رهبری اردوغان همانند جمهوری اسلامی، حماس را بر تشکیلات خودگردان فلسطینی ارجح می‌داند.

ترکیه که طی بیش از دو دهه اخیر تحت رهبری اردوغان روابط بسیار نزدیکی با حماس داشته، در هفته‌های گذشته در انتقاد از عملیات نظامی اسرائیل برای نابودی این گروه اسلامگرا، صادرات ۵۴ محصول به اسرائیل را محدود کرده است.

آلومینیوم، فولاد، محصولات ساختمانی، سوخت جت، و کودهای شیمیایی از جمله محصولاتی هستند که ترکیه صادرات آنها به اسرائیل را محدود کرده است.

اسرائیل نیز در واکنش به این اقدام ترکیه، برخی محصولات این کشور را ممنوع کرده است.
+8
رأی دهید
-28

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.